SON DAKİKA
Hava Durumu

14 Haziran 2020 evde bakım maaşı hangi illerde yattı? İl il evde bakım parası yatan iller güncel listesi (SMS ve E devlet sorgulama)

Evde bakım maaşı 2020 Haziran ödemelerinde 27 il sayısına ulaşıldı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hak sahiplerine ödenen bakıma muhtaç aylıklarına bugün Şanlıurfa ve Isparta illeri eklendi. Engelli bakım parası kimlere verilir, şartları nelerdir? İşte güncel evde bakım aylığı yatan illerin tam listesi ve aylık ayrıntıları…

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2020 05:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
14 Haziran 2020 evde bakım maaşı hangi illerde yattı? İl il evde bakım parası yatan iller güncel listesi (SMS ve E devlet sorgulama)

Evde bakım parası Haziran 2020 ödemelerine bugün itibari ile iki yeni il katıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şanlıurfa ve Isparta illerinde ödeme yaparak toplam 27 ilde evde bakım maaşı ödemelerini tamamladı. Evde bakım parası sorgulamaları nereden yapılıyor, aylık tutarı ne kadar? İşte bakıma muhtaç aylığı hakkında merak edilen tüm detaylar!EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR?Evde bakım maaşı sorgulamaları E Devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılıyor. “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfası üzerinden yapılan sorgulamada, sisteme kimlik doğrulama ile giriş yapılabilmesi için e-Devlet şifresine sahip olunması gerekiyor. E-Devlet şifreleri ise PTT şubelerinden 2 TL işlem ücreti karşılığında alınabiliyor.Ziraat Katılım Bankası üzerinden bakıma muhtaç aylığı alan hak sahipleri, SMS ile engelli bakım parası sorgulaması yapabiliyor. Sorgulama için “BAKIYE” yazarak 4747’e kısa mesaj göndermek yeterli oluyor.14 HAZİRAN PAZAR EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI?Bugün itibari ile toplam 27 il sayısına yükselen bakıma muhtaç aylığı yatan illerin tam listesi aşağıda paylaşılmıştır.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?Engelli bakım aylığı başvurularında üç kriterin sağlanması gerekiyor. Yapılan başvuru sonrasında aylık almaya hak kazanmak için yerine getirilmesi gerekli şartlar şöyle sıralanıyor:* Bakımı üstlenilecek engelli birey, “Ağır Engelli” ibaresi işaretli ve tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış sağlık raporuna sahip olmalıdır.* Bakımı üstlenilecek engelli birey, hayati ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor olmalıdır.* Aylık başvurusunda bulunan vatandaşların, hane içi kişi başına asgari ücretin 2/3’ünden az gelir düşüyor olması gereklidir.EVDE BAKIM AYLIĞI 2020 YILINDA NE KADAR OLDU?Ocak ayı ile birlikte evde bakım aylığı ödemelerine yüzde 5,49 oranında zam yapıldı. Yapılan zammın ardından bu yıl, evde bakım maaşı 1.460 TL’ye yükseldi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.