SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Albayrak’tan Dikkat Çekici Açıklamalar: İlk Defa Cari Fazla Verilecek!

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2019 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bakan Albayrak’tan Dikkat Çekici Açıklamalar: İlk Defa Cari Fazla Verilecek!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan son dakika açıklamaları… Finansal Kurumlar Birliği 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Türkiye’nin mevcut ve gelecekteki ekonomik durumu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, enflasyon verileri ile ilgili olarak “Yılın 2. yarısında tek hanelere yakınsayacağımızı çok net söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı. Döviz kuruna yapılan ataklara karşı mücadele konusunda tecrübeler kazanıldığını sözlerine ekleyen Albayrak, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan enflasyon verilerinin de yıllık hedefin altında bir rakam olduğuna dikkat çekti.

Finansal Kurumlar Birliği 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda mikrofon başına geçen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, banka dışı finans sektörünün her yönüyle ele alınmasının ve bu konuda desteklerde bulunulmasının çok önem teşkil ettiğine değindi. “Bankacılık sektörü bir yana, banka dışı finans sektörü bir yana.” diyen Bakan Albayrak, bu sektörün uzun yıllar ikinci planda kaldığını vurguladı. “%14’lük pay çok düşük. Bunun artırmamız lazım. %20 – 30 – 40‘lara ulaşmamız lazım.” diyen Albayrak, sadece bankacılığın değil bunun dışındaki tüm sektörlere de destek olunması gerektiğini ifade etti.

“Türkiye Üzerinden Para Kazanılacak Bir Ülke Değil”

Sözlerine geleceğe dair umutlu ifadelerle devam eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İçiniz rahat olsun, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da gerekli tüm adımları kararlılıkla atmaya devam ediyor ve edeceğiz.” dedi. Türkiye’nin her türlü maddi ve manevi sıkıntısını çok rahat aşabilecek büyük ve güçlü bir ülke olduğunu bir kez daha vurgulayan Berat Albayrak, önümüzde Türkiye’ye fırsatlar sunan dört yıla yakın bir sürenin olduğunu kaydetti. “Türkiye oluşacak kur ataklarına karşı eskisinden çok daha iyi mücadele edecek tecrübeler kazandı. Türkiye var ettikleriyle sürdürebilir şekilde para kazanacaktır. Türkiye üzerinden para kazanılacak bir ülke değil.” açıklamalarını yapan Albayrak, Yeni Ekonomi Programı’nı da uygulamaya geçirmeye başladıklarını kaydetti.

“Enflasyona Öncelik Verdik”

Yeni Ekonomi Programı’nın hayata geçirilmesiyle birlikte ekonomide yeniden dengelenme döneminde önemli mesafe alarak bugünlere geldiklerini hatırlatan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, cari açık ve yüksek enflasyon sorunlarının çözümünde yoğunlaştıklarını ifade etti. Bu noktada ‘Türk Lirası değer kazanıyor iyi, değer kaybediyor bu çok kötü’ yorumlarında bulunmaması gerektiğine dikkat çeken Berat Albayrak, “CDS’lerde 120 puan düşük gözlemledik. Tahvil faizinde 350 baz puan iyileştirme gözlemledik. Piyasa göstergelerinin yanında somut iyileştirmeleri de görüyoruz.” sözlerini kaydetti. Bununla birlikte günümüzde haziran ayı itibarıyla yıllık hedeflenen rakamın altında 15.7 enflasyonu görmüş olduklarını belirten Albayrak, “Finansal saldırıların yapıldığı Ağustos ayı öncesinde enflasyonu getirmiş olduk.” dedi.

“İlk Defa Cari Fazla Verilecek”

İhracatta meydana gelen pozitif görünüm etkisiyle birlikte geçen yılın rakamlarına göre %2 artış yaşandığına dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mayıs ayında ülkemize gelen yabancı turist sayısının da %9 oranında arttığını vurguladı. “Geçtiğimiz yıl mayıs ayı itibarıyla yıllık cari açığımız 57.9 milyar dolarla zirve yapmıştı. nisan cari açık verisi ise 8.6 milyar dolara kadar cari açık geriledi.” diyen Albayrak mevcut durumun Ocak 2014 tarihinden günümüze en düşük seviyeye gerilediğini açıkladı. Bu noktada dikkat çekici bir ifade kullanan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Haziran ayı itibarıyla 17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde ilk defa cari fazla verilecek.” dedi.

“Daha Güçlü Bir Dönem Başladı”

Cari açıkta düşüşün hız kazanmasında; dış ticaret, gümrük vergisi, uyum politikalarının etkili olacağını belirten Berat Albayrak, turizmin de desteklenmesiyle bu hızın artacağını ifade etti. “Güçlü bir cari fazla dönemine girdik.” diyen Albayrak, olumsuz beklentilerin hızla değişmeye başladığı diğer göstergenin de ekonomik güven endekslerinde yaşanan artışlar olduğunu sözlerine ekledi. Bu noktada yapısal reformların çok büyük önem teşkil ettiğine de değinen Albayrak, “Yapısal dönüşüm adımlarını sizlerle paylaştık. Nisan ayındaki lansmanda ifade ettiğimiz eğitim ve yargı reformlarına ilişkin yol haritaları ilgili bakanlıklar tarafından açıklandı.” dedi.

“Bankacılık ve Finans Sektörüne Desteğe Devam”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Finansal Kurumlar Birliği 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı kamuoyu açıklamasında, “Art niyetli konuşmalara kulaklarımızı tıkayalım. İnşallah bu yılın ikinci yarısıyla birlikte YEP hedeflerimizin üstüne çıkacak ve bu anlamda güçlü performans ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı. Finansal ve reel sektör arasındaki ilişkinin güçlü olmasına büyük önem verdiklerini kaydeden Bakan Albayrak, Bankacılık ve finans sektörüne bu zamana kadar yapılan desteklerin devam edeceğini açıkladı. Sektördeki pek çok finansman kurumunun, bankalardan çok daha büyük müşteri portföyüne sahip olduğuna dikkat çeken Albayrak, dünyada da ekonomik trendlerin bu yönde değiştiğine dikkat çekti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı kamuoyu açıklamasında son olarak, “Finans Merkezi konseptimizi 2020 yılında hayata geçirecek bir zamanlamayla hayata geçirdiğimizde fintech üzerinde merkez olacak bir mimariyi nakış gibi işlemeye başladık.” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.