SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Evim Konut Finansman Programı’nda başlangıç tarihi belli oldu!

Orta gelirlilerin konut sahibi olması için Yeni Evim Konut Finansman Programı’nın başlangıç tarihi açıklandı. Program 16 Ocak 2023 olarak belirlenmiş oldu. İşte konuya dair ayrıntılar…

Haber Giriş Tarihi: 05.01.2023 12:47
Haber Güncellenme Tarihi: 05.01.2023 12:50
https://gazetebanka.com/
Yeni Evim Konut Finansman Programı’nda başlangıç tarihi belli oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı’nın ortak çalışması olan Yeni Evim Konut Finansman Programı kampanyası için tarih belli oldu. Bu kampanya ile 81 ilde, ilk defa ev sahibi olmak isteyen orta gelirli vatandaşların mevcut piyasa şartlarına göre epey uygun vadeyle konut sahibi olmaları amacı güdülmekte. Kampanya 16 Ocak 2023 tarihinden itibaren başlayacak.

İlk etapta 100 bin ailenin hepsini birinci el olacak şekilde yeni konutlar verilecek. Projenin ilk 3 senesi devlet yardımıyla ödeme kolaylığı ve kredi vade süresi boyunca da ev halkı geliriyle uyumlu bir ödeme fırsatı sunulacak. Böylece vade farkı 0.69’dan başlarken, 15 sene vadeli peşinat, ev gelirinin %40’ını aşmayacak taksit imkanları ve ilk 3 sene ödemede kolaylık sağlanmış olacak. Projeden yararlanmak için evdeki eşlerin üzerinde konut bulunmaması ve son bir sene içerisinde konut satışı yapılmamış olması şartı aranmakta. Alınacak olan konutun 5 sene süresince satışı yapılmayacak ve yeni konutta bir sene oturulma gibi şartlar bulunmakta.

KREDİ DESTEĞİ

       Asgari peşinat oranı        Azami 15 yıl vade       %0.69’dan başlayan faiz oranları       İlk üç sene Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli ödeme       Taksitler her evin gelirinin %40’ını aşmayacak

HANGİ KONUTLAR ALINABİLİR?

Projede birinci el konutlar olacak. Tamamlanmış konutlar, yapımına başlanmış olan konutlar, belirli oranda tamamlanmış olup kredi verilmeye uygun konutlar alınabilir.

Evlerin üreticileri özelliklere uygun yapılmış olan ev projelerini duyuracak. Banka veya katılım bankalarına başvuru yapılabilecek. Banka gerekli denetimleri yaptıktan sonra, uygunluğa göre kredi verecek. Bireyler bahsi geçen finansman modeliyle 81 şehirde bitmiş evler, belirlenen oranda bitmiş ve devam eden evler, bankalarla garantörlük anlaşması imzalamış yeni başlayacak olan projelerden ev sahibi olabilme durumu olacak.

ÜÇ BÖLGEYE GÖRE FİNANSMAN ÜCRETİ

1.Bölge: İstanbul en fazla 5 milyon TL       2.Bölge: Ankara, İzmir, Mersin, Antalya, Muğla, Bursa en çok 3 milyon TL       3. Bölge: Diğer iller 2 milyon TL

KİMLER YARARLANABİLİR?

Şu an için konutu olmayanlar, 100 bin aile başvurabilir, konut alacağı şehirde son bir senede konut satışı yapmamış olması, 1.2. bölgeden satın almak isteyenlerin son bir yıl ikametlerinin orda olması, arsa ve veraset hissesi olanların hisse payı %50’yi geçmemeli şartları ve alınan evin 5 senede satılmaması gerekmektedir.

Emlak Konut Genel Müdürlüğünün üretmiş olduğu çalışmalar, İNDER, KONUTDER, GYODER, İMKON ve Türkiye Müteahhitleri Birliğine bağlı olan firmaların çalışmaları 81 şehrin hepsinde şirketlerin ürettiği büyük ve küçük ölçüde olan bütün evler çalışmaları teknik ve mali şartları karşıladıkları zamanda bu sürece eklenecek.

BAŞVURU SÜRECİ

Yüklenici firmalar, kriterlere uygun yapılan konut projelerine dahil olacak.

Konut sahibi olmak isteyenler uygun şartları seçip bankaya başvuracak.

Banka şartlara göre krediyi verecek ve satın alma süreci başlayacak.

KAMPANYAYA DAHİL OLAN PROJELER: Emlak konut genel müdürlüğünün ürettiği projeler, tüm şehirlerdeki firmaların ürettiği büyük küçük tüm projeler, GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliğine bağlı olan şirket projeleri.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.