SON DAKİKA
Hava Durumu

Yurt dışından telefon alanlar dikkat! Birçok kısıtlama kararı gündemde…

Ülke dışından telefon almak bir hayli yaygınlaştı. Vizesiz gidilebilen ülkere artık Iphone turizmi adı altında satışlar başlamıştır. Fakat yurt dışından alınan telefon için birçok kısıtlama gündeme geldi. Konuya dair yaşanan tek gelişme bu değil. Yurt dışından telefon almak için yeni bir yöntem kullanılmaya başlandı. İşte o detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2022 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2022 15:28
https://gazetebanka.com/
Yurt dışından telefon alanlar dikkat! Birçok kısıtlama kararı gündemde…

Yurt dışından telefon almak oldukça arttı. Vizesiz ülkelere gidip rahatlıkla Iphone alınabiliyor. Fakat konuya dair kısıtlamalar gelirken bir yeni gelişme daha gündemde. Sigortalı biletle pasaport kontrolünden geçerek, sonrasında bu iptali yapılarak sahip olunan giriş-çıkış belgesiyle yeni alınan telefon kaydediliyor. Bu yöntem son zamanlarda oldukça yaygınlaştı.

Döviz kurunda ki artışın etkilediği fiyatlar, bunun yanı sıra artan ÖTV oranları ve taksitte ki sınırdan dolayı telefonlara olan rağbet azaldı. Fakat bu durum İphone olmak üzere birçok yurt dışı cihazlarına olan yönelimi arttırdı. Yurt dışına çıkmaya imkan bulamayan vatandaşlar ise farklı bir yola yöneldi. Sigortalı uçak biletleriyle telefon alımı yapmaya başladılar. Yasal olmayan yollarla ülkeye girişi yapılan telefon için, ülkedeki rakamının %60’ını ödeyerek aldıkları telefonla vizesiz ülkere sigortalı bilet alarak pasaport kontrolünden geçiyor. Bunun ardından da sadece sigorta parasını ödeyerek biletin iptalini yapıyor. Böylece gümrüksüz alana giren tüketiciler bu yöntemle vergisiz olarak telefonu almış olup hem de giriş çıkış belgesiyle yurt dışından gelen telefonların kaydını yapabiliyor.

10 binden fazla işlemin bu şekilde gerçekleştiği tahmin edilmekte. Ocak ayı öncesinde bu yöntemin daha da çok kullanılacağı tahmin ediliyor. Konuya dair sektör temsilcileri, ülkeye yasal yollar giren telefon sayısının önüne geçildiğini söyledi.

YASAL TELEFON İTHALATINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan açıklanan veriler de mevcut durumu tasdikliyor. 2019’da 12 milyonu aşan cep telefonu ithalatında geçen sene 2.3 milyon kadar gerileme oldu. 2022 Ocak-Ekim zamanında ise bahsi geçen rakam 2.3 milyona düştü.

VERGİ VE PASAPORT FİYATLARIYLA ALAKALI TALEP

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı’ya ise göre bu durumun en önemli nedenlerinden biri %80’i aşmış olan vergiler. Bu durumdan ülkedeki bilişim sektörünün büyük zarara uğrayacağını dile getirdi. Yapılacak olan vergideki düşüşle, yurt dışı ve yurt içi fiyatlarının arasındaki farkın kapatılmasını ya da vergi ile pasaport kayıt fiyatının eşitlenmesini savundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.