SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK Emekli Maaşı Öğrenme, Ne Kadar Maaş Alacağım?

SGK Emekli Maaşı Öğrenme, Ne Kadar Maaş Alacağım?

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK Emekli Maaşı Öğrenme, Ne Kadar Maaş Alacağım?

SGK emekli maaşı öğrenme ve konu hakkında bilgi edinmek için e-devlet kapısı ya da e-SGK sitesinden gerekli sorgulama yapılır. SGK emekli maaşı sorgulaması 4A, 4B,4C sigorta koluna bağlı bütün çalışanların yapabileceği bir sorgulamadır.

E SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E SGK emekli maaşı hesaplaması yapılması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Başvuru sahibi öncelikle http://e.sgk.gov.tr adresi üzerinden SGK sitesine giriş yapar.
 • Ekranda açılan sayfada ‘’Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama’’ kısmına gelinir.
 • Bu bölümde başvuru sahibi hangi sigorta kolunda çalışıyorsa onun seçimini yapar. Emekli sandığına bağlı olarak çalışanlar 4C, BAĞ-KUR’a bağlı çalışanlar 4B, SSK’YA bağlı olarak çalışanlar ise 4A kolunu seçmelidir.
 • Buradan ‘’Sorgula’’ butonuna basılarak sorgulama yapılır.
 • Bu sorgulamadan sonuç alınabilmesi için başvuru sahibinin en az 3600 prim gününü doldurmuş olması ön şartı aranmaktadır.
E-Devletten SGK Emekli Maaşı Sorgulanma

E-Devlet üzerinden emekli maaşı sorgulanması için başvuru sahibinin öncelikle e-devlet şifresi edinmesi gerekir. E-Devlet şifresi sadece PTT şubelerinden temin edilebilir. e-Devlet şifresi almak için başvuru sahibinin PTT şubesine 2 TL ödemesi gerekir.

E-Devlet şifresi kullanılarak E-devletkapısına giriş yapılır. Bu sayfada üstte bulunan arama kısmına 4C Emekli AylıkBilgisi, 4B Emekli Aylık Bilgisi ya da 4 C Emekli aylık bilgisi yazılarak aramayapılır. Başvuru sahibi önünde beliren linklerden aylık bilgisi kısmınatıklayarak alacağı maaşı öğrenebilir. Ekranda açılan sayfadan aylık maaş vemaaştan yapılan kesintilerde dahil olmak üzere detaylı olarak istenilen bütünbilgiler öğrenilebilir.

Emekli Maaşı Hesaplaması

Emekli maaşı hesaplaması için göz önünde bulundurulan kriterler şunlardır:

 • Başvuru sahibininçalıştığı hizmet süresi,
 • Ödenmiş olan primin kaçTL üzerinde yatmış olduğu,
 • Başvuru sahibininmakamı, unvanı vb. kişiye özel şartlara göre hesaplanır.

Emekli maaşları da tıpkı çalışandevlet memuru maaşları gibi yılda iki kez zam görür. Bu zamlar ülkedekienflasyon miktarı göz önüne alınarak hesaplanır. Emekli maaşlarınınyatırılacağı bankayı ve banka şubesini seçmek emekli vatandaşın doğal hakkıdır.Emekli maaşlarına zam yapılan aylar Ocak ve Temmuz aylarıdır.

Emekli Maaşı Bağlanması

Emekli maaşının bağlandığını öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Emekli olabilmek için başvuru sahibi öncelikle gerekli sigorta süresini, yasa ile belirlenen yaşa gelmiş olma şartını ve SGK tarafından istenen prim gün sayısını doldurmuş olmalıdır.

Başvuru sahibi elinde bu bilgileridoğrulayan evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen giderekmüracaatta bulunmalıdır. Bu evraklar SGK tarafından incelenir ve kişinin emekliolup olamayacağına dair bilgi verilmek amacı ile başvuru sahibine dönüşyapılır.  Cevap olumlu geldiği takdirdeemekli olunabilir demektir. Bu aşamada başvuru sahibine SGK tarafından postayolu ile emekli olmak isteyen kişiye maaşın bağlanıp bağlamadığı bilgisiulaştırılır. Bahse konu yazıda başvuru sahibinin alacağı maaş miktarı, maaşınınalınabileceği tarih ve ödeme ile sorumlu bankaya ait bilgiler yer alır.

Maaş bağlanıp bağlanmadığı en yakınSGK kurumuna şahsen gidilerek de öğrenilebilir. Hatta başvuru sahibigidemeyecek durumda ise Sosyal Güvenlik Kurumuna telefon ederek de maaşıhakkında bilgi sahibi olabilir. Telefonla sorgulama sadece emekli olacaklariçin geçerli olmayıp bütün emeklilerin maaşlarında kesinti olup olmadığıbilgisini alabileceği bir haktır.

SSK Emekli Maaşı Sorgulama

SSK emekli maaşı sorgulaması için vatandaşların başvurabileceği ikinci adres ise ‘’https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap’’ tır.

Başvuru sahibinin bu adresten bilgiedinmek için yapabileceği sorgulama basamakları şunlardır:

 • Ekranda açılan sayfadaistenen bilgilerin girişi yapılır.
 • Daha sonra ‘’Sorgula’’yazısının üzerine tıklanır.

Doldurulması istenen bilgilerşunlardır:

 • Başvuru sahibine ait TCKimlik No,
 • Başvuru sahibinin SSKSicil No,
 • Başvuru sahibinin babaadı,
 • Başvuru sahibinin nüfusakayıtlı olduğu şehir,
 • Başvuru sahibinin doğumtarihidir.
BAĞ-KUR Emekli Maaşı Sorgulama

BAĞ-KUR Emekli maaşı sorgulaması için vatandaşların başvurarak güvenli bilgiedinilebileceği  adres ise‘’https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi’’ adresidir. Bu adresten SGK emekli maaşı sorgulaması yapılmakistendiğinde başvuru sahibi direk olarak e-devlet kimlik doğrulama sayfasınageçer. Kimlik doğrulama işlemi TC numarası ve e-devlet şifresi ile yapılır.

Ekrandan açılan sayfa da BAĞ-KURemeklilerine ait ‘’Kurumu’’ yazısı görülür. Burada başvuru sahibi kendisineuygun olan ‘’Esnaf’’ ya da ‘’Tarım’’ yazılarından birini seçerek işaretler. Enson olarak’’ Sorgula ‘’ butonuna basılarak işlem tamamlanır. Ekranda başvurusahibinin emekli maaşı ile ilgili bütün ayrıntıla görüntülenir.

E-Devlet Üzerinden Kimlik Doğrulama

E-Devlet üzerinden kimlik doğrulama yapılması istendiğinde başvuru sahibinin kullanabileceğiyöntemler şunlardır:

 • TC Kimlik Numarası vee-Devlet şifresi ile,
 • Elektronik imza ile,
 • İnternet bankacılığı ilebaşvuru sahibi kimlik bilgilerini doğrulayabilir ve güvenle sisteme girebilir.
Emekli Maaşı Temmuz Zammı

Emekli maaşı temmuz zammı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yapılan açıklamaya göre emekli maaşlarına yapılan zam genel olarak % 6 olarak belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında SGK’nın emekli maaşı sorgulama sayfası üzerinden emekli vatandaşlar en son alacakları maaş bilgilerini görebilirler. Yapılan Temmuz 2019 zammından sonra en düşük memur emeklisi maaşı 2.522 TL olurken en düşük memur maaşı ise 3.723 TL olarak açıklandı. Bunun yanı sıra en düşük BAĞ-KUR emekli maaşı 1775 TL, en düşük BAĞ-KUR emekli maaşı tarım sektörü için ise 1250 TL olarak belirlendi.

SGK emekli maaşı sorgulama konusunda edinilebilecek en doğru bilgiler yukarıda yazılan adreslerden araştırılarak öğrenilebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.