SON DAKİKA
Hava Durumu

Ülkenin 4’te 1’lik doğal gaz ihtiyacını karşılayacak olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi açılıyor!

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi Avrupa’nın en büyüğü olacak! İşte detaylar

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2022 16:13
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2022 16:13
https://gazetebanka.com/
Ülkenin 4’te 1’lik doğal gaz ihtiyacını karşılayacak olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi açılıyor!

Silivri Doğal Gaz Depolama tesisi bugün hizmete açılıyor. 4.6 milyar metreküplük yeni kapasitesiyle ülkenin gaz ihtiyacının dörtte bir kadarını tek başına karşılayabilecek. En sert kış günlerinde yardıma koşarak dörtte birlik ihtiyacı tek başına sırtlanacak kapasitesi bulunuyor. Böylece Türkiye’nin dev projeleri arasında bulunan enerji arz güvenliği konusundaki yatırım çalışması tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımının beklendiği açılışla bugün kullanımı alınacak. Böylece genişletilen kapasitesiyle de kendi alanında ve Avrupa’nın denizlerde en büyük depolama tesisi özelliğini de elde etmiş olacak. Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi aynı zamanda ülkenin ilk yer altı doğal gaz depolama tesisi olma unvanına sahip. Kapasitenin genişleme çalışmalarında 0 yerli iki platform sağlandı. Piri Mehmet Paşa ve Ali Paşa adında deniz üzerinde iki yerli platform. Ayrıca toplamda on sekiz kuyuda da genişletilme çalışmaları gerçekleştirildi.

İLK KARBON AYAK İZİ SERTİFİKASI

Biten çalışmalar sonucunda depolama oranı 3.2 milyar metreküpten, 4.6 milyar metreküpe çıktı. Günlük var olan 28 milyon metreküp üretim oranı da 75 milyon metreküpe kadar artış sağladı. Aynı zamanda Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi ülkenin, karbon ayak izi sertifikasına sahip tek tesisidir.

Öte yandan ülkenin başka bir doğal gaz depolama tesisi olan Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisinde de gelişmeler sürüyor. Gelişmelerinin toplam iki sene içerisinde bitmesi tahmin edilen tesis tamamlandığında, şu an var olan 1.2 milyar metreküp kapasitesinin 5.4 milyar metreküpe kadar çıkması beklentiler arasında.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.