SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçiye Gelen İcrada Hacze Konu Edilemeyecek Eşyalar Nelerdir? Neler Haczedilebilir?

Çiftçiye icra gelmesi durumunda haczedilebilecek ve edilemeyecek eşyalar nelerdir? Çiftçilerin hacizle karşı karşıya kalmaları durumunda el konulabilecek eşyalar ve konulamayacaklar hakkında detayları yazımızda hazırladık.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2020 00:39
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2020 00:39
https://gazetebanka.com/
Çiftçiye Gelen İcrada Hacze Konu Edilemeyecek Eşyalar Nelerdir? Neler Haczedilebilir?

Çiftçiye gelen hacizde hacze konu edilemeyecek bir takım mal ve ekipmanlar bulunmaktadır. Çiftçilerin üretim faaliyetlerinde kullandıkları ekipmanları ve eşyaları belli şartlar oluşmadığı takdirde hacze konu edilmez. Çiftçiye gelen hacizde hacze konu edilmeyecek eşyalar,  çiftçinin üretim faaliyetlerini devam ettirebilmesine yönelik olarak düzenlemmiştir.Çiftçiye Hangi Durumlarda Haciz Gelebilir?


Çiftçiye gelen hacizde hacze konu edilemeyecek mallar olmasına karşın, özellikle son dönmelerde birçok çiftçi haciz işlemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Çiftçilerin mevcut borçlarını kapatamaması ülke ekonomisiyle yakından ilgilidir. Ülke ekonomisisnin zayıflamasıyla ilişkili olarak üretim faaliyetlerinde kullanılan malların ve ekipmanların maliyeti yükselmiş, tarımsal faaliyetler sonucu büyük emeklerle ortaya çıkan ürünlere ise talep azalmıştır.Maliyetin artması ve talebin azalması sonucunda birçok çiftçi pazarlardan eli boş dönmektedir. Hasat dönemi beklediği nakite ulaşamayan çiftçiler bankalara ve üretim faaliyetleri için alışveriş halinde oldukları iş yerlerine borçlarını ödeyememektedir. Bu durumda alacaklılar söz konusu çiftçiler hakkında icra takibi başlatabilmektedir.Çiftçinin Hangi Eşyaları Hacze Konu Edilemez?


Çiftçiye gelen hacizde hacze konu edilemeyecek mallar, çiftçilerin üretim faaliyetlerine devam edebilmesi için İcra ve İflas Kanunu tarafından belirlenmiştir. Çiftçiye gelen hacizde hacze konu edilemeyecek mallar, çiftçinin ve ailesinin geçimini sağlamasına engel olmayacak ve tarımsal faaliyetlerini durdurmayacak şekilde velirlenmektedir.Buna bağlı olarak hacze konu edilemeyecek mallar şu şekilde sıralanabilir:•    Meyve ve sebze yetiştirerek ekonomik faaliyet içerisinde olan çiftçilerin mevcut bahçeleri ya da bağları hacze konu edilemez. Ancak çiftçinin bağ ve bahçeleri üretim faaliyeti için kullanması zorunludur. Üretim yapılmadığı takdirde bu yerlerin haczi caizdir.•    Çitçinin tarımsal faaliyetler için kullandığı ekipmanları, arsası vb. malları hacze konu edilemez. Üretim faaliyetleri yapılırken işlevsel olarak kullanılan malların hiçbirinin haczi caiz değildir.•    Çiftçinin ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşıladığı ya da üzerinden ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirdiği büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar hacze konu edilemez. Ancak çok fazla hayvan sahibi olunması durumunda faaliyet dışında kalanlar haczedilebilir.•    Çiftçilerin hayvanları gibi hayvanlarının barınakları ya da yemleri de hacze konu edilemez.Çiftçilerin Tüm Mallarına Haciz İşlemi Uygulanmamasının Sebebi Nedir? 


Çiftçilere gelen hacizde hacze konu edilemeyecek malların bulunmasının sebebi, çiftçiler tarafından sürdürülen tarımsal faaliyetlerin ülke ekonomisi için önemli bir noktada durmasından kaynaklanmaktadır. Çiftçi faaliyetlerinin durması durumunda üretim büyük ölçüde gerçekleştirilemeyeceğinden dolayı çiftçilerin hacze konu edilemeyen malları bulunmaktadır.Çitçiye Gelen Hacizde Hacze Konu Edilemeyecek Malların Haciz Edilmesi Durumunda Ne Olur?


Çiftçiye gelen hacizde hacze konu edilemeyecek malların hacze konu edilmesi durumunda, çiftçilerin şikayet hakkı bulunmaktadır. İcra ve İflas Kanunu'nda hacze konu edilemeyecek mallar açıkça belirtilmesine rağmen icra memurları yasaya aykırı şekilde icra işlemi gerçekleştirirse, çiftçiler şikayet için dava açabilmektedir.Mahkeme çiftçinin haklı olduğu kanaatine varırsa, mallar geri iade edilecektir. Çiftçiye gelen hacizde hacze konu edilemeyecek mallar yasa tarafından belirlenmiş ve aksi bir durumun yaşanması durumunda çiftçiye şikayet hakkı da tanınmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.