SON DAKİKA
Hava Durumu

4 Otomobil Markası Türkiye Pazarında Nisan Ayında Hiç Otomobil Satamadı

Türkiye otomotiv pazarının Nisan ayındaki satışlarına yönelik veriler açıklandı. 4 otomobil markası ise Nisan ayında hiç otomobil satamadı. Alfa Romeo, Aston Martin, Ferrari ve Infiniti markaları Türkiye pazarında hiç satış gerçekleştiremedi. Otomotiv pazarı için salgının en sert etkileri satış gerçekleşmemesi ile kendini iyice hissettirmeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2020 17:11
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
4 Otomobil Markası Türkiye Pazarında Nisan Ayında Hiç Otomobil Satamadı

Salgının etkileri devam ederken ekonomik faaliyetler tekrar canlanmaya başladı. Nisan ayına ilişkin Türkiye otomotiv pazarı verileri ise 4 otomobil markası için iç açıcı olmadı. Alfa Romeo, Aston Martin, Ferrari ve Infiniti markaları hiç araç satışı gerçekleştiremedi.OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ PAZARI YÜZDE 14,6 AZALDIOtomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) derlenen bilgilere göre Nisan ayında Alfa Romeo, Infiniti, Aston Martin ve Ferrari markaları hiç araç satışı gerçekleştiremedi. Türkiye pazarında bu 4 marka hiç alıcı bulamazken, 2 marka da sadece birer adet araç satışı gerçekleştirdi. Nisan ayına bakıldığında Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2019’un Nisan ayına göre yüzde 14,6 azalarak 26 bin 457 adede geriledi. 
Nisan ayında otomobil satışlarında 2019 yılının Nisan ayında göre yüzde 10,6 gerileyerek 21 bin 825 adet olarak kayıtlara geçti. Hafif ticari araç pazarı ise yüzde 29,3 oranla azalarak 4 bin 632 adet seviyesinde gerçekleşti.10 YILLIK ORTALAMAYA GÖRE YÜZDE 60,9 ORANINDA GERİLEMEAçıklanan verilere göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı 10 yıllık Nisan ayı satışlarına göre yüzde 60,9 oranında geriledi. Sadece otomobil pazarında 10 yıllık Nisan ayı satışlarında yüzde 57,1 oranında gerileme yaşanırken, sadece hafif ticari araçlarda bu gerileme yüzde 72,4 oranında gerçekleşti.FRANSIZ PEUGEOT NİSAN AYININ LİDERİ OLDUKovid-19 salgınının otomotiv sektöründeki etkileri devam ederken, Nisan ayına ait Türkiye otomobil pazarı verileri de açıklandı. Açıklanan verilere göre 4 marka sıfır çekerken, Fransız Peugeot Nisan ayının lideri oldu. Binek ve hafif ticari toplamda 3 bin 960 adetle Peugeot lider olurken, 3 bin 762 adetle Fiat ikinci ve 3 bin 109 adetle Renault üçüncü sırada yer aldı. Volkswagen 2 bin 587 adetle dördüncü, 2 bin 339 adet ile de Ford beşinci sırada yer aldı.HANGİ MARKALAR 10 ADEDİN ALTINDA KALDI?Türkiye otomobil pazarında Alfa Romeo, Aston Martin, Ferrari ve Infiniti markaları Nisan ayında sıfır çekti. Nisan ayında Lexus marka 7 adet, Mazda ve Jaguar 6 adet, Karsan 4 adet, Bentley ve Smart 3 adet, Lamborghini ve Meserati de birer adet araç satışı gerçekleşti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.