SON DAKİKA
Hava Durumu

Ücretle satılan plastik poşetler sayesinde tonlarca atık önlendi!

2019 yılından bu yana ücrete tabii tutulan plastik poşet uygulamasında, 550 bin ton kadar plastik atık oluşması engellenmiş oldu. Toplamda 3.8 milyar tasarruf edilmiş oldu.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2022 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2022 12:50
https://gazetebanka.com/
Ücretle satılan plastik poşetler sayesinde tonlarca atık önlendi!

Plastik poşetler 1 Ocak 2019 tarihinde ücretli satılmaya başlanılmıştı. Plastik atığın önüne geçmek için yapılan bu adım sonrasında 2022 yılı itibariyle 550 bin ton kadar plastik atığın önüne geçilmiş oldu. Plastik poşette ki ücretlendirme yeni yılda da devam edecek. 1977’li yıllarda alışveriş yerlerinde, kullanılmaya başlanılan plastik poşet herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Öncesinde 1900’lerde insan hayatına girmeye başlayıp zaman içerisinde plastikte ki gelişmeye bağlı olarak alışveriş yerlerinde de kullanılmaya başlandı. Bir insan tarafından oldukça kısa bir süre kullanılıp atılan plastik poşetler maalesef doğada aynı hızla çözünmemekte. Doğada çözünmesi için 1000 yıl kadar bir zaman geçmesi gerekmekte. Bu zararın önüne geçmek için plastik poşette ücretlendirme dönemine geçildi. 1 Ocak 2019 yılında başlayan bu yeni dönem 2023 yılında da devam edecek. Günümüzde her alışveriş sonrasında kullanılan plastik poşetlerin üretim maddesi petrol bazlı polietilen maddesi. Bu madde atık haline dönüştüğünde ekosistemdeki canlılarla, doğaya oldukça zararlı bir hale dönüşmekte. 2019 senesi öncesinde ki zamanda bir kişi ortalama olarak 40 plastik poşet kullanıyordu ve plastik poşette ki üretim senelik yaklaşık olarak 35 milyardı.

TOPLAMDA 3.8 MİLYAR TASARRUF

Fakat 1 Ocak 2019 tarihinde başlayan ücretli poşet uygulamasıyla poşet kullanımı azaldı. Azalan bu oran %65’lik gibi bir rakam. Böylece plastik poşetten kaynaklanan 550 bin ton kadar plastik atığın önüne geçilmiş oldu. Bu azalmayla beraber ortalama olarak 23 ton sera gazı salınımının da önüne geçilerek doğaya zararı azaltıldı. Meydana gelen bu azalmayla ülkedeki plastik poşet üretiminde kullanılan ham madde ithali de azaldı. Yaklaşık olarak 3.8 milyar lira tasarruf edilmiş oldu. 1 Ocak 2019’da başlayan ücretli plastik poşet uygulamasıyla, vatandaşların poşete olan ilgisi azaldı. Artık bez çantalara ve file torbalara da rağbet gösterildi. Yeni yılda da poşet fiyatları aynı kalıp, herhangi bir değişiklik olmayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.