SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni yılda aile destek ödemelerine ilişkin detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahipleri için dağıtılan Aile Destek Ödemelerinin 2023 yılında ne kadar olacağı merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan konuya dair açıklama geldi. Ocak ayının ödemeleri öne çekilecek. Peki zam oranı ne kadar olacak? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 14:08
https://gazetebanka.com/
Yeni yılda aile destek ödemelerine ilişkin detaylar…

2023 yılında Aile Destek Ödemelerine ilişkin detaylar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yeni yılda zam olacak mı? Ne kadarlık bir zam uygulanacak soruları gündemde. Bakan Derya Yanık, normal şartlarda Ocak ayının ilk haftasında yapılacak olan ödemelerin, öne çekildiğini duyurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan Ocak ayı ödemelerinin öne çekildiği haberi geldi. Muhtaç durumdaki aileler için yapılan Aile Destek Ödemeleri 29 Aralık 2022 tarihinde hesaplara yatacağı söylendi. Sosyal medya üzerinden yapılan bu açıklama sonrasında konuya dair ayrıntılar merak edilmeye devam ediliyor. Toplamda 3 milyon haneye 3.8 milyar lira yapılacak olan ödemelerle ilgili detaylar tam olarak ne zaman açıklanacak?

Bakan Derya Yanık Twitter hesabı üzerinden konuya dair bir açıklama paylaştı. Paylaştığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ocak ayının ilk haftası yapılacak olan yardım ödemeleri 29 Aralık tarihine çekildiğini söyledi. Yanık, 3 milyon haneye 2.9 milyar lira yardım, Çocuk Desteği Bileşeni adı altında ise 2.2 milyon haneye 919 milyon lira olmak üzere toplamda 3 milyon kadar haneye 3.8 milyar lira yardım ödemesi yapılacağını duyurdu.

2023 YILINDA ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Aile Destek Programına dair ödemeler 850-1.250 lira arasında değişiklik gösteriyor. En fazla 12 ay süreyle ödeme yapılıyor. 2023 yılında Aile Destek Ödemeleri için ne kadarlık bir zam geleceği ise henüz netleşmedi. Konuya dair resmi bir açıklama yapılmadı.

E-DEVLETTEN KONTROLU SAĞLANIYOR

Aile Destek Ödemelerinin hesaba yatıp yatmadığı e- devlet üzerinden kontrol edilebiliyor. Kontrol etmek için e-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama sekmesinden konuya dair gerekli tüm bilgi ve ayrıntılara ulaşılabilmekte.

AİLE DESTEK ÖDEMESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR 

 Türk Vatandaşı Olmaması       Mavi Kart Sahibi Olması       18 yaşını doldurmamış olması       İkametgahı yurt dışı olması       Evlerinde kamu işçici, memur, noter ya da muhtar olarak çalışmakta olan veya yurtdışında çalışmakta olan, yurtdışı borçlanan ya da özel sandıklar kapsamında olan kişi veya kişilerin olması şartlarında yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.       Bunlar haricinde başvuranın, hükümlü ya da tutuklu durumda olması, yurtlarda kalan öğrenci olması, barınma yurdunda kalması, zorunlu askerlik görevini yapan kimse olması halinde de başvurular dikkate alınmayacaktır.

YARDIM BAŞVURUSU NEREDEN YAPILABİLİR?

Aile Destek Programı için başvurular, e-devletten yada ikametgah adresinin olduğu 3294 sayılı Kanun gereğince kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak yapılmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.