SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika: Merkez Bankası Başkanı Değişti! Ekonomistler Ne Dedi? Murat Uysal Kimdir?

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2019 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Dakika: Merkez Bankası Başkanı Değişti! Ekonomistler Ne Dedi? Murat Uysal Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı. Cumhurbaşkanı Kararı gerçekleştirilen yeni atamayla TCMB’nin yeni başkanı, daha önce Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Uysal oldu. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, atamanın ardından ilk açıklamasında “Fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız şekilde uygulamaya devam edeceğim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan “Merkez Bankası Başkanı Atama Kararı” ile Murat Çetinkaya görevden alınarak yerine yardımcısı Murat Uysal atandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal Kimdir?

Cumhurbaşkanı Kararı ileTCMB Başkanı olarak görevine başlayan Murat Uysal, 1971 yılında İstanbul’dadünyaya geldi. Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Uysal lisans eğitiminiİstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nde tamamladı.Daha sonra Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü BankacılıkAnabilim dalında yüksek lisans yapan Uysal, meslek hayatına 1988 yılındabankacılık sektöründe başladı.

Türkiye Halk Bankası’nda Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak 2007 ile 2011 yılları arasında görev yapan Murat Uysal, 2011 yılının kasım ayından itibaren de Türkiye Halk Bankası’nda Hazine Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Bir yandan da Halk Yatırım A.Ş. Denetim kurulu üyesi, Halk Portföy A.Ş. Yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam eden Murat Uysal, 2012-2014 yılları arasında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nisan 2015 ile Nisan 2016 yılları arasındaki bir senelik dönemde de Halk Leasing Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi görevlerini yerine getirdi. Murat Uysal 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.

Ekonomistler Yeni Atamayı Değerlendirdi

Merkez Bankası BaşkanıMurat Çetinkaya’nın görev süresinin bitmesine yaklaşık 10 ay kalmışkenCumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla görevden alınması hakkında ekonomistlerdikkat çekici yorumlarda bulundu.

Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, söz konusu karara yönelik yorumunu resmi Twitter hesabı üzerinden yaptı. Türkiye’nin en çok takip edilen saygın ekonomi yorumcuları arasında gösterilen Eğilmez, Çetinkaya’nın hedefinin yanlış olduğunu, maliye politikası ve para politikası hedefinin tam tersi bir hedefe yöneldiğine dikkat çekerek, söz konusu koşullar altında hedefin tutmasının zaten mümkün olmadığını aktadır.

Eski Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan ise karara tepki gösterdi. 2008 ile 2011 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış olan Turhan, “Yöntem ve zamanlamaya aklım ermiyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Dünya Gazetesi yazarı Erkin Şahinöz, sosyal medyadan yapmış olduğu açıklamasında söz konusu görevden almayı kabine revizyonunu işareti olarak gösterdi. Şahinöz, “Şu koltuklara atama yapılırken, ‘bizim mahalleden olması zorunlu değildir’ ilkesinin uygulandığı gün Türkiye hikayesi oluşur.” dedi.

Merkez Bankası ataması hakkında bir yorum da İktisatçı Mustafa Sönmez’den geldi Sönmez yeni atanan başkanın öncekine göre daha uysal olacağını belirterek, “Daha uysal birini bulmuşlar. Soyadı Uysal. Faiz indir deyince itiraz etmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınarak yerine başkan yardımcısı olarak görev yapan Murat Uysal atandı. Söz konusu atamaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. maddesi gerekçe gösterildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.