SON DAKİKA
Hava Durumu

Gözler orada! 2021 planı belli oldu: Asgari Ücret, Taşeron İşçi, Emekli Maaş Zam Oranları ne kadar olacak?

2020 yılının sonuna yaklaşıldığı bu günlerde yeni yılda yapılacak zamlar merak edilmeye başlandı. 2020 yılında salgının da etkisi ile vatandaşların alım gücü iyice düştü. Ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçen vatandaşlar asgari ücrete, emekli maaşlarına ve taşeron işçilere yapılacak zamları merak ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2020 19:30
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2020 19:30
https://gazetebanka.com/
Gözler orada! 2021 planı belli oldu: Asgari Ücret, Taşeron İşçi, Emekli Maaş Zam Oranları ne kadar olacak?

Türkiye'de her yıl olduğu gibi bu yılda yılbaşının yaklaşması ile beraber yapılacak zamlar konuşulmaya başlandı. 2020 yılının sonlarına gelindiği bu dönemde asgari ücrete ve emekli maaşlarına yapılacak zamlarla beraber özel sektörde çalışan taşeron işçilere yapılacak zamlar da merak ediliyor.2020 yılında tüm dünyada etkisini gösteren Korona virüs salgınının da etkisi ile ekonomi bir buhran dönemine girdi. Türkiye'de kura bağlı olarak enflasyonun da yükselmesi ile vatandaşların alım gücü düştü. Ekonominin dar boğaza girdiği bu günlerde yeni yıl zamlarının ne kadar olacağı tartışılmaya başlandı.ASGARİ ÜCRET ZAMLARI NE KADAR OLACAK?

2021 yılında asgari ücrete gelecek zam miktarı her yıl olduğu gibi aralık ayında belli olacak. Yıllık ortalama TÜFE'nin de etkili olduğu asgari ücret zamları ile ilgili şuana kadar herhangi bir talep ya da teklif açıklanmadı. Aralık ayında Çalışma Bakanlığı, Türk İş ve TİKS arasında yapılacak görüşmelere göre belli olacak asgari ücret zam oranının enflasyon oranları dikkate alındığında %10 ile %12 arasında olması bekleniyor. Hükümetin insiyatif göstermesi ile zam oranının % 15'e çıkabileceği de konuşulan konular arasında.TAŞERON İŞÇİLER NE KADAR ZAM ALACAK?Özel sektörde çalışan taşeron işçilere yapılacak zamlarda aralık ayında belli olacak. Enflasyon göz önüne alınarak yapılacak taşeron işçi zamlarının %8,5 oranında olması bekleniyor. Taşeron işçilerin alacağı zamla ilgili olarak da Çalışma Bakanlığı yetkili sendikalarla görüşme yapacak.EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?2021 yılında emekli maaşlarının alacağı zamda doğrudan enflasyona bağlı olarak belli olacak. Emekli maaşlarının % 4.75 ile % 6.01 aralığında zam alması bekleniyor. Enflasyon oranı % 10.50 olursa emekli zamları % 4.75, enflasyon oranı % 11.76 olursa emekli zamları % 6.01 olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.