SON DAKİKA
Hava Durumu

Berat Albayrak 1 Milyon Yazılımcı Projesinin Tamamlandığını Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 Milyon Yazılımcı projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Söz konusu proje için ise “tarihi bir istihdam hamlesi” dedi. Uzun süredir üstünde çalışılan istihdam projesine ilişkin video yöntemiyle kamuoyuna duyuruda bulundu. Video yöntemiyle yaptığı açıklamalar ise bugünkü haberimizde yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2020 08:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Berat Albayrak 1 Milyon Yazılımcı Projesinin Tamamlandığını Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “tarihi bir istihdam hamlesi” olarak görülen 1 Milyon Yazılımcı projesinin bitirildiğini duyurdu. Video yöntemiyle kamuoyuna projeye ilişkin bilgileri paylaşan Berat Albayrak’ın konuşmalarında bahsettiklerine ise bugünkü haberimizde yer verdik.AÇIKLAMA BAKANIN TWİTTER HESABINDAN VİDEO YÖNTEMİYLE GELDİ


1 Milyon Yazılımcı projesine ilişkin video yöntemiyle açıklama yapan Berat Akbayrak, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:“Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Türkiye’ye yazılım alanında tarihi bir kapasite kazandıracak 1 Milyon Yazılımcı projemiz tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bu proje kapsamında gençlerimize online eğitimle yazılımcı olma imkanı sağlayacağız.Bildiğini gibi yazılım sektörü geleceğin değil bugünün en önemli iş alanlarından biri haline geldi. Türkiye bugün 140 bin civarında yazılımcı insan kaynağı mevcut. Özellikle ara eleman açığımız bulunuyor. Türkiye olarak büyük ideallerimiz ve hedeflerimiz var. Yazılımcılık alanında büyük bir sıçrama sağlarsak inanın hedeflerimize ulaşmamız çok daha kolay olacak.Türkiye’de sınırlı sayıda yazılımcı bulunması nedeniyle yazılımcılar bir projede; sistem analisti, sistem test uzmanı, proje yöneticisi, tasarım uzmanı, güvenlik uzmanı gibi birçok görevi aynı anda yürütmek zorunda kalıyor. Ve firmalarımız bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulamamaktan yakınıyor.İşte 1 Milyon Yazılımcı projesi; sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını giderecek. Yazılımcıların sadec uzmanlaştıkları işe yönelerek daha verimli ve üretken çalışmasına imkan tanıyacak ve ülkemize bu alanda arzu ettğimiz yetkinliği sağlayacak.Peki nedir bu 1 Milyon Yazılımcı projesi? Bakanlığımızın gençlerin hizmetine sunduğu bu proje kapsamında gençlerimiz; BTK’daki eğitim portalı üzerinde eğitim alacaklar. 13 kategoride, 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim şu anda hazır. Ve yıl sonuna kadar eğitim sayısını 100’ün üzerine çıkaracağız.Online eğitim platformundaki algoritma, big data, bilgisayar programlama, block chain, iş zekası, office programları, oyun programlama, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanında derslerimize hemen ulaşabilirsiniz.Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları özgeçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Tüm bu özgeçmişler, tüm firmaların etişimine açık bir havuzda duracak. Hali hazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aldıkları kriterlere uygun adaylar bulabilecek.Eğitimi bitiren arkadaşlarımız; bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, network uzmanı, siber güvenlik uzmanı, test uzmanı, web tasarım uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı gibi birçok alanda iş bulabilecekler.En ileri eğitimler sizler için hazırlandı. Buradan tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum gelin bu eğitimleri alın. Şimdiden kariyer basamaklarınızda sizlere çok büyük katkı sağlayacak bu fırsatı değerlendirin. Evlerinizde kaldığınız bu dönemde önünüzde harika bir fırsat var. Hem kendinizi, hem de ülkenizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım. Unutmayın; birlikte başaracağız.Programa katılmak isteyenler, internet üzerinden başvuru yapacak ve özgeçmiş dolduracak. Ve hemen eğitimi almaya başlayabilecekler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.