SON DAKİKA
Hava Durumu

Taksitle araç satışı oranları yeniden gündemde! Araç kredilerinde taksit artacak! 

Otomotiv pazarında yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz seneye göre otomobil pazarında yüzde 18'lik bir gerileme söz konusu. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı konu üzerine bir değerlendirmede bulundu. Taksitle alınan araçlarda kredi oranlarında değişime gidilmesi konusu gündeme geldi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2022 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2022 14:51
https://gazetebanka.com/
Taksitle araç satışı oranları yeniden gündemde! Araç kredilerinde taksit artacak! 

Dar gelirli vatandaşların daha rahat araç alabilmesini sağlayacak, ekonomik olarak otomotiv pazarında hareketli bir dönemi başlatacak olan taksitle araç satışı sürecine giriş yapılıyor. OYDER Başkanı Turgay Mersin BDDK Başkanı ile yaptığı görüşmede dikkat çekici başlıklara değindi.“Araç Taksit ve Kredi Oranları Yeniden Düzenlenmeli”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin canlı yayında otomobil fiyatlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Sunulan krediler üzerine yorumlar yaparak araç fiyatlarında artışa değinerek taksit sayılarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Kredi koşullarında da belirli iyileştirme çalışmaları yapılmasına değinen Turgay Mersin şu açıklamalarda bulundu:Açıklanan rakamlar Ocak ayında yüzde 18'lik bir daralmayı gösteriyor. Binek tipi ve ticari araçlarda her ne kadar rakamsal olarak bir artış gözüküyorsa da genel pazarda durum daha farklı. Konu üzerine BDDK Başkanı ile görüştük. Halkın araç kredisine ulaşmaları ya da kullanmalarına fırsat sunulmasının daha da güç hale geldiği üzerine detaylıca görüşmelerimizi yaptık, şeklinde konuşmasını sürdürdü.“Kredi Taksitleri Düşük Kalıyor”

Araçlara yönelik yapılan kredi kullanma oranlarında bir değişim yapılması gerekiyor 300 binlik bir araç için sunulan yüzde 30’luk kredi oranı düşünüldüğünde 400 ya da 500 binlik bir araca ulaşmak hayal olarak kalıyor. Turgay Mersin'e göre kredi faizlerindeki fahiş kararların krediye ulaşmadaki zorluğu arttırıyor ve bu sıkıntılı sürece neden oluyor. Kredi taksitlerinde ki sayının düşük kaldığını ve artırılması gerektiğini ifade eden Mersin, tüm bu süreci olumlu hale getirebilmek için BDDK Başkanı ve yardımcısıyla görüştüklerini belirtti. Tüm önerilerimizi dikkatle dinlediler ve durumun farkındalar diyerek, sözlerini ifade etti.Araç Kredi Taksit Beklentisi Gündeme Geldi

Turgay Mersin yaptığı açıklamada BDDK başkanına istenen rakamı ilettik, ifadelerinde bulundu. 300 bin civarında olan kredi tutarının 450 bine çıkarılması gerektiğini, sunulan yüzde 30’luk kullanım oranı için ise yüzde 80 oranını düşündüklerini ifade etti. Taksitlendirme konusundaki beklentimizde 24 aydan 60 aya kadar yükseltilmesi gerekliliğini vurguladık. Taksit sayıları arttıkça artan faizlerden kaynaklanan araca ulaşma zorluğu da ortadan kalkacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.