SON DAKİKA
Hava Durumu

11 Mayıs 2020 evde bakım maaşı yattı mı? Güncel evde bakım parası yatan ve yatmayan iller güncel tam listesi (sorgulama ekranı)

Evde bakım maaşı Mayıs 2020 ödemeleri başladı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hak sahiplerine il il bakıma muhtaç aylığı Mayıs ödemeleri gerçekleştiriliyor. 11 Mayıs Pazartesi tarihi itibari ile toplam 4 ilde engelli bakım paraları ödendi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana evde bakım aylığı yattı mı? Hangi illerde engelli bakım parası ödendi? Evde bakım maaşına kimler başvurabilir, şartları nelerdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2020 04:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
11 Mayıs 2020 evde bakım maaşı yattı mı? Güncel evde bakım parası yatan ve yatmayan iller güncel tam listesi (sorgulama ekranı)

Evde bakım maaşı Mayıs ayı ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca başladı. Evde bakım aylığı sorgulama sonuçlarına göre toplam 4 ilde bakıma muhtaç aylığı ödemeleri tamamlandı. Devam eden Ramazan ayı boyunca her gün il il gerçekleştirilecek olan ödemeler, Ramazan Bayramı sebebi ile ay sonuna kalmadan tamamlanacağı tahmin ediliyor.EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR?


Bakıma muhtaç aylığı sorgulaması için hak sahipleri, e-Devlet Kapısı’nı ve Ziraat Katılım bakiye sorgulama hizmetini kullanabilirler. E-Devlet üzerinden engelli bakım parası sorgulamaları için “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfası kullanılır. TC kimlik no ve e devlet şifresi kullanılarak bahsedilen sayfaya giriş yapan hak sahipleri, aylık ödendi bilgisine ulaşabilirler.SMS ile evde bakım aylığı sorgulaması ise sadece Ziraat Katılım Bankası üzerinden aylığını alan hak sahiplerince gerçekleştirilir. Sorgulama için “BAKIYE” yazarak 4747 numarasına SMS göndermek yeterlidir.11 MAYIS 2020 EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER SIRALI TAM LİSTESİ


Bugün itibari ile Mayıs 2020 dönemi evde bakım aylığı yatan il sayısı toplam 4’tür. 11 Mayıs 2020 evde bakım aylığı yatan iller güncel listesi şöyledir:  • Amasya,
  • Kırıkkale,
  • Karabük,
  • Sakarya.


2020 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU, HESAPLARA KAÇ PARA YATIYOR?


Evde bakım aylığı ödemeleri 2020 yılı itibari ile yüzde 5.49 oranında zamlı gerçekleştiriliyor. Ocak 2020 dönemi ile başlayan zamlı aylık ödemeleri, bu yıl itibari ile bin 384 lira yerine bin 460 TL olarak ödeniyor.EVDE BAKIM AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR, KİMLER ALABİLİR?


Bakıma muhtaç aylığı başvurularının değerlendirilmesi aşamasında, hak sahipliği için şu üç kriterin sağlandığının kontrolü yapılmaktadır:* Bakımı üstlenilen engelli bireyin, tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış ve “Ağır Engelli” ibaresi işaretli sağlık raporuna sahip olması gereklidir.* Bakımı üstlenilen engelli bireyin, temel ve hayati ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor olması gereklidir.* Aylık için başvuruda bulunan kişinin, hane içinde kişi başına asgari ücretin 2/3’ünden az gelir düşüyor olması gereklidir.Evde Bakım Maaşı Başvuruları Nereye, Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler İl ya da İlçe Müdürlükleri’ne gerçekleştirilir. Başvurular şahsen yapılmakta olup, posta yolu ile başvuru kabul edilmemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.