SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika: Toplu İş Sözleşmesi Kamu İşçisine Zam Bugün Görüşülüyor!

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Dakika: Toplu İş Sözleşmesi Kamu İşçisine Zam Bugün Görüşülüyor!

Kamuda çalışma hayatını sürdüren yaklaşık 200 bin işçiningözü bugün görüşülen Toplu İşSözleşmesi'nin ikinci ayağında. İşçilerin 2019 - 2020 yılında alacaklarıücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmesi'nin ikincisinden çıkacak kararyüz binlerce işçinin merak konusu haline geldi. Görüşmelerde Türk - İş tüm kamu işçilerine seyyanenbrüt 300 lira zam, ilk 6 ay %15; ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylarda daenflasyon farkı artı 3 puan refah payı talep etmişti.

Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şekerfabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamuda çalışmahayatına devam eden yaklaşık 200 bin işçinin merakla beklediği gün geldi çattı.2019 - 2020 iş döneminde kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin alacağı ücretzammının kesinlik kazanacağı Toplu İş Sözleşmesi'nin ikinci ayağı bugünyapılıyor. Hükümet kanadından, Türk - İş'in tüm kamu işçilerine seyyanen brüt300 lira zam, ilk 6 ay %15 akabinde ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylardaenflasyon farkı + 3 puan refah payı talebine karşılık zam teklifi sunmasıbekleniyor.

Saat 15.00'daGörüşmelere Başlanacak

Kamudaki işçilerin Toplu İş Sözleşmesi'nin yürürlülüksüresinin sonuna gelinmesi nedeniyle hükümet ve Türk - İş, yeni sözleşmeimzalamak için geçtiğimiz hafta masaya oturmuştu. Ancak ilk oturumda Türk -İş'in sunduğu teklifi değerlendirmeye alacağını belirten hükümet kanadı herhangibir teklifte bulunmamıştı. Tarafların Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştireceğiToplu İş Sözleşmesi'nin ikinci ayağı bugün saat 15.00'te başlatılacak. Butoplantıda hükümetin, daha önce talepte bulunan Türk - İş yetkililerine yenibir zam teklifi sunması bekleniyor.

Hükümet kanadından gelecek olan teklifin ardından taraflararasında görüşmeler zam oranı odaklı olarak devam edecek. Kamu işçilerini deyakından ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi, memurların da toplu sözleşmesi baştaolmak üzere özel sektörde imzalanacak olan toplu sözleşmelerin de çerçevelerinibelirliyor. Bu nedenle temelde kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçiyiilgilendiren bu görüşmeler, geniş kapsamda milyonları da ilgilendirmesibakımından önem taşıyor

Türk - İş'in Teklifi

Hükümet ile Türk - İş yetkilileri arasında yapılan ilkgörülmeden Türk - İş Genel Başkanı ErgünAtalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne dair taleplerinihükümet kanadına sunmuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ZehraZümrüt Selçuk'a sunulan bu talepte, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lirazam, ilk 6 ay için %15 akabinde ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylarda enflasyonartı 3 puan refah payı istenmişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra ZümrütSelçuk, söz konusu Türk - İş'in talebi ile ilgili olarak "İnşallahuzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesindedüzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağız." açıklamasında bulunmuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.