SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli olamayanlara şans kapıda! Sadece 10 yıl sigorta şartı…

Vatandaş yaş şartı aranmadan emekli olma fırsatını yakaladı. 10 yıl sigorta emekli olmaya yetecek! İşte size EYT’siz erken emekli olma şansı!

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2023 14:36
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 14:36
https://gazetebanka.com/
Emekli olamayanlara şans kapıda! Sadece 10 yıl sigorta şartı…

EYT’nin yasalaştırılması ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından emekli olacak vatandaşlar harekete geçti. Evraklarını hazırlayıp başvuru sürecinin içinde olan vatandaşlar emekli olacağı günü bekliyor. Bunun yanında 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olan vatandaşlar EYT’yi kaçırsa bile erken emeklilik yollarını aramaya devam ediyor.

Emeklilik tarihini öne çeken durumlardan birkaçı da erkeklerin askerlik borçlanması kadınların ise doğum borçlanması olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra bazı meslek grubunda olan veya sağlık sorunu yaşayanlar erken yaşta emekli olma fırsatını yakalıyor.

YAŞ ŞARTI ARANMAYACAK

SGK bazı hastalıklar ile erken emeklilik hakkı tanınabileceğini açıkladı. Bu durumda tabi ki bazı şartlar aranacak.  Eğer doğuştan bir engel var ise yaş şartına bakılmadan kişi emekliliğine kavuşacak. Doğuştan olmayıp sonradan oluşan rahatsızlıklarda  da malulen emeklilik ya da iş göremezlik gibi kolaylıklar sunuluyor.

1800 GÜN PRİM YETERLİ

Rahatsızlıkları olup erken emekliliğe başvurmak isteyen vatandaşlara 10 yıl sigorta ve 1800 gün prim yeterli oluyor. Bu şartlar sağlandığında kişi erken emekliliğine kavuşuyor. Aynı şekilde Bağ-Kur üzerinden de malulen emekli olunabiliyor. Burada da 10 yıl sigorta ve 1800 gün prim şartı karşılandığında kişi Bağ-Kur üzerinden de erken emekli olabiliyor. Ancak Bağ-Kur’lu için Genel Sağlık Sigortası primi dahil herhangi bir prim borcunun bulunmaması şartı koyuluyor.

EN ÖNEMLİ ŞART

Erken emekli olacak vatandaşlar için tabi ki bazı şartlar aranıyor. Bunlardan en önemlisi sağlık raporu. Malulen emekli olacak kişilerde aranan en önemli şart, çalışma gücünde en az %60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu.

MEMURLARDA ERKEN EMEKLİLİK

Sigortalı ve Bağ-Kur’luya yapılan kolaylık memura da yapılıyor. Memurların her türlü engellilik veya rahatsızlık durumunda görevlerini yerine getiremeyecek hale geldiğinde kişiler erken emekliliğe başvurabiliyor. Buradaki şart ise görevden kaynaklanmayan rahatsızlıklar. Emekli Sandığı uygulamasında görevden kaynaklanmayan rahatsızlık ve hastalık halleri memurların emeklilik talebinde bulunabileceği şeklinde ilerliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.