SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Günlerin En Çok Konuşulan Konusu! Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar? Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yol Gider?

Türkiye'nin de kendi elektrikli otomobilini üretecek olması birçok insanın az bilinen elektrikli araçlar hakkında meraklanmasına yol açtı. Geleceğin teknolojisi elektrikli araçların menzili ne kadar? Elektrikli araba ne kadar yakıt yakar? Haberimizden ayrıntılı bilgilere bakabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2020 00:40
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Günlerin En Çok Konuşulan Konusu! Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar? Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yol Gider?

Elektrikli arabaların tüketim miktarı diğer araçlara kıyasla daha avantajlı olarak bilinmekle birlikte son zamanlarda en fazla tercih edilen araç türlerinden birisi olması bu araçlara olan ilgiyi de oldukça arttırmıştır. Elektrikli araçların tüketim miktarlarıincelendiğinde ise genel olarak 1 dakikalık şarj ile 5 km civarında yol alabildikleri görülmüştür. Elektrikli arabaların tercih edilmesindeki en önemli avantajlardan bir tanesi ise şarj istasyonlarına ihtiyaç duyulmadan şebeke elektriği ile de şarj edilebilir olmasıdır. Bu yüzden kullanıcılarına oldukça büyük kolaylık sağlayan bu araçlar, uzun vadede sahiplerine oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN TÜKETİM ORANLARI


Elektrikli araçların tüketimlerine bakıldığında bu durumun aynı benzinle çalışan arabalar gibi modellerine ve türüne göre değiştiği görülmektedir. Her modele ve mevsime göre değişiklik gösteren bu durum optimum havalarda da farklılık gösterebilmektedir. Optimum havalarda 140 Wh/km’ye kadar düşebilen tüketim, daha soğuk havalarda ve bölgelerden 240 Wh/km’ye kadar çıkabilmektedir Ayrıca -10 ya da -20 gibi aşırı soğuk havalarda bu tüketimin 300 Wh/km’yi aştığı görülür. Bu durumda motorun ve pil tüketiminin de haklı bir payı bulunmaktadır. TESLA MODEL S ELEKTRİKLİ ARABALARIN ELEKTRİK TÜKETİMLERİ NE KADARDIR?


Tesla model s elektrikli arabaların elektrik tüketimleri diğer arabalara kıyasla oldukça düşüktür. Yapılan pek çok araştırma sonrasında araştırmacıların ulaşmış olduğu en büyük veri bu araçların 2 saatlik bir şarj işleminden sonra 425 km yol gidebildikleridir. Ayrıca yapılan testler sonrasın elektrikli araçların enerji tüketimlerinin benzin ve dizelden oldukça fazla avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR NE KADAR YOL GİDER?


Elektrikli arabaların yol alma oranları şarj süreleri ile doğru orantılıdır. Buna göre 50 kw’lık özel bataryalar ile tasarlanmış olan ve hali hazırda satışa sunulmuş olan Toyota Corolla araçlar için 11,5 saatlik şarj ile 400 km yol alabildikleri görülmüştür. Ayrıca bu durum toplam maliyeti kw hesabından 6,7 TL ile hesaplanmakta olup benzine göre oldukça avantajlı olduğu görülmektedir. Ancak elektrikli arabaların tüketim miktarlarında bilinen en genel bilgi bir elektrikli aracın 1 dakikalık şarj ile 5 km yol gidebildikleridir. ELEKTRİKLİ ARAÇ MODELLERİ NELERDİR? KAÇ ÇEŞİT ELEKTRİKLİ ARABA VARDIR?


Elektrikli araba modelleri kendi arasında 2 ana sınıfta değerlendirilmektedir. Buna göre elektrikli araba modelleri de bu 2 ana sınıflandırma üzerinden yapılmaktadır. Bu sınıflandırmaya göre elektrikli araba modelleri kendi aralarında %100 elektrik ile çalışan ve benzin artı elektrikle çalışan yani hybritteknoloji denilen teknoloji ile çalışan araçlar mevcuttur. Bu arabalarda önemli olan nokta ise menzilin uzatılması durumudur. Aracın bataryasında bir azalma meydana geldiğinde aracın hareketini benzin ile devam ettirip bataryasını şarj etmektir. Bu durum oldukça önemli olan ve tekrar akünün şarj olmasını sağlayarak kişiyi mağduriyetten kurtarmaktadır.ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER NASIL ÇALIŞIR?


Elektrikli otomobillerin çalışma durumuna bakıldığındabenzinli ve dizel araçlara kıyasla oldukça rahat ve başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Oldukça avantajlı olan ve üretilen araçların neredeyse çoğunluğunun hybrit olması sebebiyle kendi kendini şarj etme olanağına sahip olan bu araçlar uzun vadede kullanıcısına oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ülkemizde üretilen elektrikli araçların maliyetlerinin fazla olması bu duruma balta vuran negatif faktörlerden birisi sayılmaktadır. Hybrit araçların da iki sınıfta incelenmesi ve plug – in hybrit ve normal hybrit olması araçların özelliklerinin farklılaştıkça maliyetlerinin de artmasına gösterilebilecek en önemli sebeptir. Yapılan son çalışmalarda ise üretilen araçlara kendisini şarj edebilen ünitelerin konulması planlanmakta olup bu hedef doğrultusunda maliyetlerin azaltılması amaçlanmaktadır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.