SON DAKİKA
Hava Durumu

SSK Emekli Maaşı Ne Kadar? SSK Emekliyisim Ne Kadar Maaş Alacağım?

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2019 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SSK Emekli Maaşı Ne Kadar? SSK Emekliyisim Ne Kadar Maaş Alacağım?

SSK emekli maaşı sorgulamak için e-devlet tarafından hizmet verilmektedir. Ayrıca Sosyal güvenlik Kurumunun kendi sitesinde yer alan uygulamalar aracılığı ile de kişiler emekli maaşlarını kolaylıkla hesaplayabilmektedir. Emekli maaşının ne kadar olacağının öğrenilmesi için öncelikle bazı sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. Sorulara doğru cevaplar verildiği takdirde ortalama bir emekli maaşı sorgusu rahatlıkla yapılabilecektir. Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaşı sorgulama hizmetini e devlet aracılığı ile her vatandaş alabilmektedir.

EmekliMaaşı Nedir?

Emekli maaşı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınaverilen ve belli şartları yerine getirmiş vatandaşlara ödenen bir yaşlılıködeneğidir. Belli bir süre Sosyal Güvenlik Kurumu yapısına bağlı olarakçalışmış, prim ödemelerini gerçekleştirmiş ve yaşını doldurmuş kişiler emekliolabilmektedir. Emekli olunduğu takdirde devlet tarafından kişiye maaşverilmeye devam edilmektedir. Emekli maaşı için kişinin çalışmaya devametmesine gerek yoktur.

SSK Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emekli maaşı almak için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde emeklilik süresi uzayabilmektedir. Emekli maaşı almak için öncelikle emekli olunması talep edilmektedir. Emekli olunduktan sonra anlaşmalı bankalar aracılığı ile her ay düzenli olarak emekli maaşı alınabilmektedir.

SSK Emekli Maaşı Alma Şartları Nedir?

Emekli maaşı şartları arasındaöncelikle kişinin emekli olması ve prim borcunun bulunmaması yer almaktadır.Kişi emekli olduktan sonra emekli maaşı alabilmektedir. Emekli olmak içinkişinin son çalıştığı Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantılı işinden ayrılmasıgerekmektedir.

Nasıl Emekli Olunur?

Emekli olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Emekli olmak için ilgili şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartları yerine getiren vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak emekli olmak istediklerine dair dilekçe yazabilmektedirler. Özellikle erken emekli olmak isteyen kişilerin başvurularını dilekçe ile de desteklemeleri gerekmektedir.

Emekli Olma Şartları Nedir?

Emeklilik şartları 2019 yılında dageçtiğimiz yıllar ile aynı şekilde olup herhangi bir güncelleme ya dadeğişiklik yapılmamıştır. Emekli olmak isteyen vatandaşların yerine getirmesigereken şartlar şu şekildedir;

  • Erkeklerin 25; kadınların ise 20 yıl sigortalıolarak çalışmaları gerekmektedir.
  • Erkekler 58 kadınlar ise 56 yaşında emekli olabilmektedir.
  • Erkeklerin doldurması gereken prim günü 5975 iken;kadınların doldurması gereken prim günü de aynıdır.

Ancak prim günlerinde ve yaşlarda çoğu zaman değişiklik olabilmektedir.7200 günlük prim ödemesi üzerinden de emekli olunabilmektedir.

Erken Emeklilik İmkanı Var Mı?

Erken emeklilik devlet tarafından sağlanan bir hizmettir. Bu neden ile erken emekli olmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapabilmektedir. Erken emekli olabilmek için de belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Erken Emeklilik Maaşı Etkiliyor Mu?

Erken emeklilikte emekli maaşı prim günödemesine bağlı olarak düşük olabilmektedir. Ancak prim ödemeleri vatandaştarafından dışarıdan da yapılabilmektedir. Bu neden ile prim ödemeleri bittiğitakdirde erken emekli olan vatandaşların maaşlarında artış yaşanacaktır.

3 Şartı Yerine Getirmeden EmekliOlunabilir Mi?

Emeklilik şartlarını yerine getirmeme durumunda mücbir sebepler var ise kişi erken emekli olabilmektedir. Malulen emeklilik olarak bilinen erken emeklilik için vatandaşların en az 15 yıl kadar bir sigortalı çalışma sürelerinin olması gerekmektedir. Ayrıca en az 3 bin 600 prim gün ödemesinin de bulunması Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen şartlar arasında yer almaktadır. Emekli olmak için gereken yasal yaşı beklemeden de kişiler malulen emekli olabilmektedir.

Emekli Maaşı Neye Göre Belirlenir?

Emekli maaşı belirleme işlemisırasında kişinin prim gün ödemelerine ve sigortalı olarak çalışma süresinebakılmaktadır. Belirtilen şartlar yerine getirilmiş ise yine Sosyal GüvenlikKurumu tarafından belirlenen ücret ile emekli maaşına bağlanılabilmektedir.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplama için ilk sigortalı olarak işe giriş tarihininbilinmesi ve prim ödemeleri baz alınarak hesap yapılmaktadır. Sigortalı olarakçalışma süresi emekli maaşını belirleme durumunda en önemli etkenlerdenbiridir. Ayrıca kişinin askerlik, doğum gibi unsurları da hesaplama sırasındabelirtmesi gerekmektedir.

Emekli Maaşı Sorgusu Nereden Yapılır?

Emekli maaşı sorgusu e devlet üzerinden yapılabilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresi aracılığı ile giriş yapıldıktan sonra emekli maaşı sorgusu kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Sorgunun yapılması için öncelikle e devlet şifresinin alınması gerekmektedir.

Emekli Maaşı Sorgusu E- Devlet’tenYapılır Mı?

E devlet emeklilik sorgusu yapılmasına izin veren online devlet platformudur. Sosyal hizmetlerin birçoğuna yer veren e devlet sistemi üzerinden emeklilik sorgusu da yapılabilmektedir. Emekli maaşı sorgusu yapmak için de e devlet kullanılabilmekte olup sorgulama esnasında Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesine yönlendirme yapılmaktadır.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devletşifresi almak içinöncelikle PTT üzerinden 4,00 Türk Lirası karşılığında kapalı zarfta şifreninsatın alınması gerekmektedir. Şifre satın alındıktan sonra sisteme T. C. Kimliknumarası ile giriş yapılmalıdır. Güvenlik önlemi amaç ile PTT’den alınanaktivasyon şifresinin değiştirilmesi tavsiye edilir. E – Devlet sistemine girişyapmak için birçok farklı alternatif sunulmaktadır.

E DevletSistemine Giriş Yapma Yöntemleri Nedir?

E devlet giriş seçenekleri bir hayli fazla olup vatandaşlar e devlet profillerini aktive ettikten sonra istedikleri giriş seçeneğini kullanabilmektedirler. E devlete giriş yapma seçenekleri şu şekildedir;

  • Edevlet şifresi
  • Elektronikimza
  • İnternetbankacılığı
  • Mobilimza
  • T.C. Kimlik kartı
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.