SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P'den Türkiye Açıklaması!

Haber Giriş Tarihi: 16.07.2019 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P'den Türkiye Açıklaması!

Türkiye'nin uluslararası alanda kredi değerlendirmepuanlarını etkileyecek kritik açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Özellikleson dönemde gündeme gelen ABD yaptırımlarının bankacılık sektörünün hedefalması halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceği konuşuluyor. Bu noktadauluslararası kredi değerlendirme kuruluşu S&P,olası bir yaptırım halinde bankacılık sektörünün olumsuz etkileyeceğini gözönünde bulundurarak Türkiye'nin kredi notunu yeniden değerlendirmeye alabilecekleriniaçıkladı. Türkiye'nin ülke kredi notu analisti Maxim Rybnikov, "Amerikanyaptırımlarının ılımlı olması ve bankaların olumsuz etkilememesi durumunda ülkekredi notunun değişmesi pek olası değil." açıklamalarında bulundu.

S&P kuruluşu, mevcut durumda Türkiye'nin B+ kredi notuve durağan görünümle derecelendiriyor fakat Fitch'in geçtiğimiz Cuma günüTürkiye'nin kredi notunu düşürmesi ile yakından daha fazla not indiriminin olupolmayacağına dair soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Dünyanın öndegelen üç kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P, Moody's ve FitchTürkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendirmesiyle dikkatçekiyor.

Kredi NotununDeğişmesi Mümkün Mü?

Türkiye'nin ülke kredi notu analisti olan Maxim Rybnikov,gündemde olan kredi notu düşürülmesine ilişkin yapmış olduğu açıklamasında"Amerikan yaptırımlarının ılımlı olması ve bankaların olumsuz etkilememesihalinde ülke kredi notunun değişmesi pek olası değil." ifadelerinikullandı. Rybnikov, Türkiye'nin uluslararası alanda mevcut olan B+ kredinotunda pek çok riskin dikkate alındığını kaydetti. Fakat ABD tarafındangerçekleşmesi gündemde olan yaptırımların bankacılık sistemini hedef almasıdurumunda ise bankaların vadesi gelen borcunu çevirmek için yabancı sermayepiyasalarında erişime ihtiyacı olmaya devam ettiğini, bu sebeple böyle birdurumun ülke notunu da olumsuz etkileyebileceğini sözlerine ilave etti.

Rybnikov açıklamalarında ayrıca IMF anlaşmasının politikaçıdan zor olabileceğine de değindi. Bununla birlikte sermaye kontrollerinin dekesinlikle zarar verici boyutlara ulaşabileceğine dikkat çeken Türkiye'nin kredi notu analisti MaximRybnikov, Türkiye ekonomisinin tarihsel olarak yabancı sermaye akışlarınabel bağladığını hatırlattı. Bu kapsamda sermaye kontrollerinin gelmesidurumunda bu büyüme modelinin sonlanacağını aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanınıngörevden alınması konusunda da açıklamalarda bulunan Maxim Rybnikov, sonyıllarda Merkez Bankası'nın imkan ve kabiliyetlerine zarar veren siyasibaskıların gündeme getirildiğini belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.