SON DAKİKA
Hava Durumu

12 Mayıs 2020 evde bakım parası hangi illerde yattı? İl il evde bakım maaşı yatan iller güncel listesi (e devlet ve SMS sorgulama)

Evde bakım maaşı yatan iller 12 Mayıs 2020 tarihi itibari ile 9’a yükseldi! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hak sahipleri ödenen bakıma muhtaç aylığı Mayıs 2020 ödemeleri il il tamamlanmaya devam ediyor. Bugün evde bakım aylığı hangi illerde yattı? Bursa, Ankara, İzmir, İstanbul, Hatay, Adana, Hatay ve Iğdır evde bakım maaşı yattı mı? Engelli bakım parası 2020 başvuru şartları neler, kimler başvurabilir? Evde bakım maaşı sorgulama nereden, nasıl yapılır? SMS ile kimler bakım aylığı sorgulaması yapabilir? İşte 12 Mayıs 2020 evde bakım parası yatan iller listesi ve aylık detayları…

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2020 04:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
12 Mayıs 2020 evde bakım parası hangi illerde yattı? İl il evde bakım maaşı yatan iller güncel listesi (e devlet ve SMS sorgulama)

Evde bakım maaşı Mayıs 2020 ödemeleri il il tamamlanmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bugün itibari ile toplam 9 ilde hak sahiplerine engelli evde bakım parası ödemelerini tamamladı. Maaş ödendi bilgisi ise bakıma muhtaç aylığı sorgulama işlemi ile evden çıkmadan gerçekleştirilebiliyor.EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?


Engelli evde bakım aylıklarının sorgulanması işlemi için iki farklı yöntem bulunur. SMS ile bakıma muhtaç aylığı sorgulama işlemi, aylığı Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan hak sahiplerince gerçekleştirilir. Sorgulama için “BAKIYE” yazarak 4747’e kısa mesaj gönderilmesi gereklidir.E Devlet’ten evde bakım parası sorgulaması ise tüm hak sahiplerince gerçekleştirilir. Sorgulama için e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması sonrasında, “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfası kullanılarak bakım muhtaç aylığı ödendi bilgisi kontrolü gerçekleştirilir.12 MAYIS 2020 BUGÜN EVDE BAKIM MAAŞI HANGİ İLLERDE YATTI?


Evde bakım parası yatan iller 12 Mayıs 2020 güncel listesi şöyledir:  • Amasya
  • Kırıkkale
  • Karabük
  • Sakarya
  • Tokat
  • Samsun
  • Kırşehir
  • Kırklareli
  • Edirne


2020 EVDE BAKIM AYLIĞI TUTARI NE KADAR, KAÇ LİRA?


Bu yıl itibari ile yüzde 5.49 oranında zamlanan evde bakım parası ödemeleri, Ocak ayı boyunca zamlı olarak hak sahiplerine ödeniyor. Zamlı engelli bakım aylığı 1460 TL olarak Mayıs 2020 döneminde ödenmeyi sürdürüyor.EVDE BAKIM AYLĞINI KİMLER ALABİLİR, BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?


Bakıma muhtaç aylığı için üç kriterin sağlanmasına dikkat edilir. Evde bakım parası başvurusu için istenen üç şart şöyledir:* Engelli bireyin tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan ve “Ağır Engelli” ibaresinin işaretli olduğu sağlık raporuna sahip olması,* Engelli bireyin hayati ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor olması,* Aylık başvurusunda bulunulan hanede kişi başına asgari ücret tutarının 2/3’ünden az gelirin düşüyor olması gereklidir.EVDE BAKIM AYLIĞINA NEREDEN, NASIL BAŞVURULUR?


Evde bakım maaşı başvuruları şahsen gerçekleştirilir. Başvurular için Aile ve Sosyal Hizmetler İl / İlçe Müdürlükleri yetkilidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.