SON DAKİKA
Hava Durumu

Twitter’da artık reklam verenler harcamaları durduracak

Dünyanın en büyük sosyal platformlarından biri olan Twitter’da işler yolunda gitmiyor. Ünlü iş adamı Elon Musk’ın satın almaş sonrasında yaşananlar platform için iç açıcı durmuyor. Artık reklam verenleri de kaybetmeye başladı!

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2023 19:03
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 19:03
https://gazetebanka.com/
Twitter’da artık reklam verenler harcamaları durduracak

SpaceX ve Tesla şirketlerinin sahibi olan Elon Musk, geçtiğimiz yılda Twitter’ı da satın aldı. Satın alma gününden bu zamana kadar birçok değişikliğe gitti. Ünlü iş adamının satın alma süreci de oldukça dalgalı geçerek mahkemeye kadar uzanmıştı. Sosyal medya platformunda yaptığı değişikler çok konuşulurken şimdi de Twitter reklam verenleri platformdan uzaklaşmaya başladı! Elon Musk bu durumda ne yapacak?

Elon Musk Twitter’ı satın aldığından itibaren birçok değişiklik yaptı. Mavi rozet uygulamasından, ücret uygulamasına, kullanıcılar için farklı farklı ücretlendirme konularıyla daima gündemde kalmaya devam etti. Şimdi de Twitter reklam verenlerinin platforma karşı mesafeli olmaya başladıkları ortaya çıktı. Twitter gelirinde düşüş yaşandı. Toplam da %40 oranında düşüş olduğu söyleniyor.

Twitter’da izlediği politikalar ve yaptığı yenilikler sonrasında birçok kimse platformdan uzaklaşmaya başladı. Öte yandan iş adamının servetinde yaşanan kayıplar ve birçok çalışanıyla yolları ayırması reklam verenleri de etkiledi. Sosyal medyaya reklam verenler şirketin manevi olarak değer kaybı nedeniyle platformdan uzaklaşmaya başladı. Kurumsal olarak reklam verenlerin platformdan uzaklaşması sonucunda dolandırıcıların da Twitter’da şirketi taklit etmesiyle sonuçlanması nedeniyle, platform mavi tik doğrulama özelliğini aceleyle sunmasında etkili oldu.

TWİTTER GELİRİNDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

Paylaşılan bir bilgiye göre de reklam verenler tarafından ciddi olarak bulunan bu sorunlar nedeniyle Twitter’a karşı tepki koyuldu. Konulan bu tepkiler sonrasında da sosyal medya platformunda kayıplar yaşanmaya başlandı. Sosyal medya platformunun 17 ocak tarihindeki günlük gelirinde bir sene önceki aynı tarihe oranla %40 oranında düşüş yaşandığı söylenildi.

Sosyal medya platformu Twitter’da toplam 500’den fazla reklam veren harcamalarını kesme kararı aldı. Artık platform için reklam vermeyecekler. Bu durum karşısında Elon Musk’ın nasıl bir yol izleyeceği merakla beklenmekte.

REKLAM POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK

Twitter kısa bir süre öncesinde siyasi reklamlarla alakalı olan 2019 yasağını tersine çevirerek ABD’de var olan nedene dayalı reklamlar içinse reklam politikasında gevşemelere gideceğini ifade etti. Ayrıca reklam politikasını televizyon ve başka medya kuruluşlarıyla da uyumlu  olacak duruma  getireceğini bildirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.