SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Emzirme Ödeneği Ne Kadar Olacak?

SKG süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği, SGK’lı olarak çalışan anne ya da babaya tek seferlik olmak üzere verilmeye devam ediyor. Emzirme ödeneği (süt parası) 2020 yılında da ödenmeye devam edecek. Süt parası başvurusu nereye yapılır? Süt parası 2019 ne kadar? Emzirme ödeneği 2020 yılında ne kadar olacak başvuru formu nereden temin edilir? Süt parası 2019 2020 ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2019 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Emzirme Ödeneği Ne Kadar Olacak?

Süt parası ödemeleri SGK’lı çalışan annelere ya da babalara 2020 yılında verilmeye devam edecek. Asgari ücret zammı 2020 henüz belirlenmediği için süt parası 2020 tutarı da revize edilmedi. Muhtemel asgari ücret zam senaryolarına göre emzirme ödeneği 2020 tutarı hakkında ayrıntıları haberimizde bir araya getirdik.SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NEDİR?


Süt parası olarak kullanılan emzirme ödeneği, SGK tarafından çocuk sahibi olmuş SGK’lı anne ya da SGK’lı babalardan sadece bir tanesine yapılan ödeme türüdür. SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne yapılan süt parası başvurusu sonrası emzirme ödeneği, başvuruda bulunan anneye ya da babaya ödenir.KİMLER SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) ALABİLİR?


Süt parasından yararlanabilmek için ilk kural anne ya da babadan herhangi birisinin SGK’lı olması gereklidir. SGK’lı olan anneler kendi yaptıkları doğum için, SGK’lı babalar ise eşleri SGK’lı değilse doğum yapan eşleri için süt parasından yararlanabilirler.SGK’lı şartı sağlandığında ise geriye dönük en az 120 gün ödenmiş prim şartı aranır. En az 120 gündür kesintisiz prim ödemesi bulunmayan SGK’lı anne ya da babalar, süt parasından yararlanamazlar.SGK SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) ZAMAN AŞIMI NEDİR?


Süt parasında zaman aşımı 5 yıldır. Geriye dönük 5 yıla kadar talep edilmemiş emzirme ödeneği yardımından faydalanılabilir. 5 yıl sonrasında ise süt parasında hak kaybı yaşanır.SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?


Süt parası başvuruları SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne hak sahipleri tarafından yapılır.Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvurusu Gerekli Evrakları Neler?

Süt parası başvurularında hak sahibinin kimlik belgesi, doğum raporu ya da bebeğe çıkartılan kimlik belgesi ile birlikte süt parası başvuru formu gereklidir. Süt parası başvuru formuna SGK İl/İlçe Müdürlükleri’nden ulaşabilirsiniz.SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NE KADAR 2019?


Süt parası 2019 yılında 180 TL’dir. Doğan her çocuk için SGK’lı anne ya da babalar, tek seferlik olmak üzere süt parasından yararlanabilirler.SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NEREYE YATAR?


Süt parası PTT şubelerine yatırılır. Doğum parası ile birlikte PTT şubelerinden kimlik belgesi ile birlikte yatırılan süt parası alınabilir.Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası başvuru tarihinden itibaren ortalama iki hafta içerisinde PTT şubelerine yatırılır.Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt parası sorgulama işlemi PTT şubelerinden ve e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama yanda verilen linki kullanarak “TC kimlik numarası” ve “e-Devlet şifresi” bilgilerini girerek, adınıza yatan süt parası sorgulamasını yapabilirsiniz.SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) 2020 YILINDA NE KADAR OLUR?


Süt parası 2020 tutarı için henüz resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Asgari ücret 2020 zam oranının yansıtılması beklenen süt parasında birkaç senaryoya göre emzirme ödeneği 2020 tutarı şu şekilde olabilir:* Yüzde 9 asgari ücret zammına göre süt parası 196,20 TL* Yüzde 10 asgari ücret zammına göre süt parası 198,00 TL* Yüzde 12 asgari ücret zammına göre süt parası 202,00 TL* Yüzde 15 asgari ücret zammına göre süt parası 207 TL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.