SON DAKİKA
Hava Durumu

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır, Son Tarih Ne Zaman?

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2019 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır, Son Tarih Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı bünyesinde çeşitli birimlere ve kadrolaraistihdam edilecek olan 12 bin 713 personel alımı sürecinde sona gelinmeyebaşladı. Başvuruların bitiş tarihine sayılı günler kala pek çok vatandaş,internet platformu üzeriden Adalet Bakanlığı personel alımı ile ilgili detaylıbilgilere ulaşmak için araştırma yapmaya devam ediyor. Bakanlık bünyesindememur olarak çalışma hayali kuran adaylar "Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları nasıl yapılır?"sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor. 1 Temmuz 2019 tarihinde resmenbaşlatılan personel alımı sürecinde yavaş yavaş son başvuru tarihineyaklaşılıyor. Bakanlık tarafından uygulama sınavına girmeye hak kazananlarınlistesi de 30 Temmuz 2019 Salı günü ilgili internet sitelerinde ilan edilerekkamuoyuna duyurulacak. İşte Adalet Bakanlığı 12 bin 713 personel alımıbaşvuruları nasıl yapılır ve son başvuru tarihi ne zaman sorularının yanıtlarıve detaylar...

Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilecek 12 bin 713personel alımı ilanına yoğun ilgi gösteriliyor. Nitekim bakanlık bünyesindehayatına memur olarak devam etmek isteyen vatandaşlar, internet üzerindenbaşvuru koşulları ve son başvuru tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaşmakistiyor. Son başvuru tarihine sayılı günler kala uygulama sınavı ne zaman ve nerede yapılacak, başvuru formuna nasıl ulaşılır gibi merak edilen tüm sorularınyanıtlarını haber yazımızda bulabilirsiniz.

Adalet BakanlığıPersonel Alımı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Adalet Bakanlığı tarafındanyapılan resmi duyuruda bakanlık bünyesinde istihdam edilecek olan 12 bin 713personel alımına ilişkin başvurular 1 Temmuz 2019 tarihinde resmenbaşlatılmıştı. Halen devam etmekte olan başvuru sürecinde yavaş yavaş sonageliniyor. Adalet Bakanlığı personelalımı son başvuru tarihi 16 Temmuz 2019 olarak belirlendi. Söz konusupersonel alımı ilanında yayımlanan kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylarbu süreler arasında başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Bunun yanında adaylar arasında uygulama sınavına girmeye hakkazananların listesi 30 Temmuz 2019 Salı günü sınavı yapılacak olan adaletkomisyonlarının bulunduğu adliyelerin resmi internet sitelerinde ilan edilerekkamuoyuna duyurulacak. Uygulama sınavı da 20 Ağustos 2019 Salı günü saat09.00'da başlatılacak. Ancak sınava katılmaya hak kazanan adayların yoğunluğunabağlı olarak uygulama sınavlarının aynı gün içinde bitirilememesi durumundatakip eden günlerde sınava devam edilecek.

Öte yandan Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,söz konusu 12 bin 713 personel alımında kadrolara başvuruda bulunmak isteyenadayların 1 - 16 Temmuz tarihleri arasında mesai saati bitimine kadar yalnızcabir unvan için ilgili adalet komisyonu başkanlıklarına başvuruda bulunmasıgerekecek. Ayrıca adaylardan KPSS puan türlerinden 70 puan veya daha üstü birpuan almış olması şart koşulacak.

Başvuru FormuİŞKUR'da Yayımlandı!

Adalet Bakanlığı 12 bin 713 personel alımına başvurudabulunmak isteyen adaylar için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) resmi internet sitesiüzerinde başvuru formu yayımlandı.

Hangi KadrolaraPersonel Alımı Yapılacak?

Adalet Bakanlığı'nın yapmış olduğu duyurulara göre Bakanlıkbünyesinde toplamda 17 unvan ve kadroda alım yapılacağı belirlendi. Alım yapılacak branşlar ise şu şekildekamuoyuna duyuruldu:

 • Zabıt katibi
 • Mübaşir
 • Psikolog
 • Sosyal Çalışmacı
 • İstatistikçi
 • Avukat
 • Veteriner
 • Öğretmen
 • Cezaevi katibi
 • Hemşire
 • İnfaz ve Koruma Memur
 • Teknisyen
 • Destek Personeli (aşçı, şoför, hizmetli,kaloriferci)

Bakanlık tarafından açıklanan bu kadrolar arasında en fazla personel alımı 6 bin 126 kişiile infaz ve koruma memurluğuna yapılacak. İnfaz ve koruma memurluğununardından en çok personel istihdam edileceği açıklanan kadro ise 3 bin 71kontenjan sayısı ile zabıt katipliği oldu. Daha sonra ise mübaşirlik kadrosunabin 169 personel alımı yapılacağı belirtildi.

Sözlü Sınava AlınacakAday Sayısı Belli Oldu

Sözlü sınava katılacak olan destek personeli (aşçı,kaloriferci, şoför) ile hemşire, teknisyen adaylarıyla birlikte, uygulamasınavına katılacak olan büro personeli (ceza infaz kurumu katibi) ve boy - kiloölçümüne katılacak olan infaz ve koruma memuru adayları, sözlü sınavdan önce 30Temmuz 2019 tarihinde Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet KomisyonuBaşkanlıkları ve varsa ilgili sınav komisyonunun bağlı olduğu CumhuriyetBaşsavcılığı resmi internet sitelerinde ilan edilecektir. Bunun yanındaadayların bu ilanları sık sık kontrol etmesi gerekmektedir çünkü ayrıca yazılıbildirim yapılmayacaktır. Öte yandan sınava katılma hakkı elde edemeyen başvurusahiplerine de herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

Adalet BakanlığıPersonel Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Adalet Komisyonu Başkanlıklarından veya Adalet Bakanlığıresmi internet sitesi üzerinden temin edilecek olan EK-1 başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Adaylar bu formunyanında;

 • Öğrenim belgesi
 • Sınav sonuç belgesinin aslı veya noter onaylısureti ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği

belgelerini de ilave ederek son başvuru günü mesai bitimiekadar adalet komisyonu başkanlığına veya herhangi bir adli yargı ilk derecemahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başvuracaklardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.