SON DAKİKA
Hava Durumu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Açıkladı: ''2019 Yılı İhracat Destekleri İçin Altın Yıl Oldu!''

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat için devlet tarafından verilen desteğin rekor seviyeye ulaştığını belirtti. Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını ve 3,2 milyar lira destek verildiğini söyledi. 2019 yılının ihracatta verilen devlet desteği için “altın yıl” olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2020 07:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Açıkladı: ''2019 Yılı İhracat Destekleri İçin Altın Yıl Oldu!''

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bakanlığımızca verilen ihracata yönelik devlet destekleri için 2019 yılı tam anlamıyla ‘altın yıl’ oldu. Destek ödemelerinde Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık ve 3,2 milyar lira ile bugüne kadarki en yüksek ihracatta devlet desteğine ulaştık. 2020’de mal ve hizmet ihracatımız için toplam 3,8 milyar liralık destek bütçesini ihracatçımıza sunacağız” dedi. Bakan Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak ihracatçılara dış pazarlarda tutunabilmeleri ve işlerini sürdürmeleri için destek verdiklerini, yeni ihracatçıların aileye katılması için “İhracatta Devlet Yardımları” adı altında destekler verdiklerini açıkladı. Pekcan, bu desteklerin üç olgunluk safhasına sahip olduğunu belirterek, bunların; ihracata hazırlık safhası, pazarda tutundurma ve markalaşma ve tasarım olduğunu vurguladı.Bu desteklere bazı örnekler ise şöyle:•    Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği
•    Küresel Tedarik Zinciri
•    Tasarım ve tasarım ofisleri kurulmasına yönelik destekler
•    Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Urge)
•    Turquality
•    Pazara Giriş2020 Yılı İçin Hedefler

Pekcan, 2020 yılı için mal ve hizmet ihracatına destek olmak üzere 3,8 milyar lira destek bütçesine sahip olduklarını vurguladı. Bu bütçenin 3,1 milyar lirasının mal ihracatı için ayrıldığını belirten Pekcan,  hedeflerinin bu bütçenin tamamını kullanarak ihracatçıların desteklenmesi olduğunu kaydetti.Cumhurbaşkanı’nın “Düşün, Uygula, Neticelendir” politikasıyla hareket ettiklerini vurgulayan Pekcan, ihracata yönelen her girişimci için uygun desteklerinin olduğunu belirtti. Yılbaşı itibariyle desteklere online olarak başvurulabildiğini söyleyen Pekcan, Destek Yönetim Sistemi üzerinden, www.kolaydestek.gov.tr adresi üzerinden konu hakkında gerekli bilgilerin edinilebileceğini söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.