SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2019 07:56
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK tescil durumu öğrenme birçok online platform aracılığı ile yapılabildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden de yapılabilmektedir. SGK tescil sorgulama işlemi için sıklıkla e Devlet sistemi kullanılmaktadır. E- devlet sistemi kullanılır iken tescil ve hizmet dökümü sorgusu olarak aratılması gerekmektedir. İsteyen vatandaşlar çıkan tescil ve hizmet dökümü sonucunu indir butonu aracılığı ile cihazlarına kaydedebilmektedir. Tescil bilgileri temel kimlik bilgileri ile birlikte iş durumunu da göstermektedir ve bu neden ile bazı durumlarda özellikle kamu kurumları tarafından bu belge talep edilebilmektedir.

TescilNedir?

Tescil bir kayıt durumudur. Birçok konu içintescil yapılabilmektedir. Gayrimenkul, sigorta, eğitim gibi konular başta olmaküzere tescil, resmileştirme anlamı taşıyan bir kelimedir. İlgili evrakın ya dadurumun resmi bir hale getirilmesi ve onaylanmasına tescil ismi verilmektedir.

TescilBelgesi Nedir?

Tescil belgesi genellikle tapu gibi mal varlıklarının tesciline yönelik olsa ve gayrimenkul sektöründe sıkça kullanılsa da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da kullanılan bir belgedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tescil kelimesini, işçinin sigortasını anlatmak amacı ile kullanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu altında çalışan tüm vatandaşlar için geçerli olan tescil belgesinde kişinin iş ve sigorta bilgileri yer almaktadır. Tescil belgesi birçok alternatif platform aracılığı ile temin edilebilmektedir.

TescilBelgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Tescilbelgesindeki bilgiler kişiye özel bilgiler olup tescil ve hizmet dökümü alankişinin kimlik, iş ve sigorta bilgileri yer almaktadır. Tescil belgesinde yeralan bilgiler ile kişi ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabileceği gibiprim kontrolü de yapabilmektedir. Tescil belgesinde yer alan bilgiler şuşekildedir;

Tescil belgesinde yer alan bilgilerdir. Vatandaşlar tescil belgeleriaracılığı ile birçok bilgiye kolayca ulaşabilmektedir.

TescilBelgesi Ne İşe Yarar?

Tescil belgesi kullanım amacı genellikle kişisel sorgular içindir. Ancak çoğu zaman tescil belgesi başka özel ve kamu kurumları tarafından da talep edilebilmektedir. Tescil ve hizmet dökümü belgesinde kişinin sigortalılık durumu gibi önemli bilgiler bulunmaktadır.

TescilBelgesi Nereden Temin Edilir?

Tescilbelgesi alma yeriSosyal Güvenlik Kurumudur. Bağlı bulunulan bölgede Sosyal Güvenlik Kurumuna aitil ya da ilçe müdürlüğü var ise tescil belgesini buradan temin edebilirsiniz.Eğer bölgede herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü bulunmuyor ise budurumda online platformlar aracılığı ile kişiler tescil ve hizmet dökümübelgesini temin edebilmektedir.

TescilBelgesi Hangi Kurum Tarafından Hazırlanır?

Tescil belgesi kurumu Sosyal Güvenlik Kurumu olarak seçilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan işlemlere bakıldığı zaman aralarında hizmet dökümü, sigortalılık ve prim gibi görevlerin de olduğu görülecektir. Bu neden ile tescil belgesi ile de Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmektedir. SGK aracılığı ile kişiler tescil belgelerini temin edebilmektedir. Bunun için kuruma dilekçe yazılması gerekmektedir.

TescilBelgesi İnternetten Alınır Mı?

Tescilbelgesi online birşekilde de alınabilmekte olup bunun için kullanılan 2 farklı platformbulunmaktadır. Tescil belgesi almak isteyen vatandaşlar e devlet aracılığı iletescil belgelerini edinebilir iken aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumununinternet sitesi aracılığı ile de sorgulama yapabilmektedirler.  

TescilBelgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tescil belgesi sorgulama e devlet aracılığı ile yapılabilmekte olup sorgu için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının kullanılması gerekmektedir. Eğer başkası adına sorgu yapılacak ise yine T. C. Kimlik numarası gerekmektedir. Tescil belgesi sorgulaması internet sitesi olan e devlet aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Tescil Belgesi E- Devlet Aracılığı ileAlınır Mı?

Tescilbelgesi e devlet aracılığıile alınabilmektedir. E devlet aracılığı ile alınacak olan belge Tescil veHizmet Dökümü olarak site içerisinde yer almaktadır. İlgili belgeyiyazdırabilir, indirebilir ya da kaydedebilirsiniz. Tescil belgesi almak için edevlete giriş yapılması gerekmektedir.

Tescil BelgesiSosyal Güvenlik Kurumundan Alınır Mı?

Tescil ve hizmet dökümü SGK aracılığı ile de alınabilen bir belgedir. Tescil belgesi almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılabileceği gibi SGK internet sitesi aracılığı ile de sorgulama yapılabilmektedir. İşlem için e devlet uygulamasına yönlendirme yapılmaktadır.

İlk İşeGiriş Tarihi Tescil Belgesinde Yazar Mı?

İşebaşlangıç tarihi tescilve hizmet dökümü belgesinde yer almaktadır. İşe başlangıç tarihi, sigortalılıktarihi, sigortalı olma durumu ve çalışılan iş yerlerine ait bilgiler de tescilbelgesinde yer almaktadır. Tescil belgesi ile birçok işlem yapılabilmektedir.

E DevletBarkodlu Tescil Belgesi Veriyor Mu?

E devletbarkodlu belgevermekte olup barkod ile belge sorgulaması yapılmasına da olanak tanımaktadır.E devlet aracılığı ile alınacak olan tescil ve hizmet dökümü belgesi cihazaindirildiği takdirde sağ alt köşesinde barkod yer alacaktır. Bu barkod ilebelgeyi kolayca tarayabilir ya da sorgulamasını yine barkod aracılığı ileyapabilirsiniz.

E DevletŞifresi Nasıl Alınır?

E devlet şifresi almak isteyenlerin PTT’den şifre talep etmeleri gerekmektedir. Şifrelerini kaybetmiş iseler yine PTT üzerinden yeni şifre talebinde bulunmaları istenecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.