SON DAKİKA
Hava Durumu

Furacin Merhem Ne İşe Yarar?

Furacin merhem ne işe yarar, niçin kullanılır? Furacil merhem kullanımı, içeriği, nasıl kullanıldığı gibi detayları inceleyebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2023 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2023 16:43
https://gazetebanka.com/
Furacin Merhem Ne İşe Yarar?

Furacin Merhem Ne İşe Yarar? - Furacin merhem, etkin maddesi nitrofurazon olan bir ilaçtır. İlacın içerisinde polietilen glikol 300, 1000 ve 4000 yardımcı maddeler vardır. 56 gramlık ambalaj içerisinde satışa sunulan krem, doğrudan cilt üzerine sürülür. Limon sarısı rengi, şeffaf yapısıyla dikkat çeken kremi kullanım talimatlarına göre tatbik ettiğiniz takdirde faydalarını kısa sürede görebilirsiniz.

Furacin’i bir yara merhemi olarak tanımlamak mümkündür. Spesifik yaralar söz konusu olduğunda merhemin kullanımı ile fayda elde etmek mümkün olur. Furacin, ameliyat yaraları için kullanılabilir. Ameliyat yaralarının daha hızlı iyileşmesi noktasında Furacin fayda sağlar. Mikropların yol açtığı piyoderma durumunda da ilacın faydalarından istifade edilir. Piyoderma, cildin derininde ya da yüzeysel alanlarda ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Piyoderma, deri üzerinde sivilceli ve akneli bir görünüm oluşturur.

Dermatoz, cilt üzerinde meydana gelen çeşitli hastalıkları tanımlayan bir ifadedir. Dermatoz kısaca deri hastalıkları olarak tanımlanabilir. Bu tür hastalıkların tedavisinde Furacin kullanılabilir. Bunun dışında çeşitli nedenlerle meydana gelen deri enfeksiyonlarında, oluşan kesiklerde, yaralarda merhemin faydalarından yararlanılabilir. Yanık ve ülser söz konusu olduğunda da kullanım olanağı vardır.

Otisis Eksterna bir diğer tedavi alanıdır. Bu hastalığın anlamı dış kulak iltihabıdır. Dış kulak yolu üzerinde ortaya çıkan hastalık; kaşıntı, kızarıklık, akıntı şeklinde belirtilerle ortaya çıkar. Eğer ileri seviye de bir iltihap söz konusu ise şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Tıkanıklık da oldukça şiddetlidir. Bu belirtilere ateş ve lenf bezlerinde şişlik de eşlik eder.

Furacin Merhem İçeriğinde Ne Var?

Furacin merhem, içeriğinde bulunan maddeler ile yaranın iyileşmesine yardımcı olur. İlacın etken maddesi olan nitrofurazon, antibiyotik özellikli bir bileşendir. Bakteriler üzerinde etkinlik gösterir. İlaç içerisinde yer alan bir diğer madde olan polietilen glikol, kokusuz ve renksiz bir maddedir.

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?

Furacin merhem, yara için kullanılan bir ilaçtır. Yara üzerinde oluşan çeşitli enfeksiyonların giderilmesinde de etkilidir. Doğru kullanım için merhemin doktor tarafından yazılması gerekir. Aksi takdirde hatalı kullanımdan kaynaklı sorunlar meydana gelebilir. Kullanım miktarı da hekim tavsiyesine göre ayarlanmalıdır. Bu sayede yaranın iyileşmesi daha kısa sürede mümkün olur. Kullanım öncesi prospektüs detaylı şekilde okunmalı ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Furacin Merhem Nasıl Kullanılır?

Furacin merhem kullanımı sırasında cilt üzerine doğrudan uygulama yapmanız gerekir. Uygulama yara yüzeye doğrudan yapılır. Uygulama sırasında gazlı bez ya da spatül kullanabilirsiniz. Eğer geniş bir alana uygulama yapacaksanız kremi ilk önce gazlı bez üzerine yaymalısınız. Ürünü eğer ameliyat yaraları için uygulayacaksanız vazelinli gazlı bez kullanmalısınız. Bu sayede yapışma meydana gelmez. Vazelinli gazlı bez kullanımı söz konusu olduğunda, yarayı bir hafta boyunca açmadan durabilirsiniz. Açarken bezi serum fizyolojik ile ıslatmanız tavsiye edilir. Bu sayede bezi kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Furacin merhemin çocuklarda kullanımına, hekim tarafından karar verilmelidir. Yaşlılarda kullanıma dair ise bir sınır yoktur. Hekim tarafından reçete edildiği takdirde kullanılabilir.

Furacin Merhem Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Furacin merhem kullanımı sırasında bazı detaylara dikkat etmek gerekir. En çok merak edilen konulardan biri, ilacın yiyecek ve içeceklerle beraber alınmasıdır. Yiyecek ve içeceklerle beraber merhemin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Hamilelik döneminde merhemi kullanmadan önce hekime danışmalısınız. Hamileliği, merhemi kullandıktan sonra fark ettiğiniz takdirde hekime başvurmalısınız. Emzirme döneminde de aynı şekilde doktorunuza danışmadan ilacı kullanmamalısınız. Araba ve çeşitli iş makinelerini kullanmadan önce bu kremi sürmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Furacin merhem bazı durumlarda böbrek fonksiyonlarında değişikliklere yol açabilir. Krem içeriğinde yer alan polietilen glikol, özellikle derisi kalkmış cilt yüzeyinden böbreklere ulaşabilir. Bu durum mevcut bir böbrek rahatsızlığınız varsa onun artmasına yol açabilir.

Furacin kullanırken saklama koşulları da son derece önemlidir. İlk olarak çocuklara karşı dikkatli olmak gerekir. Çocukların ulaşamayacağı bir saklama alanında ilacı saklamanız güvenlik için önemlidir. Aynı zamanda oda sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığı 25° derecenin altındaki sıcaklıklar, saklama için uygundur. İlacın ışıkla temas etmemesi için karanlık bir ortamda saklanmasında fayda vardır. Son kullanma tarihi de bu noktada önemlidir.

Furacin Merhemin Yan Etkileri Var mıdır?

Furacin merhemin yan etkileri, ilaç içeriğine karşı duyarlılık söz konusu olduğunda gelişebilir. Şu tür yan etkiler ortaya çıkarsa hemen tıbbi yardım almanızda fayda vardır:

  • Ciltte döküntü
  • Kaşıntı
  • Bölgesel ödem
  • Farklı deri rahatsızlıkları
  • Yara bölgesinin dışında yeni enfeksiyonlar gelişmesi

Yukarıda sıralanan yan etkilerin dışında farklı yan etkiler de söz konusu olabilir. Ancak bu yan etkiler çok nadir olarak ortaya çıkar. İlacın ortaya çıkardığı yan etkileri titck.gov.tr adresi üzerinden raporlayarak bildirebilirsiniz. Bunun yanı sıra 0800 314 0008 numarasından da raporlama yapabilirsiniz.

Furacin Merhemi Kullanırken Ne Zaman Hekime Bilgi Verilmelidir?

Furacin merhemi bazı durumlarda kullanmamanız ya da dikkatli kullanmanız gerekir. Temel bileşeni nitrofurazon olan Furacin’i ilaç alerjisi olanlar dikkatli kullanmalıdır. Temel bileşene ya da ürünün içeriğinde yer alan diğer maddelere karşı daha önce hassasiyetiniz geliştiyse ilacı kullanmamalısınız.

Aşağıda yer alan durumlarda da ilacın kullanılmamasında ya da kullanımdan önce doktora danışılmasında fayda vardır:

  • Daha önce başka bir ilaca karşı duyarlılık problemi yaşadıysanız,
  • Koruyucu, boya ve yiyecek gibi maddelere karşı alerjiniz varsa,
  • Böbrek yetmezliğiniz varsa.

Yukarıda sıralanan durumlarda hekiminize danışarak kullanım kararı verebilirsiniz. Hekiminiz yarar-zarar durumunu göz önünde bulundurarak kararını verir. Kullanım sonrasında da hekiminize bilgi vermeniz gereken durumlar olabilir. Kullanım alanının daha kötü hale gelmesi, düzelmemesi, tahrişin artması gibi durumlarda hekiminize bilgi vermelisiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.