SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK (Devlet) Pet CT Karşılıyor Mu? (2020 GÜNCEL BİLGİ)

SGK, Pet CT'i karşılayıp karşılamadığı birçok hasta tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Konuyla alakalı en güncel bilgileri haberimizde sizler için derledik.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2020 02:01
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK (Devlet) Pet CT Karşılıyor Mu? (2020 GÜNCEL BİLGİ)

Birçok farklı hastalığa teşhis koyabilmek için kullanılan PET-CT testleri SGK kapsamında fark ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ancak SGK’nın fark ücretsiz test imkanı sadece iki şehirde kullanılabilmektedir: İstanbul ve Ankara.İstanbul’da; Maltepe, Tuzla, Levent ve Nişantaşı semtlerindeki hastanelerde PET-CT yapılmaktadır. Ankara’da ise; Çukurambar semtindeki hastanelerde geçerlidir. Bu belirtilen noktalar dışında SGK fark ödemesi almaktadır. Pet ve Pet Film Nedir?


Pozitron Emisyon Tomografisi anlamına gelen Pet testinde çok az miktarda radyoaktif sıvı maddenin vücuda enjekte edilmesi ile yapılır. Enjekte edilen sıvı birçok kanser türü, beyin ve kalp hastalığının teşhisinde önemli bir role sahiptir.Nükleer tıp görüntüleme testi olarak da anılan Pet testinden sonra tanı konması ve teşhis edilerek tedavi yönteminin belirlenmesinde, Pet film çekimi yapılmaktadır.Pet film testi sayesinde hastanın nasıl tedavi edileceği konusunda kesin bilgi alınmakta ve bu sayede yanlış tedavilerin uygulanılmasından kaçınılmaktadır. Sadece kanser değil aynı zamanda onkoloji hastaları için de PET-CT testi imkanlarından faydalanılmaktadır. Hangi Durumlarda PET-CT Yapılmaktadır?


PET-CT testleri doktorun onaylaması durumunda yapılmaktadır. Bu sebeple hastanın bir takım tanı sürecinden geçmesi üzerine PET-CT testleri gerekli görülmesi halinde istenmektedir.PET-CT testlerinin yapılabileceği aşamalar ise aşağıdaki gibidir:  • Kanser şüphesi olan hastalarda hücre dokularının metabolizmasının belirlenmesinde,
  • Kanserli hücrelerinin hangi evrede olduğunu belirlemede,
  • Kanser şüphesi olan dokunun incelenmesi sırasında parça alınacak olan hücre ve dokulardan doğru parçaların alınmasında kullanılmaktadır. 


PET-CT Testleri Hangi Hastalıklarda Yapılmaktadır?


Kanser hastalıkları ya da onkoloji dışında, PET-CT testi aşağıdaki hastalıklar için yapılmaktadır:  • Erken koroner arter hastalığı,
  • Hasarlı ya da ölü kalp kası,
  • Kalp ve beyin üzerinde ilaçların etkisinde,
  • Beyin değişiklikleri ve hastalıkların erken teşhisinde,
  • Anormal doku ya da tümorlerde,
  • Kan akışındaki değişimlerde,
  • Bir inme ya da kan pıhtısından etkilenen organlarda. 


PET-CT Testi Yan Etkileri Nelerdir?


Kanser hastalıklarında tanı koymak ve tedavi yöntemini belirlemek için kullanılan PET-CT testinde bilinen herhangi bir yan etki görülmemiştir. Ultrason cihazı gibi X ışınları yerine hiçbir yan etkisi bulunmayan Manyetik Rezonans (MR) sistemleri kullanılmaktadır. ''SGK İmplant Tedavi Ücretini Karşılıyor Mu?'' yazımızı şuradan inceleyebilirsiniz: /ssk-sgk-bagkur/sgk-implant-dis-tedavi-ucretini-karsiliyor-mu-buyuk-yenilik-geldi-h3601.htmlDiğer güncel SGK haberlerimizi /ssk-sgk-bagkur/ kategorimizden incelyebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.