SON DAKİKA
Hava Durumu

25 Bin TL’lik Esnaf Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi doğrultusunda, 25 bin TL’lik esnaf destek paketi açıklanmıştı. Sektör ayırmaksızın tüm esnafların faydalanabileceği bu krediye ilişkin başvuru süreci hala devam ediyor. E-devlet üzerinden de başvuruların yapıldığı ve Halkbank aracılığı ile kullandırılacak olan bu krediye başvuru, kullanım şartları ve ödemelerine ilişkin detaylar ise bugünkü haberimizde yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2020 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
25 Bin TL’lik Esnaf Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sektör farketmeksizin tüm esnafların faydalanabileceği esnaf destek paketine başvurular devam ediyor. Halkbank aracılığı ile kullandırılacak olan bu krediye ilişkin esnaflar başvuru sorgulama, kullanım şartları ve ödeme planı gibi detayları merak ediyorlar. Bizler de bugünkü haberimizde krediye ilişkin merak edilen detayları sizler için araştırdık.TİCARİ KART DESTEĞİ DE VERECEK


İş dalı ayırmaksızın Halkbank, esnaf kredisine başvuran esnaflara Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında kredi kullandıracağını açıklamıştı. 25 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçların finanse edilmesi için kullandırılacak olan kredinin yanı sıra Halkbank, ticari kart desteği de sağlayacağını açıkladı. Açıklamada bahsedilen ticari kart desteği ise 25 bin TL limitli olacak.ESNAF DESTEK KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Halkbank’ın 25 bin TL’ye kadar kullandıracağı esnaf destek kredisi başvuruları ilk olarak Halkbank’ın resmi internet sitesinde başvuru formu aracılığı ile yapılacak. Bu formun doldurulmasının ardından ise banka tarafından gerekli değerlendirmeler yapılacak. Değerlendirmesi olumlu sonuçlanan esnaflar ise müşteri ilişkileri yöneticisi ile görüştürülerek krediyi kullanacaklar.KREDİYE İLİŞKİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?


Halkbank, esnaf destek kredisini kullandırmak için esnaflarda iki farklı şart arayacak: kredi notu ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyeliği. Kredi notu 1300 ve üzeri olan esnaflar krediden faydalanabilecekler. Aynı zamanda kredi notu tutan esnaflarda Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyeliği şartı aranacak. Destek paketine başvuru için vergi beyannamesi ya da işletme hesap özeti gibi bilgiler istenmeyecek.KEFALET KREDİSİ BULUNMAYAN ESNAFLAR FAYDALANABİLECEK


Banka tarafından yapılan açıklamaya göre; yaşanan Koronavirüs salgını kapsamında esnaf  destek kredisi, esnafların bu dönemde yaşadıkları olumsuz ticari etkilere destek olması amacıyla kullandırılacak. Esnaf destek paketi kapsamında gerçekleştirilecek işletme kredilerinden, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) kefaletiyle kullandırılmış kredi bakiyesi bulunmayan esnaflar faydalanabilecek.KREDİDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?


Koronavirüs salgını kapsamında kullandırılacak olan bu kredi iki farklı şekilde kullandırılacak. Kredi seçeneklerinden biri faizsiz olarak diğeri ise düşük faizli olarak esnaflara sunulacak. Krediye başvuruda ise 2 farklı şekilde başvuru yapmak mümkündür:  • İşletme sermayesi vadesi en fazla 5 sene olanlar,
  • Taşıt edindirme kredisi vadesi en uzun 7 sene,
  • İş yeri edindirme kredisi vadeleri ise maksimum 10 senedir.


Eğer vade süresi 1 yıla kadar ise yüzde 4, aylık 4/12:0,33,Vade süresi 1 yıldan uzun ise yıllık yüzde 5, aylık 5/12:0,41 faiz alınmaktadır.  • Vergi levhası olan esnaf olması,
  • Başvuru tarihlerinde başvuru yapmaları,
  • Başvuru yapacak olan esnafın Halkbank ile çalışıyor olması gerekmektedir. Hangi sektörde esnaf olursa olsun, müşterinin bütün bankacılık işlemlerini Halkbank üzerinden yapmak üzere Halkbank KOBİ bankacılığına katılması ilk şarttır.
  • Esnaf, kendisine uygun olan kredi paketlerinden sadece 1 tanesine başvuru yapabilmektedir.


ÖDEME PLANI NASIL?


Ödeme planında vade süresi 1 yıla kadar ise; yüzde 4, aylık 4/12:0,33 oran ile faiz uygulanmaktadır.Ödeme planında vade süresi 1 yıldan uzun ise; yıllık yüzde 5, 5/12:0,41 oranında faiz uygulanmaktadır.Kredinin limiti 25 bin TL olup, 36 aya kadar vade süresi uygulanmaktadır. Bu vade süresinde 6 ay ödemesiz dönem imkanı da bulunmaktadır. Ödemesiz dönem kullanılması durumunda kredi 30 ay vade üzerinden aylık taksitlere bölünmektedir.BAŞVURU SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLMEKTEDİR?


Salgın kapsamında esnaflara destek olmak amacıyla kullandırılan esnaf destek kredisine başvurular Halkbank resmi internet sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. İnternet sitesindeki başvuru formu doldurulduktan sonra, değerlendirme süreci uygulanmaktadır. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanan esnaflara, bankanın Müşteri İlişkileri Yöneticisi aracılığı ile iletişime geçilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.