SON DAKİKA
Hava Durumu

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? (Evde Uygulanabilecek Yöntemler)

İltihaplı diş ağrısı çekiyorsanız bu ağrılara evde iyi gelen yöntemleri yazımızdan inceleyebilirsiniz. İltihaplı dişler için ağrıları dindirmek için evde uygulanabilecek yöntemleri ve diğer ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2020 02:32
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? (Evde Uygulanabilecek Yöntemler)

Diş ağrısı iltihap kapma sebebiyle gerçekleşiyorsa; iyileştirmek için şu yöntemler kullanılabilir: • Tuzlu su gargarası
 • Buz kompresi
 • Sarımsaklı karışım
 • Karanfil yağı
 • Çörek otu


 • Doğal bir antiseptik olan tuz, bir bardak ılık su ile karıştırılıp ağızda çalkalandığında diş ağrısını hafifletir. İltihaplı diş ağrısını geçirme konusunda geçici bir yöntem olan buz, ağrının olduğu yere bir havluya sarılarak uygulanır. Doğrudan buz kompresi oldukça zararlıdır.  Antibiyotik olarak da bilinen sarımsak, diş ağrısına iyi gelen doğal bir ilaçtır. İki diş sarımsak ezilerek bir çay kaşığı tuzla karıştırıldıktan sonra ağrı olan bölgeye sürülür.  Anti bakteriyel özelliği olan karanfil, diş ağrısını hafifletmede kullanılan etkili bir yöntemdir. Karanfil yağı bir pamuk yardımıyla iltihap kapan dişe sürülür ve 15 dakika pamukla birlikte ısırılarak orada bekletilir. Ayrıca karanfil çiğnemenin de diş ağrısına iyi geldiği bilinir.  Çörek otunun da diş ağrısını hafifletmede etkisi vardır. Çörek otu yağı, ağrıyan dişin olduğu yere sürülür ve bekletilir.  Diş çürüğü ağrısına ne iyi gelir konumuzu da inceleyebilirsiniz.  DİŞ NEDEN İLTİHAP KAPAR?


  Dişin iltihap kapma nedenleri arasında diş etinin tahriş olması en başta gelir. Daha çok diş eti iltihabı olarak karşımıza çıkar. Yaşlanma, aile genetiği, ilaçların oral yan etkileri iltihap nedenleri arasında sayılabilir. Plak oluşumuyla tetiklenen ve farklı sağlık sorunlarıyla ilgili de olabilen diş iltihabı tedavi edilmezse dişte apse oluşumuna neden olabilir.  Diş İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  İltihaplı dişin belirtileri aşağıdaki gibidir: • Kanayan diş etleri
 • Diş eti şişliği
 • Ağız kokusu
 • Kızarık ya da morarmış diş etleri
 • Diş eti çekilmesi
 • Dişlerde aralık oluşması ve buna bağlı olarak yemek artıklarının sıkışması


 • İltihap kapan dişe müdahale edilmediği takdirde uzun soluklu problemler meydana gelebilir. Bu yüzden, bu belirtiler gözlemlendiği takdirde bir hekime başvurmak gerekir.   Dişleriniz çürük sebebiyle ağrıyorsa diş çürüğü ağrısı belirtileri yazımıza göz atabilirsiniz.  İLTİHAPLI DİŞ ÇEKİLMELİ Mİ?


  İltihaplı dişin çekilmesi, dişin durumuna göre gerçekleşir. Genellikle iltihaplı dişin çekilmemesi yönünde bir kanı vardır. Bu kanı, akut iltihaplı diş için geçerlidir. Çünkü akıt haldeki diş çekimi esnasında enfeksiyon kana karışabilir ve bunun sonucunda vücutta bazı semptomlar meydana gelir. Örneğin; ateş, titreme, halsizlik vb. Elbette ki, enfeksiyonun kana karışması kesin değildir; fakat bu ihtimal oldukça yüksektir.  Akut halinde olmayan diş için bunlar geçerli değildir. Örneğin; kronik bir diş iltihabı varsa bu durumda, diş hemen çekilebilir. Çekilmediği takdirde uzun süreli rahatsızlıklara neden olabilir. İltihaplı dişin çekilmemesi gerektiği hakkındaki görüş, dişin uyuşmaması ve dokunulamayacak derecede hassas olmasına bağlıdır. Apseli dişin çekilmesi çok ağrılı bir süreçtir. Öncelikle apseye sebep olan diş çürüğü temizlenmeli ve apse şişkinliğinin inmesi sağlanmalıdır. Sonuç olarak, iltihaplı dişin çekilip çekilmeyeceği hakkında karar verirken önce dişin iltihap durumuna bakılmalıdır.  Diş İltihabı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  İltihaplı dişin tedavisi için genelde şu aşamalar izlenir: • Hastayı, hastalık ve tedavi hakkında bilgilendirme
 • Ağız hijyeniyle ilgili motive etme
 • Diş taşlarının temizlenmesi
 • Derin temizlik
 • Cerrahi tedavi
 • Hastalığın takibi


 • İltihap kapan dişe tedavi seçenekleri hastalığın durumuna göre farklılaşır. Tedavinin olduğu ilk aşama ağız temizliğiyle ilgili motivasyondur. Bu motivasyon yalnızca diş fırçalamakla sınırlı değildir. Diş ipi kullanmak da ağız bakımında önemlidir. Diş taşı temizliğinden sonra ağızdaki bakterilerin sayısı azalır ve diş ipi kullanımı da bu temizlik sonrası daha kolay hale gelir.  Ağız temizliği ve tartar temizliği aşamalarından sonra ikinci aşama olan tedavi aşaması gelir. Lokal anesteziyle yapılan derin temizlik sırasında, diş etlerinin derin bölgelerine girilir ve iltihaplı dokular temizlenir. Diş eti enfeksiyonunun ilerlemesi durumundan da kemik kaybı görülebilir. Bu noktada üçüncü aşama olan cerrahi işlem uygulanır. Bu işlem sırasında diş etleri açılır ve tüm iltihaplı dokular temizlenir. Hasar uğramış kemik varsa, kemik tozları yardımıyla tekrar oluşturulur ve diş etleri dikiş atılarak kapatılır.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.