SON DAKİKA
Hava Durumu

SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK borç sorgulama yapmak için kullanılan birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar aracılığı ile yapılan sorgulamalar için TC kimlik kartı numarası gerekmektedir. Vatandaşların borç sorgulamak için kimlik numaraları ile birlikte sorgulama yapmalarına izin verilmektedir. E devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi gibi online platformlar aracılığı ile kişiler borç sorgusu yapabilmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe müdürlüklerine giderek de borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile borç sorgusu hızlı bir şekilde yapılmak isteniyor ise o zaman E devlet sistemi tercih edilmelidir.

SGK BorcuNedir?

SSK borç terimi prim borçlarını anlatmak amacıile kullanılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılan her primborçlanması için geçerli olan bu terim aracılığı ile kişilerin borçlulukdurumları anlatılmaktadır. Birçok nedenden dolayı vatandaşlar Sosyal GüvenlikKurumuna prim borçlanması yapabilmektedir. Özellikle malulen emeklilikdurumlarında vatandaşlar sıkça Sosyal Güvenlik Kurumuna prim gün sayısı içinborçlanmaktadır.

Prim BorcuNedir?

Prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu altında sigortalı olarak çalışan vatandaşların yaptığı bir borçlanma işlemidir. Kişilerin emekli olabilmek için belli miktarda prim ödemelerinin yapılması ve günlerinin tamamlanması gerekmektedir. Ancak bazı nedenlerden dolayı prim borcu oluşabilmektedir. Yasalarda yapılan değişiklikler ya da kişisel nedenlerden dolayı vatandaşlar prim borcu yapmak zorunda kalabilmektedir. SGK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında çalışan her vatandaş SGK prim borçlanması yapabilmektedir.

Prim BorcuNasıl Öğrenilir?

Prim borcu öğrenmek için vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile işlem yapmaları gerekmektedir. Prim borcunu öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe müdürlüklerine gidilebilmekte ya da direkt olarak telefon veya online platformlar aracılığı ile prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir. Prim borcu sorgulaması yapmak için vatandaşların bu kurumlar ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Ayrıca e devlet sistemi aracılığı ile de prim borcu öğrenilebilmektedir. Prim borcu sorgusu yapmak için e devlet sistemine üye olunması gerekmektedir. Dileyen vatandaşlar anlaşmalı bankaların internet ve mobil bankacılıkları aracılığı ile de prim borçları olup olmadığını sorgulayabilmektedir.

SosyalGüvenlik Kurumu Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama kendi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. T. C. Kimlik numarası ile sitede prim borcu araması yapılabilmekte olup ayrıca e devlet sistemi de kullanılabilmektedir. SGK prim borcu sorgulaması yapmak için sorgu türü, sorgu tipi ve diğer soruların yanıtlanması gerekmektedir. Bu sorular yanıtlandığı takdirde kimlik numarasının da girişi yapıldıktan sonra sorgu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan menü aracılığı ile prim sorgusu yapılabilmektedir.

SGK’da BorçSorgulama Nasıl Yapılır?

SGK borçsorgusu yapmak içinSosyal Güvenlik Kurumunun sorgu ekranına ulaşılması gerekmektedir. SosyalGüvenlik Kurumu borç sorgusu yapılmasına kendi sitesi ile olanak tanımaktadır.Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile vatandaşlar rahatlık ile borç sorgusuyapabilmektedir.

E DevletBorç Sorgusu Nasıl Yapılır?

E devlet SGK borç sorgusu yapılmasına olanak tanıyan platformlardan biridir. E devlet aracılığı ile sorgu yapmak için öncelikle sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgusu için site içi arama motoru kullanılabilmektedir. E devlet aracılığı ile yapılan sorguda kişi ödeme de yapabilmektedir. Ödeme sayfası ise Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat platformudur. E devlet sistemine giriş yapmak için şifre ile giriş yapılabileceği gibi; internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi giriş seçenekleri de kullanılabilmektedir.

SosyalGüvenlik Kurumu Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK borçödeme işlemleri içinonline tahsilat platformu oluşturmuştur. Bu platform aracılığı ile kişiler tümborçlarını kredi kartı ya da banka kartlarını kullanarak yapabilmektedir. SGKborç sorgusu yapıldıktan sonra ödeme yapılabilmektedir. Bu neden ile öncelikleonline tahsilat sitesinde sorgunun yapılması gerekmektedir. Eğer onlineplatform aracılığı ile ödeme yapılamıyor ise vatandaşlar Sosyal GüvenlikKurumuna giderek veya anlaşmalı bankalar üzerinden borç ödemesiniyapabilmektedir.

SosyalGüvenlik Kurumu Borç Ödemesi Nereden Yapılır?

SSK borç ödemesi yapmak için vatandaşlar hem online platformları hem de kurumları kullanabilmektedir. Online platformlar aracılığı ile ödeme yapmak için vatandaşlara iki alternatif sunulmaktadır. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat sitesi üzerinden kolaylıkla SGK prim borcu ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Online tahsilat sitesi aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna ait farklı borçların olup olmadığı da sorgulanabilmektedir.

SSK PrimBorcu Sorgulaması Kimlik Numarası ile Mi Yapılıyor?

SSK primborcu sorgulama tc no ile yapılmaktadır.Kişiler prim borcu sorgulaması yapmak için Türkiye Cumhuriyeti kimliknumaralarını kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sorgulama ekranında tümbilgilerin girişi yapılmadığı için SGK prim sorgusu yapılmasına izinvermeyecektir. E devlet aracılığı ile yapılan sorgulamalarda ise kişi zaten T.C. Kimlik numarasını kullanarak sisteme giriş yaptığı için tekrar kimliknumarası girişinin yapılması istenmemektedir.

SSK PrimBorçlanması Nasıl Yapılır?

SGK borçlanması yapmak için kişinin malulen emeklilik, askerlik, engellilik durumu ve kadınlar için ise doğum gibi nedenlerden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borçlanması yapabilmektedir. Özellikle malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcunu dışardan ödeme yaparak tamamlayabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlanması yapılmasına izin vermektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.