SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Türkiye’deki Sağlık Malzemelerine Takas Önerdi

ABD, Türkiye’de bulunabilecek kapasite fazlası sağlık malzemeleri ile ABD’deki fazla bulunan sağlık malzemelerine takas önerdi. Koronavirüs salgınında merkez ülke konumuna gelen ABD, salgın kapsamında Türkiye’de fazla bulunabilecek sağlık ürünlerini satın almayı teklif etti. Buna karşılık ABD, fazla bulunan sağlık ürünlerini de Türkiye’ye vermeyi teklifine ekledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2020 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
ABD Türkiye’deki Sağlık Malzemelerine Takas Önerdi

ABD fazla sağlık ürünleri için Türkiye’deki fazla sağlık ürünlerine takas önerdi. Türkiye’deki fazla sağlık ürünlerini satın almayı teklif eden ABD, Koronavirüs salgınında merkez ülke haline geldi. Türkiye’de fazla bulunabilecek sağlık ürünlerini satın almayı teklif eden ABD, Koronavirüs salgınında merkez ülke haline geldi.YAZI TİM’DEN GÖNDERİLDİ


Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) ihracatçı birliklerine yazı gönderildi. Yazıda ise Koronavirüs salgını sebebiyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından salgına karşı mücadelede küresel çapta seferberlik yapılması önerildi. TİM’den gönderilen yazıda ise şu ifadeler kullanıldı:“Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıya atıfla, TİM’den alınan bir yazıda, ABD Ankara Büyükelçiliği’nin yeni tip Koronavirüs salgınına ilişkin 25 Mart 2020 tarihli ve 2000392 sayılı Diplomatik Nota gönderildi. Notada Kovid-19 salgınına karşı mücadelede küresel çapta seferberliğin sağlanmasını teminen bütün ülkelerin dayanışma ve iş birliğini güçlendirmesinin ve nota eki listedeki sağlık malzemelerinin üretiminde artış kaydedilmesinin teşvik edilmesi gerektiğinin ifade edildiği bildirilmektedir. Salgınla mücadele kapsamında, mümkün olduğu takdirde, ülkemizde kapasite fazlası bulunabilecek söz konusu malzemelerin ABD tarafından satın alınabileceği, buna mukabil, ABD halihazırda fazla miktarda bulunan diğer sağlık malzemelerinin de takas yöntemiyle ülkemize tedarik edilebileceği ifade edilmektedir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.