SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK Evrak Takip ve Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK Evrak Takip ve Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2019 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK Evrak Takip ve Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK evrak takip ve kayıt sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişiler, tüm işlemlerini hem online olarak hem de kurum üzerinden yapabilmektedirler. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile tüm sigorta sorgulamalarını online olarak anında yapabilen kişiler, e-devlet sistemi üzerinden tüm sorgulama işlemlerine ulaşabilirler. SGK ve e-devlet üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemleri için kişiler 3 farklı sigorta türünün sorgulama işlemlerine de rahatlıkla ulaşabilmektedirler. Online olarak sorgulamaların yapılabileceği sigorta türleri ise şunlardır;

 • Bağ-Kur,
 • SSK,
 • EmekliSandığıdır.
SGK Evrak Takip ve Kayıt Sorgulama İşlemleri

SGK kayıt sorgulama işlemleri, sosyal güvence hizmeti alan kişilerin sistemde yer alan kayıtlarını kontrol etmek için kullandıkları işlemlerdir. Sigortalarının genel durumlarını ya da hala devam edip etmediğini kontrol edebildikleri bu sistem, aynı zamanda kişilerin emeklilik durumlarına ilişkin bilgilere de ulaşabildikleri sistemlerdir. Daha önceden ayrı ayrı hizmet veren sigortalar kurumu şu an kurulan yeni sistemle üç farklı sigorta türünü de kapsayan sorgulamalara olanak sağlamaktadır. Sorgulama işlemlerini yaparken kişilerin hangi sosyal güvenceden yararlandıklarını göz önüne alarak sorgulama işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

SosyalGüvenlik Kurumu Kayıt Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK kayıt sorgulama işlemleri, sigortaya ait herhangi bir kaydının bulunup bulunmadığını öğrenmek isteyen ya da mevcut sigorta durumları hakkında bilgi almak isteyen kişilerin e-devlet sistemi üzerinden yapabildikleri işlemlerdir. Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşlara bağlı oldukları sigorta türüne göre işlem yapmalarını sağlamaktadır. Eğer kişilerin e-devlet şifreleri mevcut değilse, PTT üzerinden şifrelerini kolaylıkla elde edebilmektedirler. Buna göre SGK üzerinden kayıt sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişiler sırasıyla aşağıdaki şu adımları takip etmelidirler;

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu bağlantısına tıklanır.
 • Açılan sayfa üzerinde kimlik doğrulaması yapılır.
 • Kimlik doğrulaması için gelen bilgilerden T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ekranda gelen yerlere girilir.
 • E-devlet sistemine bu şekilde giriş yapmış olan kişiler daha sonrasında işlem menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumunun sekmesine tıklayarak sorgulama işlemlerini buradan başlatabilirler. Her sigorta türü için ayrı ayrı yapılan sorgulama işlemlerinde kişilerin sisteme giriş yaptıktan sonra 4A, 4B ya da 4C gibi sigorta türlerinden hangisine bağlıysalar sorgulama işlemlerini ona göre yapmaları gerekmektedir.

Yukarıda verilen adımlar tamamlandığında kişiler kendi SGK kayıt sorgulamalarını yapmış olacaklardır.

SGKKaydının Olmadığına Dair Belge Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SosyalGüvenlik Kurumunda kaydı olmadığına dair belge almak isteyen kişiler, iki farklı yöntemkullanabilmektedirler. Buna göre SGK kaydı olmadığına dair belge alacak olankişilerin yapmaları gereken yöntemler şunlardır;

 • Kişiler,ikametgâh kayıtlarının bulunduğu yerdeki SGK’ya giderek bizzat başvuruyapabilir,
 • Yada e-devlet sistemi üzerinden “Tescil Kaydı Tespiti” işlemleri üzerindenbelgenin çıktısını alabilirler.

Yukarıdaverilen işlemler herhangi bir sigorta türüne bağlı olmayan kişilerin yapmışoldukları işlemlerdir. Eğer bir kişi 4A, 4B ya da 4C sigorta türlerindenherhangi birisine tabii ise bu belgeyi almaları mümkün değildir.

SGK EvrakTakip İşlemleri Nereden Öğrenilir?

Evrak takip işlemleri, ülkemizde iki farklı kanal üzerinden yapılabilmektedir. Kuruma teslim edilen evrakların hangi aşamada olduğu görmek isteyen kişiler hem SGK’ya ait resmi internet sitesini kullanarak hem de e-devlet sistemi üzerinden evrak sorgulama işlemlerini yapabilirler. Bunun yanı sıra online sorgulama işlemlerini kullanmak istemeyen kişilerse bulundukları ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine giderek bizzat dilekçe verebilir ve takip etmek istedikleri evrakları hakkında gereken bilgileri alabilirler.

SGK EvrakSorgulama Nasıl Yapılır?

SGK evrak sorgulama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumuna evrak teslim etmiş olan kişilerin teslim etmiş oldukları belgelerin hangi aşamada olduğunu gösteren sorgulamalardır. SGK evrak takipleri, Sosyal Güvenlik Kurumu online işlemler işlemleri sistemi üzerinden e-devlet şifresiyle yapılır. Buna göre dosya takip işlemi yapmak isteyen kişiler;

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/evrakizle,- internet adresi bağlatışına tıklarlar,
 • Açılansayfa üzerinde kimlik doğrulama işlemleri yapılır. (T.C. kimlik numarasının vee-devlet şifresinin sisteme girilmesi)
 • Sonrasındagelen ekranın sol kısmına T.C. kimlik numarasını giren kişiler, sağ kısmına dakayıt yıllarını girerler.
 • Sonaşama olarak “Evrak Ara” kısmına tıklanır.

Yukarıda verilen adımlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan evrak sorgulaması yapmak isteyen kişilerin sırasıyla takip etmeleri gereken adımlardır. Kişiler evraklarını hangi yıllarda yapmışlarsa ilişkin evrak yılına ait tüm dökümleri sistem üzerinden kolaylıkla inceleyebilirler.

SGK EvrakTakip İşlemleri ile Ulaşılabilecek Olan Bilgiler Nelerdir?

SGK evrak sorgulama işlemleri ile kişiler kuruma teslim etmiş oldukları son 10 yıl içerisindeki tüm evraklara ilişkin bilgilere ulaşabilmektedirler. Bunun yanı sıra kişiler;

 • SosyalGüvenlik Kurumuna teslim ettikleri belgelerin son durumlarını ve hangi aşamadaolduğunu,
 • Sigortalınınşahsı adına gelen tüm evrakların genel durumlarını,
 • Kişilerinkuruma teslim ettiği evrakların incelemeye alınıp alınmadığı hakkındakibilgilere,
 • İşlemekoyulmayan evrakların hangi sebepten dolayı işleme alınmadığına dair bilgilere,
 • Teslimedilen ya da kişinin şahsına gelen tüm evrakların genel içeriğine,

Gibibilgilere dosya takip sistemi üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Kaç ÇeşitEvrak Takibi Yapılabilmektedir?

Evrak takibi türleri genel olarak 3 ana başlık altında toplanan türlerdir. Buna göre kişiler sistem üzerinden;

 • Standartevrak takip işlemlerini,
 • Emekliliklerineilişkin evrakların takiplerini,
 • 2022evrak takipleri,

Gibi pek çokişlemi sistem üzerinden yapabilmektedirler. Bununla birlikte 2022 evraktakipleri genel olarak SSK Emeklilik, özürlü maaş emekliliği ve malulenemeklilik gibi durumları da kapsamaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.