SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? 4A, 4B,4C E Devlet Üzerinden TC Kimlik No ile Öğrenme

SGK Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2019 16:38
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? 4A, 4B,4C E Devlet Üzerinden TC Kimlik No ile Öğrenme

SGK maaş sorgulaması online olarak internet üzerinden birkaç adında yapılabilir. SGK maaş sorgulama ilk defa maaş almak üzere başvuruda bulunanları ve çalışmakta olan herkesi ilgilendiriyor.

E-Devlet Sitesine Giriş Koşulları

E –Devlet sitesine giriş yapmak için öncelikle e-Devlet sitesine erişim sağlamak gerekiyor. E-Devlet sayfasına giriş için kullanılabilecek yollar şunlardır:

 • E-imzakullanılarak,
 • Mobilimza kullanılarak,
 • İnternetbankacılığı kullanılarak,
 • TCKimlik kartı uygulaması ile e-Devlet kapısından giriş yapılabilir.
E-devlet Şifresi Almak

E-Devletşifresi almak için izlenecekyollar şunlardır:

 • PTTŞubesine gitmek,
 • PTTşubesinde başvuru sahibi yanındaki kimlik kartını göstermek zorundadır.
 • Dahasonra PTT’DEKİ görevli başvuru sahibinin cep telefonuna mesaj yollar.
 • Başvurusahibi bu mesajı görevliye iletilir.
 • Enson olarak 2TL e-devlet şifresi ödemesi yapılarak işlem sonuçlandırılır.

E-Devletkapısı üzerinden harç ya da vergi ödemeleri de yapılabilir.

Adım Adım E-devlet Üzerinden MaaşSorgulaması

E-devlet üzerinden maaş sorgulaması adımları şunlardır:

 • İnternetüzerinden başvurulacak adres www.turkiye.gov.tr ‘dir.
 • Busayfada yer alan ‘’Sisteme Giriş’’ komutu üzerine tıklama yapılır.
 • Açılanekranda yukarıda bahsedilen yollarda hangisi ile giriş yapılacaksa o yolseçilir.
 • Açılanekrandaki sayfada ‘’Sisteme Giriş Yap’’ komutuna tıklanır.
 • Açılanekran sayfasından ‘’e-Hizmetler’’ komutu tıklanır.
 • Buradaaçılan seçenekler arasından sırasıyla E-bordro ve ‘’Maliye Bakanlığı E-Bordro Sorgulama’’yazısına tıklanır.
 • E-Bordrogörüntülenir.

Bahse konue-bordro uygulamasından yararlanmak ve maaş bilgilerini buradan takip edebilmekiçin başvuru sahibinin 657 sayılı kanuna göre çalışıyor olması gereklidir.

Özetle SGK maaş sorgulaması için, e-devletsitesine yukarıda anlatıldığı gibi giriş yapılır. Ekranda açılan sayfadakiarama kutucuğuna Sosyal Güvenlik Kurumu yazılır. Burada sıralananbağlantılardan maaş sorgulama ile ilgili linke tıklanır.

Giriş yapılansayfada emeklilik sistemine bağlı olunan grubun seçilmesi istenir. Eğer sosyalsigortalar kurumuna bağlı olarak hizmet veriliyorsa 4A,  BAĞKUR ‘a bağlı olarak çalışılıyorsa 4B,Emekli sandığına bağlı çalışılıyor ise 4C üzerinden giriş yapılır ve sistemdekibilgiler sorgulanır.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplaması kişinin çalıştığı sigorta koluna göre, çalışılan süreye, ödenen primlerin miktarına göre hesaplanır. Emekli olmadan önce daha uzun yıllar çalışan ve adına daha yüksek oranlarda prim ödemesi yapılan kişilerin maaşları daha yüksek olmaktadır.

Erken Emeklilik Koşulları

Erken emekli olmak bazı koşullar sağlandığı takdirde mümkündür. Normal şartlarda emekli olabilmek için yasalarla belirtilen süre boyunca hizmet yapmış olmak ve yine yasalarla belirtilen yaşı doldurmuş olmak gerekir.

Erken emekliolmak isteyenlerin prim ödemeleri eksiksiz olarak yatırılmış ve çalışılmasıgereken minimum hizmet yılı kadar çalışılmış olması gereklidir. Erken emekliolmak isteye başvuru sahibi bunun karşılığında kendisine bağlanacak maaştadüşme olacağını da göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca erken emekli olunabilmesiiçin arana şartlardan birisi de başvuru sahibin çalışma hayatına 1999 yılındanönce başlamış olması gerekiyor.

Rapor Parası

Rapor parası çalışan kişinin rahatsızlığı nedeniyle işe gelmediği günlere ait alacak hakkıdır. Bu durum yasalarda geçici iş göremezlik olarak adlandırılır ve çalışana kaybettiği günlerin telafisi devlet tarafından yapılır.

Rapor parasıçalışanın hastalık, doğum, iş kazası vb. sebepler geçici bir süre iş göremezhale geldiğinin Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından yetkilendirilen doktor ya dasağlık kuruluşları tarafından belgelenmesi ile alınabilir. Doktor istirahatyazmadığı takdirde rapor parası alınamaz.

Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası inceleme işlemleri e-Devlet üzerinden online olarak yapılabilir. Bir başka yol da çalışanın gerekli süreci beklemesidir. Bu süreç şöyle işler işveren raporu SGK’ ya bildirdikten sonra SGK en geç 15 günlük bir zaman zarfında PTT yolu ile çalışana öder. PTT parayı çalışanın hesabına yatırdıktan sonra eğer bu ödenek 2 ay çekilmezse devlete iade olur.

İşvereninraporu SGK’ ya e-rapor sistemine girerek bildirir. SGK PTT’ye onay emriverilmesini uygun bulduğunda, çalışanın cep telefonuna da konu ile ilgilibilgilendirme mesajı gelir. SMS mesajını alan çalışan rapor parasını çekebilir.

Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası hesaplaması şu şekilde yapılır. Bunun için çalışanın il 3 aylık brüt gelirinin toplamı alınır. Rapor parası ilk 2 gün için ödenmez. Bu nedenle toplam gün sayısından 2 çıkarılır. Toplanan brüt gelir rakamı çalışılan en son 3 aya ait prim gününe bölünür. Elde edilen rakam 1 günlük rapor parasına aittir. Bu nedenle bulunan sayı toplam rapor günü ile çarpılır. Bulunan sonuç ilgili katsayı gereği 2 ile çarpılıp 3’e bölünür. Bu hesaplama ile hasta olunan güne dair alınacak rapor ödeneği bulunur.

Yukarıda anlatılan yollar izlenerek SGK maaş sorgulama yapılabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.