SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Bor’da lider konumda! 1 milyar 300 milyonluk kazanç elde edildi…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den gelen açıklamaya göre, Eti Maden tam olarak 2 milyon 650 bin ton rafine bor satışı gerçekleştirdi. Böylece ülkemize 1 milyar 300 milyon dolar kazanç sağlanılmış oldu.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2022 15:24
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2022 15:24
https://gazetebanka.com/
Türkiye Bor’da lider konumda! 1 milyar 300 milyonluk kazanç elde edildi…

Bakan Fatih Dönmez, Eti Maden’in %95 kapasite oranıyla çalışarak 2 milyon 650 bin ton rafine bor satışı yaptığını açıkladı. Türkiye bu satıştan 1 milyar 300 milyon dolar kadar kazanç elde etmiş oldu, açıklamasını yaptı.

Eti Maden %95 oranıyla tam kapasite çalışarak toplamda 2 milyon 650 bin ton rafine bor satışı gerçekleştirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı fatih Dönmez konuya dair şunu söyledi: Cumhuriyetin 100.yıılında da yenir bir rekor oranı bekliyoruz. Yeni stratejiyle, bor karbür, ferrobor ve lityum tesislerini hayat geçirdik.  2023 senesinin ilk ayında 1000 ton kapasiteli bor karbür tesisimizi de hayata geçireceğiz, diye belirtti. Başkan Dönmez, 2. Bor Çalıştayı’nda ülkemizin enerjide ve diğer birçok alanda teknolojiyi tüketen değil artık teknolojiyi üreten konumuna geldiğine değindi.

Yerli ve milli teknolojiyi üretmek ve geliştirmek ihracını gerçekleştirmek zorundayız. Türkiye yüzyılında borun ve madenciliğin ön plana çıktığını göreceğiz. Bu dönemde uç ürün üretimi ve ticaretine öncelik vereceğimiz bir zaman dilimi olacaktır diye ekledi.

ÜLKEMİZ BOR’DA BİRİNCİ SIRADA

Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’nin bor pazarındaki oranının arttığına değindi. Lider konumunda olan ülkemizin daha da güçlendiğine dair açıklamalarda bulundu.

Eti Maden’in gerçekleştirdiği 2 milyon 630 ton rafine bor satışına değinen Başkan Dönmez, bu satıştan elde edilen kazancın 1 milyar 30 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu satışın rekor olduğunu söylerken, Eti Maden’den Cumhuriyet’in 100. Yılı içinde yeni bir rekor satış beklediğini ekledi. Eti Maden bu anlamda öncü ve örneklik teşkil eden bir kuruluştur. Borda uç ürün odaklı yeni stratejiyle bor karbür, lityum ve ferrobor tesislerini inşa edip hayata geçirmiş olduk. 2023 yılında da ilk ayında 1000 ton kadar kapasitesi olan bor karbür tesisini de hayata geçireceğiz. Bunun temeli 2 yıl kadar önce atılmıştı. Milli savunmada

aşacaktır. Eti Maden bu anlamda öncü ve örnek bir kuruluşumuz. Borda uç ürün odaklı yeni stratejimizle bor karbür, ferrobor ve lityum tesislerimizi hayata geçirdik. İnşallah 2023'ün ilk ayında 1000 ton kapasiteli bor karbür tesisimizi devreye alıyoruz. 3 yıl önce temelini atmıştık. Milli savunmada ve yurt dışı piyasalarda önem arz eden, aşınma konusunda dirençli makine parçalarının üretiminde ve nükleer santrallerde kullanımı olan bor karbür için artık Türkiye yeni adres olacak.

LİTYUM ÜRETİMİ İÇİN YENİ TESİSLER

Başkan Fatih Dönmez, kullanım alanı yaygınlaşan e-mobilite için, dünyada daha önce eşi benzeri görülmeyen bir yöntemle sıvı bor atıklarından lityum üretimi yaptıklarını açıkladı.

İlk üretim fazına pilot tesisle senede 10 ton ile başladıklarını söyledi. 2023 yılının Ocak ayında senede 600 ton üretim yapacak olan Kırka’daki lityum karbonat tesisinin ihalesi olacaktır. Bu tesisin temeli de en kıza zamanda atılacak. İlerleyen vakitlerde ise Bandırma2da senelik 100 ton kadar üretim yapacak ikinci lityum karbonat tesisinin temeline atmış olacağız. Toplamda senelik 700 tonluk lityum üretip, ülkenin %50’lik lityum gereksinimini Eti Maden’in tesissilerinde üretmiş olacağız, diye ekledi.

DOĞALGAZ İÇİN YENİ TESİSLER

Öte yandan 2023 senesinde hem enerji hem de madencilik konusunda önemli başarılar elde etmeyi umuyoruz. Cumhuriyetin 100.senesinde Karadeniz gazı, Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, Ferrobor ve Bor Karbür tesislerini hayata geçireceğiz. Cumhuriyet tarihimizin en büyük projeleri olacaklar. Bu konuda ki yol haritasını kamuoyuyla paylaşıp üretimden ticarete kadar her değer zincirinde ülkemizi gerçek bir doğal gaz merkezi haline getirmek için çalışacağız, cümleleriyle konuşmasını bitirdi.

Başkan Dönmez, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı Abdülkerim Yörükoğlu’na ortaya koydukları çalışmalardan ötürü ödül takdim etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.