SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni yılda memur ve emekli zamları ne kadar olacak? Gözler 3 Ocak’a çevrildi…

Milyonlar memur ve emekli, maaşları için yapılacak olan zam haberini merak ediyor. 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan zam oranı için 6 aylık enflasyon verileriyle hesaplanacak. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 17:16
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 17:16
https://gazetebanka.com/
Yeni yılda memur ve emekli zamları ne kadar olacak? Gözler 3 Ocak’a çevrildi…

TÜİK tarafından açıklanacak olan aralık ayı enflasyon verileri merakla beklenmekte. Memur ve emeklileri yakından ilgilendiren enflasyon rakamları 3 Ocak tarihinde açıklanacak. Aralık ayı enflasyonuyla 2022 yılının temmuz ve aralık dilimine ait olan enflasyon rakamları da netleşecek. Açıklanacak olan 6 aylık enflasyon verisi, milyonlarca kişinin kazancını doğrudan etkilemiş olacak.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu yüksek asgari ücret zammının baz alınarak refah payının da yüksek olması beklenmektedir, ifadelerini kullandı.

11 SENDİKA TEMSİLCİSİYLE BİR ARAYA GELİNDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur Sen’e bağlı olan 11 sendika temsilcisi ile görüştü. Sendika temsilcilerinden memur maaşlarına ek zam talebi oldu.

Ali Yalçın konuşmasında şunları dile getirdi: Memur maaşları için zam yapmanın birden çok yolu bulunuyor. Eğer bunu taban aylık için uygularsanız seyyanen zam yapmış olursunuz, oran olarak da yüzdelik zam yaparsanız da kir kısmını oran bir kısmını ise seyyanen yaparsınız. Bundan dolayı kamu çalışanlarının bordrolarında çeşitli kalemler mevcut. Yeter ki ek zam konusunda karar alınmış olsun, ifadelerini kullandı.

Yalçın, konuşmasına şöyle devam etti: Memur işi yapan işçiler memur kadrosu bekliyor. Buna dair talebi ilettik. Ek gösterge düzenlenmesi konusunda da kamuoyuna 5 milyon 300 bin kişiyi ilgilendiren büyük bir düzenleme yapıldığı için bu konuda memnun olmadığımızı her seferinde dile getirmiş, şefler ve teknikerler başta olmak üzere bu ek gösterge anlaşmasında adalet ve hakkaniyetin tam olarak sağlanması ve birinci dereceye kadar çıkanların 3600 ek gösterge alabilip emekli olabilmesi konusundaki beklentimizi bu sefer de dile getirerek ifade etme imkânı bulmuş olduk, ifadelerini kullandı.

2023 GELİR VERGİSİ TARİFESİ AÇIKLANDI

Hazine ve Maliye bakanı Nureddin Nebati 2023 yılı gelir vergisi tarifesinin açıklandığını söyleyip şöyle konuştu: gelir vergisindeki ilk dilimi 70 bin liraya, ikinci dilimi de 150 bin liraya, üçüncü dilimini ise 550 bin liraya ve üçüncü dilimini de 1.9 milyon liraya çıkartacağız.

Bununla beraber ücret geliri elde eden her çalışandan, senelik 16.976.32 TL gelir vergisiyle 911.53 TL olan damga vergisi olmak üzere toplam rakamı 17.827.85 TL olan vergiyi almayacağız, dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.