SON DAKİKA
Hava Durumu

SSK Emeklilik Sorgulama, Ne Zaman Emekli Olacağım, Kaç Yaşımda?

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2019 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SSK Emeklilik Sorgulama, Ne Zaman Emekli Olacağım, Kaç Yaşımda?

SSK emeklilik sorgulama işlemi için e devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bilgileri girin:

 • Cinsiyet,
 • Doğum tarihi (gün, ay ve yıl cinsinden),
 • Statü (4A sandık, 4B sandık, 4C sandıkolabilir),
 • Sigorta başlangıç tarihi (gün, ay ve yılcinsinden) ve hesapla butonuna basın.

SSK emekliliksorgulaması sayesinde emekli olmak için ne kadar prim ödemeniz gerektiği vekaç yaşını doldurmanız gerektiği gibi önemli bilgilere ücret ödemedenulaşabilirsiniz. Emekli olmak için şartları yerine getirdiyseniz, çalışırkenbağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumu tarafından size her ay belirli birmiktar para yatacaktır.

SSK EmeklilikSorgulamasında Prim Gün Sayısı Nasıl Belirleniyor?

SSK emekliliksorgulamada prim gün sayısı hesabı yapılırken hangi sosyal güvenliksistemine dahil olduğunuz ve emeklilik statüsünde bulunduğunuz önem taşıyor. SSK emeklilik sorgulaması yaparak busorunun cevabını bulmak en iyisidir. Çünkü farklı durumlarda farklı prim gün vemiktarı ödemesi söz konusu oluyor . Hesaplama yaparak yalnızca size özel birhesaplama yapmış oluyorsunuz.

SSK EmeklilikSorgulamasında Farklı Sigorta Türleri

SSK emeklilik sorgulamada sigorta türleri kişinin yapmış olduğu işin özelliğine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu türler 4A, 4B, 4C olmak üzere farklı şekilde sınıflandırılıyor. 4A statüsüne bağlı olarak çalışan kişiler bir ya da birden fazla iş verenin yanında çalışan kişilerdir. Bu kişiler 5510 sayılı kanunun 4. Maddesine dayanarak sigortalı olurlar.

4B sigorta statüsünde olan kişiler ise hizmet akdine bağlıolmadan, kendi nam ve hesabına çalışan kişilerdir. Doktorların, mimarların yada avukat benzeri meslek sahiplerinin kendi iş yerleri varsa 4B sigorta statüsünedahildirler. Buna ek olarak:

 • Şirket ortakları,
 • Vergi mükellefleri,
 • Tarım faaliyetleri ile uğraşan çiftçiler 4Bsigorta statüsündedirler.

Son olarak 4c sigorta statüsüne bağlı olarak çalışanlar,devlet memurları ve kadrolu olarak çalışanlardır.

SSK EmeklilikSorgulamasında Yaş Nasıl Belirleniyor?

Emekliliksorgulamasında yaş belirlenmesi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.Türkiye’de emeklilik yaşı yıllar geçtikçe kademeli olarak yükseltilmiştir.Önceden kadınlar 38 yaşında erkekler ise 43 yaşında emeklilik hakkını eldeederken, 1 Ocak 2048 yılına kadar uygulanması planlanan yeni bir kararalınmıştır. Bu karara göre emeklilik yaşı cinsiyet fark etmeksizin 65 olacak.Farkı durumları olan kişilerde istisnalar olabilir. Hangi yaşta emekli olacağınıen iyi hesaplama araçları ile öğrenebilirsiniz. Hesaplama sırasında 1 yılı 365gün değil, 30 tam gün olarak ele almanız gerekir.

SSK EmeklilikSorgulamasında Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Emeklilik sorgulamasında maaş belirlenmesi için sigortalılar üç farklı dönemde ele alınıyor. Buna göre:

 • 2000 yılından önceki dönem,
 • 2000 ile 2008 arası dönem,
 • 2008 yılı sonrası dönem olarak hesaplamayapılıyor.

Hesaplamada en önemli kavram güncelleme kat sayısı. Bu katsayı, her yıl Aralık ayında açıklanıyor. Açıklamada yetkili kurum yalnızcaTürkiye İstatistik Kurumu’dur. Hesaplama yapılırken tüketici fiyatı genelindeksi dikkate alınıyor. Maaş hesaplaması yapmak isteyen kişilerin, 3 bin 600gün yanı 10 yılın üzerinde prim ödemesi yapmış olması gerekiyor.

Emekli olmak için 4A yani özel sektörde çalışan kişilerin 7bin 200 yani 20 yıl, diğer sigorta sandıklarının ise (4B ve 4C) toplamda 9 bingün yani 25 yıl prim ödemesi zorunluluğu bulunuyor. Bu prim gününü ödemeyenkişilerin emekli olması mümkün değil. Aynı zamanda doldurulması gereken bellibir yaş sınırı var.

4C Emekli SandığıEmekli Aylığı Hesabı Nasıl Yapılır?

4C emekli sandığınabağlı emeklilerin maaş hesaplaması için aşağıdaki adımları takip etmenizyeterlidir:

 • SGK adresine giriş yapın,
 • İkramiye maaş hesaplama bölümüne tıklayın

ve aşağıdaki bilgileri tamamlayın:

 • Derece,
 • Ek gösterge,
 • Aylık tarihi,
 • Makam temsil görev tazminat göstergesi,
 • Pay ve payda,
 • İkramiye yılı,
 • Hizmet yılı,
 • Hizmet ayı.

Bu bilgileri tamamladıktan sonra hesapla butonuna basın veişleminizi tamamlayın.

SSK EmeklilikŞartları Nelerdir?

SSK emeklilik şartları temel olarak 3 başlık altında toplanabilir. Bunlardan ilki sigortalılık süresinin tamamlanmış olmasıdır. Sigortalılık süresi kişinin ilk defa çalışmaya başlaması ile birlikte başlamış olur. 2009 yılında tahsis talep tarihi olan ve 1982 yılında ilk işe giriş tarihi olan bir kişinin sigortalılık süresi toplamda 27 yıl olacaktır.

Emekli olmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gerekenikinci önemli nokta prim ödeme gün sayısının tamamlanmış olmasıdır. Son şartolarak karşımıza, genellikle vatandaşların atladığı belirli bir yaşıntamamlanması var. Üç koşulun bir arada olması halinde emekli olmak isteyenkişiler emekli olabiliyor.

Yaş haddiyle emekli olmak için; prim sayısının, kişininbelirli bir yaşı tamamlamış olmasının ve sigorta başlangıç tarihinin önemibulunuyor. 1999 tarihinden önce sigorta girişi yapılmış olan kişiler için 15yıl sigorta süresi, 3 bin 600 gün sigorta primi yatırılmış olması ve 50 ile 60arasında değişen bir yaş aralığında bulunmaları bekleniyor.

1999 yılı ile 2018 arası sigortalı olan bir kişi için; 25yıl sigortalı olması, kadın ise 58 erkek ise 60 yaş sınırına gelmiş olması veson olarak toplamda 4 bin 500 prim ödemiş olmak koşulu ile emekli olabiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.