SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika: Emekli Maaşlarına 333 Lira Zam Geliyor! Temmuz Maaş Zamları Yarın Belli Olacak!

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2019 07:01
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Dakika: Emekli Maaşlarına 333 Lira Zam Geliyor! Temmuz Maaş Zamları Yarın Belli Olacak!
Milyonlarca emekli vatandaşımızı yakından ilgilendiren son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Temmuz ayının ikinci gününe gelmemiz itibarıyla yarın açıklanacak olan emekli maaş zamları sabırsızlıkla bekleniyor. Temmuz ayı ile birlikte emekli maaşlarına yansıtılacak olan zam tutarını da merak eden milyonlarca emekli vatandaşımız için uzmanlardan tahminlerini açıklıyor. Buna göre enflasyon oranı tahmin edilerek yapılan hesaplamalar sonucunda temmuz ayıyla birlikte emekli maaşlarında 333 liraya kadar artış yaşanacak! Emekli maaşları ne kadar olacak? Emekli maaşlarına yapılan zam ne zaman kesinleşecek? İşte merak edilen tüm bu soruların yanıtları…
Yaklaşık üç, dört aydır emekli vatandaşlarımızın gündeminde olan temmuz ayı emekli maaşlarına zam olayında yavaş yavaş sona geliniyor. Aylardır merak edilen emekli maaş zamları yarın açıklanacak. Ülkemizde 12 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren emekli maaşlarına yapılacak olan zamların belirlenmesinde en önemli detay ilk 6 aylık enflasyon verileri olması bakımından önem taşıyor. Nitekim 2019 yılının ilk 6 ayını kapsayan enflasyon rakamları emekli maaşlarına yapılacak olan zamların da ne kadar olacağını belirleyen en önemli etken. Bu noktada son rakamlara bakıldığında ilk 5 aylık enflasyon oranı %4.99 çıkarken Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre SSK ve BAĞKUR emeklilerine %4,99 oranında, memur emeklilerine ise %5.99 oranında zam yapılması ön görülüyor. Haziran ayının da enflasyon oranlarının da açıklanmasından sonra bu oranlarda ya artış görülecek ya da azalma yaşanacak. Dolayısıyla emekli maaşlarına yapılacak olan zamlarda da artış ya da azalış ortaya çıkacak.
Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?Emekli maaşlarına yapılan zam ile ilgili olarak milyonlarca emekli vatandaşımız meraklı bekleyişini sürdürüyor. Bu bağlamda 3 Temmuz 2019 günü açıklanacak olan emekli maaşı zamlarından önce pek çok uzmanın ve otorite sayılan şirketlerin araştırmaları sonucu emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı hesaplanabiliyor. Merkez Bankası’nın beklenti anketinin sonuçlarına göre analistler enflasyondaki düşüşün haziran ayı itibarıyla belirginleşeceğine dikkat çekiyor. Bu sebeple haziran ayı enflasyon beklentisi %0.91 oranı civarında seyrediyor. Bu durumda enflasyonun söz konusu beklentiler doğrultusunda gerçekleşmesi halinde ilk 6 aylık enflasyon verileri %5.5 ila %6 arasında bir değerde sabitlenecek.
En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?Ocak ayında ve temmuz
ayında yapılan zamlarda, ilk olarak ocak ayında memur ve memur emeklisinin
maaşlarına %4 oranında zam yapılmıştı. 6 aylık enflasyon bu zammı aşacağı için
%1,5 ila %2 arasında bir fark oluşması mümkün görünüyor. Bu durumda da en düşük
memur maaşı 3512 liradan 3749 liraya çıkacak. Bununla birlikte en düşük memur
emekli aylığı ise 2536 liraya yükselecek.
SSK’lı emeklilere baktığımızda 2000 yılından önce emekli olup şu anda en düşük 1888 lira maaş alan emeklinin maaşı %5.5 zam olması durumunda 1992 liraya, BAĞKUR’lu esnafın maaşı ise 1596 liradan 1684 liraya çıkmış olacak.
12.3 milyon emekli
vatandaşımızın aylardır beklediği sürecin sonuna gelindi. Heyecanla beklenen
emekli maaşlarına zam oranı yarın resmen açıklanacak. Bu bağlamda Türkiye
İstatistik Kurumu’nun açıklayacağı ilk 6 aylık enflasyon oranları, SSK ve
BAĞKUR sigorta gruplarından emekli olan vatandaşların zam oranını doğrudan
etkileyecek. Öte yandan memurların ve memur emeklilerin ise %5’lik artışa
ilaveten alacağı enflasyon farkını da ortaya koyacak.
Emekli Zam Yapılan Maaşlarını Ne Zaman AlacakSSK ve BAĞKUR emeklileri zam yapılan maaşlarını ay içerisinde maaş alma günlerinde bankalardan çekebilecek. Öte yandan memur emeklileri ise bu hafta maaşlarını zamsız olarak alacaklar. Zam farkını ay içerisinde SGK belirleyeceği tarihte hesaplara gönderecek.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.