SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Aylığımı Nasıl Yükseltebilirim? Son dakika Emekli Maaşına Zam Ne Kadar?

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2019 11:27
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Emekli Aylığımı Nasıl Yükseltebilirim? Son dakika Emekli Maaşına Zam Ne Kadar?

Milyonlarca emekli vatandaş, hayallerindeki emekliliğe kavuştuktan sonra şimdi de emekli maaşını nasıl yükseltebileceğine dair araştırma yapmayı sürdürüyor. Emekli olma hayalleri kuran çalışanların emekliliklerinde yüksek maaş almak için yapması gereken birtakım işlemler bulunuyor. Peki ya emekli olduktan sonra emekli maaşını yükseltmek mümkün mü? Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren emekli maaşlarına zam ne kadar oldu? Tüm merak edilen soruların yanıtlarını haber yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli olma hayali kuranmilyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emeklilik zamanı ve maaşı hesaplamahususunda Sigortalar Kanunu kapsamında birtakım düzenlemeler bulunmaktadır. Bubağlamda emeklilik zamanı ve maaşının hesaplanmasında dikkat edilen kriterlerşunlar olarak öne çıkmaktadır:

 • Sigortaya bağlıolarak ilk çalışmaya başlanılan tarih
 • Çalışmasüresince bugüne kadar kaç gün sigortalı adına prim yatırıldığı
 • Sigortalıçalışan adına hangi yıllar arasında ne kadar prim yatırıldığı
 • Toplam primeesas kazanç tutarı
 • Sigortalıçalışanın çalışma hayatına ara verip vermediği
 • Çalışmanınhangi sigorta kollarına bağlı olarak gerçekleştiği
 • Sigortalıçalışan tarafından borçlanma yapılıp yapılmadığı
 • Sigortaya bağlıolarak çalışılan işin niteliği

Söz konusu kriterlerindeğerlendirilerek belirlenen emeklilik hesaplamalarında, emeklilik dilekçesininverileceği zaman ve bu tahsis formu bilgilerinin doğru bir şekilde hazırlanmışolması da en önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Emekli Maaşımı Nasıl Hesaplayabilirim?

Emekli olunduğunda SosyalGüvenlik Kurumu’ndan çalışmaların karşılığı olarak ne kadar tutarda maaşalınacağı, emekli maaşı hesaplama yöntemleri ile sigortalı çalışanlartarafından da belirlenebilmektedir. Bu noktada öncelikle çalışırken ödenenprimlerin emekli maaşında belirleyici olduğuna dikkat edilmelidir. Bununlabirlikte aylık bağlama oranları da emekli maaşının yüksek tutarda olupolmamasını doğrudan etkilemektedir.

Emekli maaşı hesaplamaişlemlerinde 3 farklı dönem, birbirinden bağımsız olarak ayrı ayrı dikkatealınmaktadır. Bunlar;

 • 2000 yılınakadar önceki sigortalı çalışmalar
 • 2000 ila 2008yılları arasında sigortalı çalışmalar
 • 2008 yılındangünümüze sigortalı çalışmalardır.

Nitekim emekli maaşı hesaplamada aylık bağlama oranları birbirinden farklılık gösterdiği için, söz konusu yukardaki üç dönem için de ayrı ayrı hesaplamalar yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte 2000 yılı öncesi hesaplama işlemlerinde gösterge hesabı dahil edilirken, günümüzde refah payları da bu hesaplama işlemlerine eklenmektedir. Fakat her ilki hesap türünde de emekli maaşını belirleyen en önemli unsur çalışırken kazanılan aylık brüt kazanç olmaktadır.

Emekli Maaşımı Nasıl Yükseltebilirim?

Emekli maaşının ancak veancak sigortalı olarak çalışma süresi içinde yükseltilebildiğine dikkatedilmelidir. Bu sebeple uygun koşulların oluşmasına göre emeklilik planlarınızı,kanunlara göre emekli olacağınız tarihten yaklaşık 10 sene öncesindenhazırlamaya başlamanız tavsiye edilmektedir. Nitekim emekli maaşıhesaplamalarında kazançların tamamı dikkate alındığı için çok çalışmak veya çokfazla prim günü sahibi olmak, tek başına emekli maaşını etkileyen faktörlerarasında görülmemektedir. Bu noktada asıl önemli unsur, brüt maaş yani primeesas kazançtır. Dolayısıyla gerçek maaşınızın size ait bordronuzda olmasınaözen göstermeniz gerekmektedir. Bu bağlamda bordronuzda kazancınızın asgariücret üzerinden gösterilmesine razı olmamanız önem teşkil etmektedir.

Emekli maaşını yükseltme hususunda ikramiye başta olmak üzere; kira yardımı, prim ve benzeri gibi düzenli nakit ödemeler yapıyor iseniz, söz konusu ödemelerin brüt kazanca eklenip eklenmediğine özen göstermeniz gerekmektedir. Bu noktada imkan dahilinde birden fazla yerde sigortalı olarak çalışmak prime esas kazancı yükseltmesi sebebiyle önemlidir. Prime esas kazancınız yükseldiğinde de emekli olduğunuzda alacağınız maaşın tutarı da doğal olarak yüksek olacaktır. Bununla birlikte BAĞKUR yerine SSK’dan yani yeni düzenlemeler sonucunda 4B yerine 4A olarak isimlendirilen gruplardan emekli olmak, emekli maaşını yükseltmede daha avantajlı olarak kabul edilmektedir.

Bununla birlikte SSK’danemekli olma imkanına sahip değilseniz;

 • İsteğe bağlısigorta
 • Tarım SSKsigortası
 • Tarım BAĞKURsigortası
 • Zorunlu BAĞKURsigortası

gibi seçenekleri ikinciplanda hazır bulundurmanızda fayda bulunmaktadır. Bu noktada son 3.5 yıl içindeSSK’lı olursanız, bu süre de 1261 gün prime eşdeğerdir, emekliliğinizinhesaplanmasında SSK yani 4A şartları esas alınmaktadır.

Emekli Olduktan Sonra Emekli Maaşımı Nasıl Yükseltebilirim?

Emekli olarak SosyalGüvenlik Kurumu’ndan aylık alan vatandaşların emekli maaşlarını yükseltmesimümkün olmamaktadır. Dolayısıyla emekli olduktan sonra sigortaya bağlı olarakgerçekleştirilen çalışmalar, emeklilik maaşı tutarında bir etkiye sahipdeğildir.

Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında SSK (4A) ve BAĞKUR (4B) emeklilerine yılda iki defa zam yapılmaktadır. Bununla birlikte memur emeklileri (4C) hem ocakta hem de temmuzda olmak üzere yılda iki kez zam almaktadır. Bu zamlar, yetkililerin aynı masaya oturduğu toplu sözleşme görüşmeleri ile belirlenmektedir.

Emekli maaşlarına belirlenen 6 aylık enflasyon üzerinden zam yapılmaktadır. Bu bağlamda 2018 yılının son 6 aylık enflasyon oranı, 2019 Ocak tarihinde zam yapılarak maaşlara yansıtılmıştır. Şimdide 2019 yılının ilk 6 aylık zam oranı Temmuz ayı itibarıyla maaşlara yansıtılacak. 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü resmen açıklanacak olan enflasyon oranına göre emeklilere bu yılın ilk yarısında %5 ila 5,5 arasında zam yapılmış olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.