SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakanlık Tarafından 1000 TL Yardım İhtiyaç Sahipleri İçin Verilecek! Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç aileler için yapılacak olan 1000 TL yardım ile ilgili detayları haberimizde hazırladık. ''Aile Yardımı'' kavramında vatandaşların bir kavram kargaşasıyla karşı karşıya kaldıkları da anlaşılıyor. Memurlara yapılan aile yardımı ile fakir, muhtaç ailelere yapılan aile yardımı arasından birçok farklılık bulunmaktadır. Memurlar için yapılan aile yardımı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız için yapılan maddi yardımlar ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Haberimizde muhtaç kişilerin yardım başvurusunu nasıl yapacaklarını, kimlerin maddi yardım alabileceğini, aranan şartları ve maddi yardımın ne kadar olduğunu hazırladık. Ayrıca; memurlar için ödenen aile yardımını da haberimize ekleyerek ikisi arasındaki kavram kargaşasını gidermeye çalıştık. Devletin yaptığı maddi yardımlar hakkındaki detayları haberimizden inceleyebilirsiniz. Aile yardımı nedir? Aile yardımı ne kadar? 1000 TL yardım nasıl alınır? Tüm ayrıntılar yazımızda.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2020 11:04
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bakanlık Tarafından 1000 TL Yardım İhtiyaç Sahipleri İçin Verilecek! Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile yardımı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ortak çalışması kapsamındadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı memurlara yapılan aile yardımı uygulamasını düzenlemektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise yardıma ihtiyacı olan maddi durumu yetersiz ailelere yapılan yardımı düzenlemektedir.AİLE YARDIMINA KİMLER BAŞVURABİLİR?


Aile yardımına başvurabilecek öncelikli vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şöyle belirlenmiştir:* 65 yaşını doldurmuş muhtaç kişiler,* Eşinden boşanmış maddi durumu yetersiz kadınlar,* Engelliler,* Engelli yakınları (Bakımı üstlenmiş olmalıdır),* Silikosiz hastaları,* Maddi durumu yetersiz asker aileleri,* Öksüz-yetimler,* Muhtaç asker çocukları,* Türberküloz ve SSPE hastaları,* Yeni doğum yapmış kadınlar,* Maddi durumu yetersiz öğrenciler.Sivil Vatandaşın Aile Yardımı Alabilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Memur olmayan kişilerin aile yardımı alabilmesi için gerekli şartlar sırasıyla şu şekildedir:1. T.C. vatandaşı olmak.2. Üzerine kayıtlı birden fazla taşınmaz olmaması.3. Maddi durumunun yetersiz olduğunu belgeler ile kanıtlayabilmek.Aile Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile yardım ödeneği alabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden, bakanlığın internet sitesinden E-devlet şifresi ile ve Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan birebir başvuruda bulunulabilir. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nda aile yardımı başvurusunda bulunulurken, görevli personel başvuru yapan kişiden maddi durumuna ilişkin bilgileri alıp formu doldurmaktadır. Daha sonrasında form, vatandaş tarafından imzalanmaktadır. Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Yapılan yardım başvurusu sonucunu vatandaşlar E-devletten veya Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na birebir giderek öğrenebilmektedir. Genellikle sonuçlar, başvuru yapılan günü takiben bir hafta sonra öğrenilebilmektedir.Aile Yardımı İçeriği Nedir?

Aile yardım desteği gıda, sebze ve nakit içermektedir. Alınan başvurulardan sonra T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ayın belirli günlerinde ödeme, belirli günlerinde gıda-sebze yardımı yapılmaktadır.2020 AİLE YARDIMI NE KADAR?


Ailelere yapılan yardım parası bakanlık tarafından 1000 TL olarak belirlenmiştir. Sistem tarafından belirlenen bazı ailelere yapılan gıda-sebze yardımı nakit tutar haricidir.Aile Yardım Parası Hangi Bankadan Çekilebilir?

Aile yardım ödeneğinin çekileceği banka bakanlık tarafından PTT Bank olarak belirlenmiştir. Başka bankaya taşınamaz, üzerine bloke konulamaz, haciz uygulanamaz, ipotek edilemez, üzerinden kredi çekilemez. Bakanlığın yatırdığı aile yardımı ödeneğini, yine bakanlığın belirlediği, aynı hanede yaşayanlardan tek birey çekebilmektedir.Hangi Durumlarda Yardım Ödeneği İptal Olur?

Ödeneğin iptal olacağı durumlar şunlardır:1.    Üzerine kayıtlı mal varlığının tespit edilmesi2.    Yardım alan kişinin vefatı3.    Boşanmış kadınlar için çıkarılan ödenek ise tekrar evlenme durumunda iptal edilir.Ayrıca aile yardımı alan kişiler hakkında yanlış belge sunması durumunda yasal işlem başlatılmaktadır.MEMURLAR AİLE YARDIMINDAN NASIL YARARLANABİLİR?


Aile yardımından yararlanmak isteyen devlet memurlarının herhangi bir kuruma gitmesi gerekmemektedir. E-devlet girişi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasından yapacakları başvuru yeterli olmaktadır. Memurların Aile Yardımı Alabilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Devlet memurlarının aile yardımı başvurusu yapabilmesi için gerekli şartlar aşağıda sıralanmıştır:1. T.C. vatandaşı olmak.2. Devlet memuru olmak.3. Evli olmak.4. Bir diğer eşin çalışmıyor olması veya devlet memuru olmaması.Bu şartları sağladığı takdirde memurun alabileceği aile yardımı bazı koşullara göre şu şekilde belirlenmiştir:* Memurun eşi çalışmıyorsa ve SGK kaydı yoksa 1500 TL aile yardımı alır.* 25 yaş altındaki çocukları için 250 sayısının aylık katsayısı çarpımı kadar tutar maaşına yansıtılır.* 25 yaşını doldurup evlenmemiş kızların çocuk yardım miktarı aile yardımına aylık yansıtılmaya devam edilir.* 25 yaşını dolduran erkeklerin çocuk yardımı kesilir.* Çalışan çocuklar için çocuk yardımı desteği verilmez.* Memurun eşi için verilen eş desteği, boşanma veya vefat durumunda kesilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.