SON DAKİKA
Hava Durumu

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2019 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK doğum parası sorgulama işlemi için e devlet hesabını ziyaret edin, giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünü seçin ve karşınıza çıkacak seçeneklerden doğum parası sorgulamayı seçin. SSK doğum parası sorgulaması yapmak bu kadar kolay, hem de ücretsiz! Bu ödeme Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bütün anneler bu yardımdan faydalanabilirler. SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar, doğum yaptıkları için bir süre işe gidemeyebilirler. Bu süreçte anne adayları maaşlarını devletten alacaklardır. Kurum, gebe olduğunuz için işe gitmediğiniz süre için size ödeme yapmayacaktır. Elbette doğum parası almak için durumuzu belgelemeniz gerekir.

Kimler SSK DoğumParası Alabilir?

SSK Doğum parası alabilecek olan kişiler SSK’lı çalışan kadın işçilerdir. Bu kadınlar 4857 sayılı İş Kanuna bağlı olarak bu haktan faydalanmış olurlar. Kadınların toplamda 8 hafta gebelikten önce 8 hafta da gebelik sonrasında 16 hafta boyunca yasal doğum izni bulunuyor. Eğer kadın çoğul gebelik yaşıyorsa, bu süreler 2 ile çarpılarak hesaplanır. Çalışan bir kadının bu haktan yararlanması için talepte bulunması gerekir. Hekimin sağlık raporu olmadan haktan faydalanılmaz. Gerekli olması halinde izin süreli gebelikten sonraki süreye de aktarılabilir. Burada önemli olan anne adayının sağlık durumu ve konu hakkında hekimin görüşüdür.

KONUYLA ALAKALI YAZI: Doğum Borçlanması için Kredi Veren Bankalar

SSK Doğum ParasıAlmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

SSK doğum parası almak için gerekli şartlar yerine getirilmeden bu haktan faydalanmak mümkün olmayacaktır. Sağlık raporunuzu ibraz etmeniz ilk gerekliliktir. Buna ek olarak hala çalışıyor olmanız gerekir. Doğum öncesinden işten çıktıysanız ya da çıkarıldıysanız bu haktan faydalanmanız mümkün değildir. Hekimin size istiharat yazdığı tarihte iş yerinde sigortalı çalışan olarak görünüyor olmanız zorunludur. Prim gün sayısı şartı da bulunuyor. Bu şarta göre, geriye dönük toplamda ödenmiş prim günü sayısı en az 90 olmalı. Bunun altında ödeme yapan kişilerin haktan faydalanması söz konusu değil.

Doğum izninde görüldüğünüz tarih aralığınca devlet sizeödeme yapacağından bu tarihler arasında çalışamazsız. Bu durum kanunaaykırıdır. Eğer doğumu düşük yaptıysanız ya da çocuk ölü dünyaya geldiyse buhaktan yine faydalanamazsınız. Haktan faydalanmak için çocuğun sağlıklı dünyayagelmiş olması gerekir.

SGK Doğum ParasıNasıl Alabilirim?

Doğum parası almak için doğumu yaptığınız hastaneye gidin ve iş göremezlik belgesi almak istediğinizi belirtin. Bu rapor e rapor sistemi üzerinden verilecektir. Ardından raporunuzu iş yerinize giderek onaylatmanız gerekir. Farklı iş yerleri rapor onaylatılması için farklı bir modül kullanır. Eğer çalıştığınız iş yeri hiç modül kullanmıyorsa, bu durumda raporu doğrudan iş yerine teslim etmek yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra SGK İl Müdürlüğü’ne başvurunuzu yapın. Resmi yazışmalarınızı takip etmeyi unutmayın. SSK doğum parası sorgulama yapmak bu yazışmaların takip edilmesinin güzel bir yoludur. Hem de ücretsiz!

KONUYLA ALAKALI YAZI: SSK Borç Sorgulama

SGK Doğum ParasıMiktarı Ne Kadar?

Doğum parası miktarı her çalışanın kendi maaş miktarına göre hesaplandığından bu ücret değişiklik göstermektedir. Ödeme yapılırken baz alınan maaş miktarı son 3 ayda yapılan maaş miktarına eşittir. Sizin aldığınız maaşın SSK’ya ne kadar yansıtıldığı önemlidir. Siz gerçekte 6 bin TL maaş alıyor olun fakat SSK üzerinde aldığınız maaş 3 bin TL görünüyorsa, hesaplamalar 3 bin TL üzerinden yapılacaktır. Yani daha düşük miktarda doğum parası alırsınız. Aynı durum emeklilik hesaplamalarında da geçerli olacaktır. Düşük yatan maaş, daha düşük emeklilik aylığı anlamına gelir.

3 aylık ücret üzerinde hesap yapılır ve günlük ücretbulunur. Bu bedelin 3’te 2’si izin süresi ile çarpılır. 9 bin Tl maaş alanbirinin günlük ücreti 100 TL eder. Bunun 3’te 2’si 66 TL olur. Yasal izinsüresi 16 hafta ve 16 hafta 112 gün olduğundan 122 çarpı 66’dan alınmasıgereken toplam miktar 4356 TL’dir.

Aile ve SosyalGüvenlik Bakanlığı’ndan Doğum Yardımı

Aile ve SosyalGüvenlik Bakanlığı doğum yardımı sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerinibir kez daha hatırlatıyor. Bu yardım sayesinde doğum yapan anneler devletyardımını arkalarına almış oluyorlar. Yardımdan faydalanmak isteyen annelerinSSK’lı çalışan olması zorunluluğu bulunuyor. Ödemeler her yıl yenidenbelirleniyor ve çocuk başına veriliyor.

Başvuru yapmak için, internette bilgisayarınıza indirebileceğiniz başvuru formunu doldurduktan sonra, formun ekine kendi kimliğinizi ve çocuklarınızın kimlik fotokopisini eklemelisiniz. Belgelerinizi Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bizzat iletmeniz gerekiyor. Böylece başvuru işleminizi tamamlamış oluyorsunuz. Başvuru anneden başka kimse tarafında yapılamayacak olup, uygun koşulların sağlanmış olması halinde haktan faydalanacak olan annelerin hesabın para yatırılacaktır. Yatırılan paralar PTT şubelerinden çekilebilir. Maaşın hesapta olup olmadığını anlamak için e devlet kapısı uygulamasını kullanabilirsiniz.

Aile ve SosyalGüvenlik Bakanlığı’ndan Doğum Yardımı Miktarı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı doğum yardımı miktarı aşağıdaki gibidir:

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL,
  • Dördüncü çocuk ve üzeri için 750 TL.

Eğer kamu çalışanı iseniz başvuru belgesi vermeniz gerekir,diğer durumdaki anneler ise başvurularını yapmak için Sosyal HizmetMerkezlerine gidebilirler. Bu kişilerin bizzat başvuru yapmasına gerek olmayıp,posta ve kargo kullanarak işlemlerini tamamlamaları mümkündür.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.