SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2019 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK emeklilik sorgulaması işlemi, sigortalı işçinin e-Devlet üzerinden yapabileceği bir işlemdir. Emekli adayına emekliliğine kaç gün kaldığı, prim günleri bittikten sonra alacağı tahmini aylığı, şimdiye kadar kaç tane sigortalı çalışma günü olduğu gibi bilgiler sunmaktadır. Kısacası emeklilik ile ilgili her detayı emekli adayının gözleri önüne seren SGK emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirmek için T.C. kimlik no ile e-Devlet şifresinden başka bir bilgi gerekmemektedir. Emeklilik başvurusu nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir merak ediyorsanız bu konudaki haberimizi okuyabilirsiniz.

SSKEmeklilik Sorgulama T.C. Kimlik No İle

SSKemeklilik sorgulama işlemini T.C ile sorgulamak içinemeklilik şartlarını yerine getirmiş ve emeklilik başvurusunu e-Devletüzerinden yapmış olmak gerekir. E-Devlet üzerinden emeklilik başvurusunu yapmakiçin ise şu adımların izlenmesi gerekir:

 • E-Devlet Kapısı’na şifre ve T.C. kimlik noile giriş yapılır,
 • SGK Hizmetleri bölümüne, ‘’Kurumlar’’menüsünün altında Sosyal Güvenlik Kurumu bulunarak ulaşılır,
 • Emekli adayı ekranda listelenen hizmetlerarasından bağlı bulunduğu sigorta türüne uygun olan ‘’Emeklilik Kaydı’’belgesinin seçmelidir. Bu da şu demektir ki bir SSK (4A) çalışanı ‘’4AEmeklilik Kaydı’’ belgesinin seçmelidir. Her sigorta türünün belgesi ayrıolarak listelenmiştir,
 • Başvuru formu doldurularak işlem tamamlanır.

Bu yöntemin dışında SGK merkezlerinden başvuruda bulunmakda bir seçenektir. Bunun için en yakın SGK İl genel Merkezi’ne gidildiktensonra görevliler tarafından verilecek olan ‘’Tahsis Talep’’ ve ‘’BeyanTaahhüt’’ formları eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Bu formların yanındaverilmesi gereken:

 • Vergi muafiyet belgesi,
 • Sigortalı işten çıkış belgesi de görevlilereteslim edilerek başvuru tamamlanır.

Emeklilik adayı başvurusunun sorgulanıp sorgulanmadığınıöğrenmek için Doküman Yönetim Sistemi’nden faydalanabilir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip bağlantısı aracılığıyla girilen DYSsisteminden emeklilik başvurusunun yapıldığı tarih seçilir. Başvuru kabuledilmişse aynı sayfada bir başvuru kabul belgesi de görülecektir.

SGKEmeklilik Maaşı Hesaplama

SGK emekli aylığı hesaplama işlemi için internette onlarca maaş hesaplama robotu bulunsa da bu işlem en güvenilir biçimde e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Emekli maaşını e-Devlet üzerinden hesaplamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://turkiye.gov.tr ilee-Devlet internet sitesine gidilir,
 • SGK Hizmetleri kısmı bulunur,
 • Bu hizmetlerin içinden çalışan, bağlıbulunduğu 4A/4B/4C sigorta grubuna göre ‘’Emekli Aylık Dökümü’’ hizmetinibularak emeklilik maaşına ilişkin detayları görüntüleyebilir.

Bu sayfada görüntülenen bilgiler emeklilik maaşı ile ilgili detayları tam olarak yansıtmazlar. Çünkü emeklilik maaşının belirlenmesi birçok değişkenin sonunda gerçekleşmektedir. Yine e-Devlet üzerinden yapılabilen bir diğer işlemle emeklilik maaşı için daha kesin bir değere ulaşmak mümkündür. Bu işlem için izlenmesi gereken adımlar sigortalının sigorta grubuna göre farklılık gösterir.

SGK emeklilik maaşı sorgulama işlemi adımları için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

SSK(4A) Emeklilik Maaşı Hesaplama

4Açalışanları için emeklilik maaşı hesaplama işleminigerçekleştirebilmek için şu adımlar takip edilmelidir:

 • SGK’nin resmi internet sitesine gidilir,
 • E-SGK butonuna tıklanır,
 • Sayfanın altında ‘’Vatandaş’’ sekmesi seçilir,
 • 4/a Sigortalıları İçin Aylık Hesaplamahizmeti bulunur ve hizmet sayfası açılır,
 • ‘’Uygulamaya Giriş’’ butonuna tıklanır.

Açılan uygulamada emekli adayından istenen birkaç bilgivardır ve bunlar:

 • T.C. kimlik no,
 • SGK çalışan sicil numarası,
 • Baba adı,
 • Doğum tarihi şeklindedir.

Bu bilgiler girildikten sonra sistem, emekli adayınınsicil numarası yardımıyla adayın sigortalı statüsü altında çalıştığı günsayısını hesaplar ve emekli maaşı için yine kesin olmayan bir değer belirtir.Emekli maaşı ödene prim miktarına bağlı olduğu için ve sistem, aday sanki o günmaaş başvurusunda bulunmuş gibi hesap yaptığı için 4A SGK emeklilik sorgulama sonucunda elde edilen değer sadece yaklaşıkbir değer olmaktadır.

Bağ-Kur(4B) Emekli Maaşı Hesaplama

4B çalışanları için emeklilik maaşı hesaplama işlemini gerçekleştirebilmek için http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas bağlantısı izlenmelidir. Sayfanın en altında bulunan ‘’4B Sigortalıları İçin Aylık Hesaplama’’ kutucuğuna tıklanmalıdır.

Açılacak ekrandaki boşluklara; T.C. kimlik no, çalışılankurum (esnaf/çiftçi) ve güvenlik resminin içinde yer alan güvenlik kodugirilmelidir. Bu işlemlerden sonra yaklaşık bir değer olarak emeklilikaylığının miktarı öğrenilebilmektedir.

EmekliSandığı (4C) Emeklilik Maaşı Hesaplama

4Cçalışanları için emeklilik maaşı hesaplama işlemi için ziyaretedilmesi gereken bağlantı http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas şeklindedir. Bu bağlantıya tıklanarakaçılan sayfanın en altındaki ‘’Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama’’ kutucuğuseçilmelidir.Yönetmelikte kamu çalışanları olarak gözüken 4C çalışanlarınınemeklilik maaşının hesaplanması için gereken bilgiler diğer sigorta gruplarınakıyasla daha fazladır ve şu şekildedir:

 • Kamu çalışanının derecesi/kademesi (kıdeme veeğitim durumuna göre belirlenen bir değerdir),
 • Ek gösterge,
 • Hizmete başlanan yıl ve ay,
 • Kıdem yılı,
 • Aylık tarihi.

4B çalışanlarının maaş hesaplama sayfasında olduğu gibibu sayfada da bir takım uyarılar yer almaktadır ve bunlar arasından enönemlileri:

 • Emeklilik maaşının hesaplanabilmesi için enaz derece, kademe ve aylık bilgilerinin doldurulmuş olması gerekmektedir,
 • Yapılan emeklilik maaşı tahminleri sadecebilgilendirme amaçlıdır ve resmiyet içermemektedir şeklindedir.

SGK emeklilik maaşı tahminleri SGK tarafından standartkabul edilen 7200 prim günü ve 60 yaş emeklileri için geçerlidir. Bunun dışında3600 gün emekliliği de mümkündür.

3600Gün Emekliliği Şartları

3600 prim günü emekliliği şartları standart olarak kabul edilen şartlardan farklılık gösterdiği gibi alınacak emeklilik maaşı da daha düşüktür. Bu emeklilik türünden emekli olmak isteyen çalışanların bulundurmaları gereken şartlar ise:

 • Minimum 15 yıl sigortalı şekilde çalışmışolmak,
 • En az 3600 gün sigorta pirimi yatırmış olmakşeklindedir.

Bu şartları yerine getiren emeklilik adayları emekliolabilecekleri yaşı öğrenmek için her yıl yenilenen emeklilik tablolarına gözatmalıdırlar. Bu tablolara bakarak örneğin kadın çalışanlar için birkaç örnekvermek gerekirse:

 • 24.05.2002 ve 23.05.2005 arasında 3600 günütamamlayanlar 56 yaşında,
 • 24.05.2005 ve 23.05.2008 arasındatamamlayanlar 57 yaşında,
 • 24.05.2008 ve 23.05.2011 arasındatamamlayanlar 58 yaşında emekli olabilmektedirler.

3600 gün, 4500 gün ve 5400 gün emekliliğinden yararlanmak isteyenler emeklilik maaşlarını e-Devlet üzerinden sorgulayamasalar da e-Devletten 7200 gün emeklileri gibi SGK emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Prim gün sürenizi doldurmak, eksik günleri ödemek için nakit desteğine ihtiyacınız varsa emeklilik için kredi veren bankalar yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.