SON DAKİKA
Hava Durumu

Bekçilik Sınavı Yerleri Açıklandı! Bekçilik Sınav Giriş Belgesi Sorgulama

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2019 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bekçilik Sınavı Yerleri Açıklandı! Bekçilik Sınav Giriş Belgesi Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz gün merakla beklenen bekçilik sınav yerlerini dün kamuoyu ile paylaştı. Yoğun bir maratonun sonuna doğru gelen adaylar, bekçilik sınavına girdikten sonra eğitimlerine başlayacaklar. Bekçilik sınavı için sağlık kontrollerine girip bu kontrollerden başarıyla geçen adaylar, söz konusu bekçilik yazılı sınavı hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği bekçilik yazılı sınavı hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz. İşte 2019 bekçilik sınavı giriş belgesi sorgulama sayfası ve tüm detaylar…

Uzun zamandır merakla beklenen bekçilik alımı yazılı sınavı yerleri dün itibarıyla belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 Bekçilik sınavı giriş belgesi sorgulama sayfasını adayların erişimine açtı. Son olarak bekçilik için sağlık kontrolünden geçen adaylar, sabırsızlıkla bekçilik yazılı sınavını beklemeye başladı. Bekçilik sınavı hakkında bilinmesi gerekenler Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) işe Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) peş peşe yaptıkları duyurular ile netlik kazanmış oldu. MEB tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında adaylar tarafından sabırsızlıkla beklenen bekçilik sınavı soru ve cevaplarının ne zaman yayınlanacağı ve sınav sonuçlarının hangi tarihte belli olacağına ilişkin detaylar yer aldı. İşte 2019/1 ve 2019/2 bekçilik sınavı hakkında tüm bilinmesi gerekenler…

2019 Bekçilik Sınav Yerleri Sorgulama Ekranı

Milli Eğitim Bakanlığı’nınresmi internet sitesi üzerinden bekçilik sınav giriş belgelerinin açıklandığıduyuruldu. 5 Temmuz günü açıklanan duyuru ile birlikte 2019 bekçilik sınavınagirecek olan adaylar, kendi adlarına düzenlenmiş olan sınav giriş belgelerini www.meb.gov.tr adresinden görüntüleyebilir veçıktısını alabilirler.

2019 Bekçilik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2019/1 ve 2019/2 şeklindeiki farklı oturum yapılacak olan bekçilik sınavının hangi tarihlerdegerçekleştirileceğini merak eden adaylar internet üzerinden araştırma yapmayadevam ediyor. İşte 2019 yılı bekçilik yazılı sınavı tarihleri:

2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı kapsamında 15 ile 29 Nisan 2019 tarihlerinde şahsen müracaat eden ve ön sağlık kontrollerinden başarıyla geçen adaylar, 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 09.00’da yazılı sınav yapılacak.

Yine aynı şekilde 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 14.00’de “2019/2. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı” gerçekleştirilecek. Dolayısıyla birinci dönem ve ikinci dönem bekçiliğe giriş sınavları aynı gün düzenlenmiş olacak.

Bekçilik Sınavı Soru ve Cevapları Ne Zaman Yayınlanacak?

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı’nın 13 Temmuz’da yapılacak olan sınavlarının soru ve cevap anahtarı 16 Temmuz 2019 tarihinde şu online platformlar üzerinden vatandaşların bilgisine sunulacak:

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Konuları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Yazılı Sınavı hakkında sınav konularına ilişkin açıklamalar yapıldı. Buna göre sınav konuları 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı ve öncesi müfredat programından oluşuyor. Söz konusu sınavda kaç soru olacağını merak eden adaylar için şu şekilde ders dağılımından bahsetmek mümkün:

 • Sınavdaadaylardan 100 soru çözmeleri istenecek. Bu 100 soru içinde,
 • Türkçe(Ortaöğretim düzeyi) 20 soru
 • Sosyal Bilgiler(İlköğretim düzeyi) 15 soru
 • Fen Bilgisi(İlköğretim düzeyi) 15 soru
 • Hayat Bilgisi(İlköğretim düzeyi) 15 soru
 • Matematik(İlköğretim düzeyi) 15 soru
 • Genel Kültür(Ortaöğretim düzeyi) 20 soru
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Merkezleri Neresidir?

13 Temmuz 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavları, daha önceden belirlenen şehirlerde kurulan sınav merkezlerinde düzenlenecek. Buna göre 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Merkezleri;

 • Ankara
 • Batman
 • Elazığ
 • Erzurum
 • Gaziantep
 • İstanbul
 • İzmir
 • Sivas

olarak belirlendi. Bununla birlikte2019/2. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Merkezleri ise;

 • Ankara
 • İstanbul

olarak açıklandı. Adaylar MEB resmi internet sitesi üzerinden görüntüleyip indirebilecekleri sınav giriş belgelerinde yer alan merkezlerde Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavına girecek.

2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınav sonuçlarına ilişkin bilgiler 7 Ağustos 2019 tarihinden itibaren https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr  internet adresleri üzerinden adayların bilgisine sunulacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.