SON DAKİKA
Hava Durumu

Huawei, ABD Ticaret Bakanlığına Dava Açtı

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2019 07:27
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Huawei, ABD Ticaret Bakanlığına Dava Açtı

Çin firması olan teknoloji firması Huawei’nin ABD şubesi,kendilerine gönderilmiş olan test donanımlarına ABD tarafından el konulmasısebebi ile ABD Ticaret Bakanlığı’na Washington mahkemesinde dava açtı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, Huawei 2017 yılındabilgisayar serveri ve Ethernet anahtarı dahil olmak üzere bazı telekomünikasyondonanımları Çin’de üretilerek Kaliforniya’ya gönderildi. Gönderilen donanımlarKaliforniya’da bulunan bağımsız bir laboratuvara gönderilerek sertifika testiyapıldı.

Laboratuvarda yapılan incelemelerin bitmesinden sonradonanımları tekrar Çin’e göndermeyi planlamıştı. Ancak yapılan bu geri gönderimişlemine ABD Ticaret Bakanlığı Eylül 2017’de bahse konu olan donanımlarlaalakalı ihracat izninin alınmamasını gerekçe göstererek bakanlık donanımlara elkoydu.

Huawei; İade TarihiErtelenmesi Yasa Dışı Girişimdir

Huawei tarafından yapılan açıklamada, neredeyse 2 yıldır sözkonusu olan donanımların Çin’e gönderilmesi yada gönderilmemesi üzerine ABDTicaret Bakanlığı’nın bir karar almasını beklediklerini söylediler. Bakanlıktarafından yapılan söz konusu donanımların Huawei’ye iade edilme tarihiniertelenmesi, yasadışı girişim olarak belirtti.

Huawei’nin avukatları ise konu ile alakalı olarak ABD’ninihracatla ilgili olan düzenlemeleri, ülke dışında üretilmiş olan donanımlarınüretildiği ülkeye tekrar gönderilmesi için ihracat izni gerekmediğinibelirttiler.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından el konulan donanımlarınihracat ruhsatı olmaması adına el koyması ABD yasalarınca aykırı olmasındandolayı ve bakanlık tarafından bir karar alınmaması sebebi ile Huawei bu durumumahkemeye taşıyarak neticelendirmek istiyor.

Bu donanımlar üzerinden gerçekleştirecekleri testlerdeaksamalara sebep olmasından dolayı Huawei konunu en kısa süre içerisindenetleştirilmesini istemekte. Bu sebeple ABD Ticaret Bakanlığı’na Washingtonmahkemesinde dava açtı. Dava sürecinin nasıl sonuçlanacağı Huawei için ve ABDiçin önemli bir konu olacaktır hiç şüphesiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.