SON DAKİKA
Hava Durumu

DASK'ın faydaları nelerdir? DASK vatandaşlara ne kadar ödeme verecek? İşte ayrıntılar…

Meydana gelen deprem sonrasında vatandaşlar birçok farklı konuyu araştırmaya başladı. Bu konuların arasında, konutlar için yaptırılan deprem sigortasının kapsamlarının ne olduğu da yer alıyor. DASK olarak bilinen deprem sigortasının kapsamları ve vatandaşlara ne kadar ödeme yapıldığı en çok aratılan konu başlıkları arasında yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 19:20
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 19:20
https://gazetebanka.com/
DASK'ın faydaları nelerdir? DASK vatandaşlara ne kadar ödeme verecek? İşte ayrıntılar…

Zorunlu deprem sigortası olarak bilinen DASK, ev sahipleri tarafından yaptırılmaktadır. Zorunlu deprem sigortasının olmaması durumunda ev sahipleri evlerini satamadığı gibi kiraya da verememektedir. Tüm ev sahipleri için zorunlu tutulan deprem sigortasının kapsamına dair aramalar, dün yaşanan büyük depremin ardından araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar, zorunlu deprem sigortası dahilinde ne kadar ödeme yapılacağını merak ediyor.

DASK’IN KAPSAMINDA OLAN ZARARLAR

Türkiye’de yer alan tüm konutlar için zorunlu olan deprem sigortası, ev sahipleri tarafından yaptırılmaktadır. Zorunlu deprem sigortasının olmaması durumunda ev sahipleri, evlerini satamadığı ya da kiraya veremediği gibi resmi herhangi bir işlem de yapamamaktadır. Belirli primler ödenmesi ile yapılan zorunlu deprem sigortasının kapsamında olan hasarlar; bina temelleri, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran duvarlar, bahçe ve istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar ve yapının tamamlayıcı bölümlerinde meydana geldiği taktirde teminat dahilinde yer almaktadır. Belirtilen alanlarda deprem neden ile meydana gelen hasarlarda, deprem sigortası yaptırmış olan vatandaşlara gerekli ödemeler yapılmaktadır.

EK TEMİNAT İLE DAHA FAZLA ÖDEME ALINABİLİR

Yaptırılan zorunlu deprem sigortasının, her yıl inşaat maliyetlerindeki artışlara bağlı olarak teminat tutarları belirlenmektedir. Yapılan son güncelleme ile azami teminat tutarı 640 Bin TL olarak belirlenmiştir. Vatandaşlara çeşitli hesaplama yöntemleri ile yapılan hesaplamalar ile en fazla 640 Bin TL ödeme yapılmaktadır. Teminat tutarı belirlenirken, meskenin yeniden inşa edilmesinin maliyeti esas alınıyor ama bu maliyete arsa değeri katılmıyor. Konutların büyüklüğüne ve yapı tarzına göre teminat tutarı değişebiliyor ancak, azami tutar olan 640 Bin TL aşılmıyor. Vatandaşların, konutlarının değerinin azami tutarı aşan kısmı için ek teminat satın alması ile daha fazla ödeme alabilmesine imkan sunuluyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.