SON DAKİKA
Hava Durumu

İçişleri Bakanlığı Yeni Genelgeyi Gönderdi, Berber ve Kuaförlerin Yeni Çalışma Düzeni Belli Oldu

81 ilin valiliğine bağlı olarak görev yapan berber ve kuaför salonları 11 Mayıs’ta tekrar açılıyor. Açılacak olan berber, kuaför, güzellik salonu gibi yerlerde uyulması gereken tedbirlere yönelik İçişleri Bakanlığı genelge gönderdi. 14 maddelik bu genelgenin tüm kurallarına uyması gereken işletmeler randevu sistemiyle çalışacak. Peki genelgedeki maddeler neler, Kovid-19’a yönelik nasıl tedbirler alındı? Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2020 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İçişleri Bakanlığı Yeni Genelgeyi Gönderdi, Berber ve Kuaförlerin Yeni Çalışma Düzeni Belli Oldu

21 Mart tarihinde geçici olarak faaliyetlerin durdurulduğu berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmelerin 11 Mayıs’ta açılmasına karar verildi. Açılacak bu işletmelere yönelik alınması gereken tedbirler İçişleri Bakanlığı tarafından gönderildi. Kuaför, berber tipi işletmeler yeni dönemde nasıl çalışacaklar?Salgın Etkileri Gözetilecek, Kurallara UyulacakCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’ndan da öneriler alındı. Cumhurbaşkanının değerlendirmeleri sonucunda 11 Mayıs’ta AVM’lerle birlikte berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmelerin de açılmasına karar verildi. Bunun üzerine ise İçişleri Bakanlığı tarafından genelge gönderildi. Genelgede ise 14 madde ile salgın kapsamında açılacak iş yerlerinde nasıl tedbirler uygulanması gerektiği belirtildi. Böylelikle salgının etkilerinin hem gözetilmesi hem de kurallara uyulması, tedbir olarak değerlendirilecek.Genelge ile Yeni Kurallar Belirlendiİçişleri Bakanlığı tarafından berber, kuaför ve güzellik salonu benzeri işletmelerin 11 Mayıs’ta açılmasına yönelik bir genelge gönderdi. Genelge 14 maddeden oluşurken, tüm bu maddelerin uygulanması zorunlu kılındı. Söz konusu işletmeler 09:00 ile 21:00 saatleri arasında randevu yöntemiyle hizmet verebilecek. Bu saatlerde yapılan işlemlerde saç kesimi, yıkama ve boyamada kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık olacak. 
İşletmelerde çalışanlar maske kullanacaklar, müşteriler de maske ile bulunacaklar ve yapılacak işleme göre maskeyi çıkarabilecekler. Berberlerde jilet ve ustura gibi aletlerle sakal traşı yapılması geçici süreliğine yasak olacak. Sakal traşı, makineyle kısaltma şeklinde yapılacak. Cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj gibi hizmetler geçici süreliğine verilemeyecek.Gönderilen Genelgenin Maddelerinin Detayları • Söz konusu işletmeler 09:00 ile 21:00 saatleri arasında hizmet verebilecekler.
 • Müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunmak esas olacak. 
 • İş yerlerinde yan yana koltuklarda hizmet verilemeyecek. Müşteriler arasında bir koltuk boş olacak düzende faaliyetler devam edecek. 
 • Hizmette gecikme ya da uzama durumu da hesaba katılarak iş yerinde işlem görenler dışında sadece 1 müşteri bekleyebilecek. 
 • Belirlenen kriterler dışında iş yeri içerisine müşteriler kabul edilmeyecekler. Ancak hava şartlarına göre randevusuz müşteriler maske ve sosyalm mesafe kurallarına uyarak içeri alınabilecek. Bu işyerleri herkesin görebileceği yere işletmenin maksimum kişi sayısını yazarak, içerideki kişi sayısını kontrol altında tutacak. 
 • İşyerinde çalışanlar maske takmak zorundadır. Müşteriler ise yapılacak işleme göre maskeyi olabildiğince kısa süreli çıkarabilecekler. 
 • Müşteriye yönelik yapılacak olan işlemden önce mutlaka temas edilecek alanlara dezenfeksiyon işlemi yapılacak. Diğer müşteriye geçilmeden önce her seferinde işlem tekrarlanacak. 
 • Çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde işleme başlamadan önce ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteride farklı olmak üzere steril eldiven kullanacak. 
 • Müşteriye hizmet sunulurken kullanılan tüm malzemeler hizmetten önce sterilize edilecek. Bu işlem her müşteri için tekrarlanacak. 
 • Saç kesimi, yıkama, boyama vb işlemler yapılırken tek kullanımlık havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık olacaklar. Bu malzemeler tekrar kullanılacaksa kullanılmadan önce sterilize edilecek. Müşteriler isterse kendi önlük ve havlu gibi malzemelerimi randevusuna getirebilecek.
 • Berberlerde geçici süreliğine ustura ve jiletle traş yapılması yasak olacak. 
 • Bayan kuaförleri ve güzellik salonlarında cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj gibi hizmetler geçici süreliğine yasak olacak. 
 • Kesilmiş saçların yüz ve boyun bölgesinden uzaklaştırılması için kullanılan ‘ense fırçası’ geçici süreliğine kullanımı yasak olan malzemelerden olacak.  
 • Bu iş yerlerinde geçici süre ile yiyecek ve içecek ikram edilmesi yasak olacak.


 • 20 Yaş Altındakiler Muaf  Söz konusu iş yerlerinde çalışan vatandaşların iş yerinin bulunduğu ilde bulunmaması durumunda seyahat izin belgesi olmadan seyahat etmelerine izin verilecek. Bu iş yerlerindeki 18-20 yaş arası çalışanların ise 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında iş yerlerine durumlarını belirten belgelyi ibraz etmeleri durumunda muaf tutulacaklar. 
  Genelgede bahsedilen 14 maddeye uymayan iş yerlerine idari para cezası uygulanacak. Aynı zamanda aykırılığın yapıldığı maddelere yönelik adli işlemler de işletmeye yönelik olarak başlatılacak.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.