SON DAKİKA
Hava Durumu

Şok Gelişme! Dizel Araçlar Artık Türkiye'de Satılmayacak Mı? İstanbul'da Araç Sahiplerini İlgilendiren Açıklamalar

Avrupa’yı hızla etkisi altına alan dizel yasağı ilk olarak Almanya’da başlamıştı. Her geçen gün daha da büyüyen yasağın Türkiye’de geçerli olup olmayacağı merak konusu uyandırdı. Dizel araç sahipleri böyle bir yasağın gelip gelmeyeceğini araştırmaya başladı. Peki Türkiye’ye dizel yasağı gelecek mi? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2020 17:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Şok Gelişme! Dizel Araçlar Artık Türkiye'de Satılmayacak Mı? İstanbul'da Araç Sahiplerini İlgilendiren Açıklamalar

Dizel yasağı ilk olarak 2018 yılında Köln şehrinde başlamıştı. Tüm Avrupa şehirlerine yayılmaya başlayan yasak, Milano, Barselona, Madrid, Fransa, Hollanda ve Norveç şehirlerinde de uygulanması bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalara göre dizel havayı diğer yakıtlara göre on kat daha fazla kirletirken aynı zamanda da salınımı sırasında yaydığı katı ve küçük parçacıklarla tarihi dokulara zarar veriyor.Dizel yasaklarının artmaya başlaması ardından dizel sahipleri hangi ülkelerde bu yasağın uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyor. Çünkü dizelin yasaklandığı ülkelerde dizel araba sahipleri kimseler zarar ediyor.TÜRKİYE’ DE DİZEL YASAKLANACAK MI?


2030 yılında tüm dünyadan kalkmış olması beklenen dizel için BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü şu ifadeleri kullandı: "Hava kirliliği ve insan sağlığı açısından en önemli kirleticiler PM olarak adlandırılan katı parçacıklar ve NOx olarak kısaltılan azot oksitlerdir. Avrupa Birliği ülkelerinde PM'den kaynaklanan sağlık harcamalarının ton başına 75 bin Euro, NOx'dan kaynaklananın ise 12 bin euro olduğu hesaplanmaktadır. Almanya'da Münster Mahkemesi'nin Köln'de başlattığı dizel yasağı bugün İtalya ve İspanya'da uygulanıyor. Bu yıl bitmeden de Fransa, Hollanda ve Norveç'te yürürlüğe konması bekleniyor. Tarihi değerine paha biçilemeyen İstanbul'da da dizel yasağını görmemiz mümkün. Kent merkezi bu denli yoğun olan bir şehirde PM değerlerinin ne denli yüksek olduğunu sıkışık trafikteki hava kalitesinden anlayabilirsiniz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.