SON DAKİKA
Hava Durumu

İcra ile Satılan Araca İptal Davası Açılabilir Mi? Yasal Süreci ve İptal Davası

İcra ile satılan araca iptal davası açılıp açılamayacağı ile ilgili yasal detayları yazımızda hazırladık. İcra ile satılan arabanız için nasıl iptal davası açabilirsiniz, şartları nelerdir? Konu hakkındaki tüm ayrıntılar...

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2020 02:12
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2020 19:16
https://gazetebanka.com/
İcra ile Satılan Araca İptal Davası Açılabilir Mi? Yasal Süreci ve İptal Davası

İcra ile satılan araca iptal davası açmak mümkündür. Ancak iptal davası açmak için belirli şartlar söz konusudur. İcra ile araba satışının yapılması için İcra ve İflas Kanunu tarafından belirlenen bir takım kurallar söz konusudur. Bu kuralların ihlal edilmesi durumunda icra ile satılan araca iptal davası açmak mümkün olabilmektedir. Bununla beraber açılan her dava aynı sonucu vermeyecektir.İcra İle Araç Neden Satılır?


İcra ile araç satışı, belgelere dayalı belli bir borcun ödenmemesi durumunda gerçekleşebilir. Borcunu ödemeyen kişiler hakkında alacaklı tarafından icra takibi başlatılabilir. Takip işleminin sonucunda borçlu kişinin mallarına el koyulabiir ve satışı yapılabilir. Borçlu kişinin araç sahibi olması durumunda, söz konusu araç da icra takibi yoluyla satılabilmektedir. İcra takibinde araç satışının gerçekleşme sürecinde çeşitli konularda itiraz hakkı bulunduğu gibi, araç satışı gerçekelştikten sonra da iptal davası açılması mümkündür.İcra İle Araç Satma Süreci Nasıl İşlemektedir?


İcra takibi süreçlerinde, icra ile araç satma hemen gerçekleşebilecek bir işlem değildir. İcra takibi sürecinin aşamaları bulunmkatadır ve icra yoluyla aracın satılması son aşamalardan biri olmaktadır. İcra takiplerinde öncelikle borçlu kişiye ödeme emri tebliğ edilir. Bu tebliğ karşısında borçlu kişi söz konusu borcu ödemez, itiraz etmez ya da mal bildiriminde bulunmazsa bu noktada borçlu kişinin mallarına el konulabilir. Borçlu kişinin aracına el koyulması ve satışının yapılması için alacaklının talepte bulunması gerekmektedir. Alacaklının talebi üzerine icra ile aracın satılması mümkündür. Bu noktada borçlu kişi ödeme emrine karşılık itirazda bulunmışsa da icra ile satılan araca iptal davası açarak itiraz da bulunabilir.İcra İle Satılan Araca Hangi Durumlarda İptal Davası Açılabilir?


İcra ile satışı gerçekleştirilecek bir araç için ihale sürecinde hem borçlu hem de alacaklı tarafın itiraz hakları bulumaktadır. İcra ile araç satışında İcra ve İflas Kanunu'na aykırı bir düzenleme olması durumunda taraflar itiraz edebilmektedirler. İhale sürecinde itiraz edilmezse ya da edilen itiraz dikkate alınmazsa tarafların icra ile satılan araca iptal davası açma hakları saklı tutulmaktadır. Bununla beraber itiraz edilebilmesi için ihalede kanuna aykırı bir düzenleme olması gerekmektedir. İcra ile satılan araca iptal davası şu durumlarda açılabilmektedir.•    İhaleyle ilgili tarafların bilgilendirilmediği durumlarda•    İhalenin duyurulan yer, gün veya saat dışında yapılması durumunda •    İhalede tellalın bulunmaması durumunda•    İhalede şüphe uyandıracak herhangibir durumun yaşanması sonucunda•    İhalede satılacak aracın değerinin usulsüz şekilde belirlenmesi durumunda•    İhalede taraflardan gelen itirazların dikkate alınmaması durumundaİcra İle Satılan Araca Açılan İptal Davasının Sonuçları Nelerdir?


İcra ile satılan araca iptal davası açılması sonucunda mahkeme kararı pozitif olursa ihale iptal edilebilir ya da yeniden düzenlenebilir. Mahkemenin negatif karar alması durumunda ise istinaf mahkemelerine başvurmak mümkündür. İcra ile satılan araca iptal davası açılmasının iki türlü sonucu olabilmektedir. Bununla beraber davayı açacak kişinin dikkatli olması gerekmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.