SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Doğum Yardımı Başvurusu, Dilekçesi, Süresi ve Ne Kadar? (Doğum parası başvuru detayları)

Doğum yardımı 2020 yılında çocuk sayısına göre değişen tutarlarda ödenmeye devam ediyor. 300 TL, 400 TL ve 600 TL tutarında ödenen doğum yardımı paraları, çalışan ve çalışmayan annelere verilmeye devam ediyor. Doğum yardımı başvuru formu ile birlikte yapılan başvurular ardından yapılan inceleme ile başvurular sonuçlandırılıyor. 2020 doğum yardımı ne kadar, nasıl başvurulur? E-Devlet’ten doğum yardımı başvurusu yapılır mı? Doğum yardımı başvuru dilekçesi nasıl hazırlanır? Doğum parası sorgulama nereden, nasıl yapılır? İşte 2020 doğum yardımı ayrıntıları…

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2020 01:29
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Doğum Yardımı Başvurusu, Dilekçesi, Süresi ve Ne Kadar? (Doğum parası başvuru detayları)

2020 yılı doğum yardımı başvuruları için ilk olarak doğan bebeğin ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne kaydı yapılmalıdır. Ardından doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurularak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne veya Sosyal Hizmetler merkezlerine, şahsen ya da kargo yoluyla doldurulan dilekçe ulaştırılmalıdır. Dilekçenin yanı sıra gerekli evrakları eksiksiz götüren kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınır. Eksik belgesi olan kişilerin başvuruları yok sayılır. Doğum yardımı başvurusunu anne veya baba yapabilir. Başvuruyu yapacak olan birey dilekçeyi kendine göre doldurmalı ve evrakları da aynı şekilde ona göre düzenlemelidir.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ve Gerekli EvraklarDoğum yardımı için başvuru dilekçesi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler resmi web sitesinde bulunmaktadır. Web sitesinden, “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” sekmesi açılır. Pdf dosyası şeklinde açılan dilekçe yazıcı aracılığı ile çıkartılır ve o şekilde doldurulur. Dilekçede başvuru sahibinin, doğum yapan annenin, yeni doğan bebeğin babasının isim bilgileri ve T.C. kimlik numaraları istenir. Dilekçenin bundan sonraki alt kısımlarında başvuruyu yapan kişiye ait bilgiler doldurulmalıdır ve dolduran kişi tarafından imzalanmalıdır.

Bunların yanı sıra doğum yardımı için istenen belgeler ise şu şekildedir:  • Doğan bebeğin T.C. kimlik kartı (Bu belge doğan bebeğin tam ve sağ olduğunu göstermek için istenir.)
  • Anne veya babanın T.C. kimlik kartı
  • Eksiksiz doldurulmuş Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi


Doğum Yardımından Faydalanabilecek KişilerDoğum yardımı alabilecekler Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olmalıdır. Annenin ya da babanın en az biri (bazı durumlarda ikisi de) Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması şartı aranır. Bunun dışında, 15.05.2015 tarihinde veya sonrasında doğan bebekler için doğum yardımı verilir. Bu tarihten önce doğan bebekler faydalanamaz fakat yeni doğan bebeğin kaçıncı bebek olduğunun tespitinde 15.05.2015 tarihi öncesindeki çocuklar da sayılır ve başvuru sahibine ona göre ödeme yapılır.

2020 Doğum Yardımı Ücretleri2020 yılı doğum yardım parası almaya hak kazanan anneler veya aileler çocuk sayısına göre ücret alır. Doğmuş veya doğan çocuklar hesaplanır ve her çocukta artan ücret ile doğum yardımı alınır. Verilen ücretler ise şöyledir:  • Dünyaya gelen ilk çocuk için 300 TL,
  • Dünyaya gelen ikinci çocuk için 400 TL,
  • Dünyaya gelen üçüncü veya daha fazla çocuk için 600 TL’dir.


Doğum yardımı 15.05.2015 tarihinde veya sonrasında doğan ya da doğacak olan bebekler için yalnızca bir kere verilir.

2020 Doğum Parası Ücretleri2020 doğum parası devlet tarafından doğum yapan anneye verilir ve doğum yardımından farklıdır. Doğum rapor parası olarak da bilinen bu para için devlet anneye uyması gereken birkaç şart koyar. Bu şartlar:  • Doğum izni başlamadan önce işten ayrılmamak,
  • Doğum izni olan 16 hafta içerisinde iş yerinde bulunmamak,
  • Doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin sağ olmasıdır.


Bu şartları yerine getiren ve doğum öncesi/sonra 16 haftalık izin kullanan anneler doğum rapor parası yardımından yararlanabilirler. Her yıl artan asgari ücret artışından dolayı en düşün doğum rapor parası ya da doğum izni parası 1317 TL’dir. Bunların yanı sıra devlet tarafından emzirme parası da verilmektedir. Bu parası ise 2020 yılında 180 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımlardan yararlanmak için annenin çalışıyor olması gereklidir.Doğum Yardımı SorgulamaDoğum yardımı alma sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılır. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş sağlandıktan sonra “doğum parası” olarak arama yapılır. Çıkan sonuçlardan “doğum parası sorgulama” seçeneğine tıklayarak doğum yardımı almaya hak kazanıp kazanılmadığı öğrenilebilir. Bunun yanı sıra bakanlıklara bağlı olan 183 veya 144 numaralı çağrı merkezleri aranarak da sorgulama işlemi yapılabilir.

Doğum yardımı başvuru sonuçları, başvuru yapıldıktan sonra bir ay içerisinde açıklanır. Yardımı almaya hak kazanan anneler veya babalar sorgulama işleminin ardından paralarını PTT şubelerinden alabilirler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.