SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşmiş Milletler resmen duyurdu: Dünya “su krizi” ile karşı karşıya! İşler kontrolden çıktı!

Birleşmiş Milletler raporu, küresel su krizinin aşırı tüketim ve iklim değişikliği nedeniyle 'kontrolden çıkabileceği' uyarısında bulundu. Su krizi yaklaşıyor, dünya tehdit altında! İşte o rapor…

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 09:15
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 09:15
https://gazetebanka.com/
Birleşmiş Milletler resmen duyurdu: Dünya “su krizi” ile karşı karşıya! İşler kontrolden çıktı!

Bir BM raporuna göre, artan su talebi ve iklim krizinin yoğunlaşan etkileri su kaynakları üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Dünya "kontrolden çıkma" tehdidinde bulunan, yaklaşan bir küresel su kriziyle karşı karşıya. New York'ta yapılacak büyük bir BM su zirvesinin arifesinde Salı günü yayınlanan BM Dünya Su Kalkınma Raporu'na göre, nüfus artışı ve değişen tüketim kalıplarının etkisiyle son 40 yılda su kullanımı yılda yaklaşık %1 arttı.

Rapora göre, 2050 yılına kadar, şehirlerde su kıtlığıyla karşı karşıya kalan insan sayısının 2016'daki 930 milyondan 2,4 milyara çıkması bekleniyor. Kentsel su talebinin 2050 yılına kadar %80 artması bekleniyor. Raporun baş yazarı Richard Connor, raporun lansmanı için düzenlediği basın toplantısında, su kıtlığı sorununu çözmek için harekete geçilmediği takdirde, "kesinlikle küresel bir kriz çıkacaktır" dedi.

KESİNLİKLE KÜRESEL BİR SU KRİZİ ORTAYA ÇIKACAK!

Suya erişim zaten büyük bir sorun. Rapora göre, şu anda iki milyar insan güvenli içme suyuna sahip değil ve 3,6 milyar insan güvenli bir şekilde yönetilen sanitasyona erişemiyor. Küresel nüfusun yaklaşık 'u halihazırda yüksek veya kritik su stresi olan ülkelerde yaşıyor.

Connor, kentsel ve endüstriyel büyüme ile tarımın mevcut kıtlıkları daha da artırdığını ve tek başına tarımın dünyadaki su kaynaklarının %70'ini kullandığını söyledi.

SULARIN BOL OLDUĞU ÜLKELERDE MEVSİMSEL KITLIK BAŞ GÖSTERECEK

Rapora göre, Orta Afrika, Doğu Asya ve Güney Amerika'nın bazı bölgeleri de dahil olmak üzere şu anda suyun bol olduğu bölgelerde mevsimsel su kıtlığı artacak. Bu arada, Ortadoğu'da ve Afrika'da halihazırda su sıkıntısı çeken Sahel bölgesinde kıtlık daha da kötüleşecek.

Raporun yazarları, iklim krizinin daha sık ve şiddetli hale getirdiği aşırı ve uzun süreli kuraklıkların da ekosistemler üzerinde baskı oluşturduğunu ve bunun bitki ve hayvan türleri için "korkunç sonuçlara" yol açabileceğini söylüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.